KOSOVO HRVATIMAMimo dogovora sa Beogradom, Zagreb otvara ambasadu u Prištini, a hrvatski tajkuni kupuju stotine preduzeća na KosovuBEOGRAD - Hrvatska namerava da na Kosovu i Metohiji preuzme više stotina preduzeća, ali i da dobije koncesiju za gradnju kosovskog dela autoputa Priština-Tirana. Pored toga, Zagreb u Prištini namerava da otvori i diplomatsku kancelariju za vezu, kao preteču buduće ambasade!
Agim Čeku i Ivo Sanader
Sagovornik Kurira blizak Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, koji nije želeo da mu pominjemo ime, upozorava da je Hrvatska namerila da svoje interese ostvari tako što će iz cele priče potpuno isključiti Beograd, pod čijom je Kosovo i dalje kontrolom, makar formalno.
- Koliko je velik hrvatski bezobrazluk pokazuje i činjenica da su i mnoge druge zemlje na Kosovu otvorile svoje kancelarije za vezu, ali su to učinile konsultujući se sa Vladom Srbije i Unmikom. Istovremeno, iako Koštuničina vlada zna za ovaj albansko-hrvatski plan, ona nija preduzela ništa da bi sprečila ponižavanje Srbije - kaže naš sagovornik.
Kako Kurir saznaje, dogovor na liniji Priština-Zagreb postignut je 13. marta, kada su na Kosovu boravila čak 82 direktora hrvatskih preduzeća. Interesantno je da je ova poseta, ali i ono što su se dogovorili Čeku i Hrvati sakriveno od srpske javnosti. Tačnije, u državnim medijima je objavljena samo štura informacija o dolasku hrvatske delegacije na Kosovo, ali ne i ono što su Zagreb i Priština na tom sastanku ugovorili.
Blagonaklono ponašanje Vlade u Beogradu kad je Hrvatska u pitanju još je čudnije s obzirom na to da se od međunarodne zajednice i Unmika uporno traži uvođenje moratorijuma na privatizacione procese u pokrajini do konačnog rešenja statusa KiM.
Šef Ekonomskog tima za Kosovo i Metohiju i jug Srbije Nenad Popović kaže za Kurir da je svaka privatizacija na Kosovu i Metohiji nelegalna i da predstavlja neku vrstu otimačine. Stav Srbije je, ističe Popović, jasan. Na privatizaciju na Kosovu treba uvesti moratorijum dok se ne reši status pokrajine.
- Što se tiče sastanka hrvatskih privrednika sa Čekuom i najave privatizacije više stotina preduzeća, mislim da do toga neće doći. To je još uvek samo na nivou priče. U svakom slučaju, ovakvo ponašanje Zagreba ne može doprineti razvoju dobrosusedskih odnosa - smatra Popović. On veruje da su hrvatski preduzetnici dovoljno pametni da ne ulaze u rizik kupovine preduzeća na Kosovu.
- To je prostor na kome caruju kriminal i korupcija i svako ulaganje u takvim uslovima bilo bi i više nego rizično. O tome, uostalom, najbolje govori činjenica da na Kosovu nema niti jedne ozbiljne strane investicije - kaže Popović.
Cena prava sitnicaOsnovni motiv Hrvatske za kupovinu preduzeća na Kosovu je, objašnjava naš sagovornik, niska cena.
- Zagreb je procenio da je znatno isplativije ući na tržište Kosova sada, nego posle definitivnog rešenja statusa južne srpske pokrajine. Tada će cene preduzeća i imovine na Kosovu drastično porasti, a u privatizaciju će se uključiti i strane velike kompanije, što bi znatno umanjilo šanse tajkuna iz Hrvatske da se dokopaju dobrih i profitabilnih preduzeća - kaže Popović.KURIR