Srbija otplatila MMF-u poslednju ratu duga
Narodna banka Srbije prevremeno je otplatila poslednju ratu preostalog duga Srbije Međunarodnom monetarnom fondu od 232 miliona dolara. U saopštenju NBS kaže se da je otplaćena poslednja rata preostalog duga Međunarodnom monetarnom fondu oko 232 miliona dolara, odnosno 154,1 miliona specijalnih prava vučenja, po osnovu sredstava koja su povučena u okviru trogodišnjeg finansijskog aranžmana. NBS naglašava u saopštenju da je time u potpunosti izmiren dug od 978,2 miliona dolara, odnosno 650 miliona specijalnih prava vučenja, prema toj međunarodnoj finansijskoj instituciji. Prevremena otplata duga MMF-u bila je započeta u junu prošle godine, imajući u vidu ostvareni rast priliva sredstava od privatizacije, stranih direktnih investicija, kao i kontinuirani rast deviznih rezervi, i otplaćena je u četri rate - u junu, septembru i decembru 2006. godine, da bi poslednja rata bila izmirena juče.
NBS smatra da je za dalje sprovođenje reformi, kao i za jačanje međunarodnog kredibiliteta zemlje od ključnog značaja nastavak saradanje sa MMF-om, u cilju sprovođenja uspešne makroekonomske politike zemlje.
MMF SRBIJI PREPORUČUJE SUFICIT BUDŽETA U 2007. GODINI
Misija Međunarodnog monetarnog fonda ocenila je da su dva najveća makroekonomska izazova sa kojima se Srbija suočava održavanje privrednog rasta i održavanje inflacije na niskom nivou.
U Promemoriji, koja je izdata posle višednevnih razgovora sa predstavnicima vlasti i centralne banke Srbije, Misija MMF preporučila je detaljnu promenu ekonomske politike, nastavak strukturnih reformi i preispitivanje celokupne državne potrošnje.
Uz napomenu da je srpski budžet u prošloj godini zabeležio deficit od 1,5% BDP-a, ta međunarodna finansijska institucija predložila je suficit od oko 2,75% BDP-a u 2007. godini, da bi se obuzdala velika tražnja i Srbija krenula održivim putem.
MMF savetuje i smanjenje tekućeg platnog bilansa, nastavak sveobuhvatne bezuslovne privatizacije i stečajeva, pooštravanje konkurencije i beskompromisnu borbu protiv korupcije. U tom dokumentu MMF navodi da predlog budžeta za 2007. godinu, koji je uradila odlazeća vlada, predviđa deficit od 2,75% BDP-a i preporučuje da se takav budžet ne usvoji.
Umesto toga se predlaže produžavanje privremenog finansiranja za još tri meseca, po mogućnosti izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu.
„Time bi se pružilo dovoljno vremena da se formuliše snažan budžet za 2007. godinu, praćen preispitivanjem prioriteta u finansiranju rashoda”, navodi MMF.
Ta institucija kritikovala je veliki nominalni rast plata u 2006. godini, koji je bio između 20 i 30%, kao i veliko popuštanje budžetske politike. „Usled ovakvih kretanja na planu budžeta i plata, deficit tekućeg platnog bilansa je dodatno porastao i dostigao 13% BDP-a (bez donacija), a finansiran je novim zaduživanjem u inostranstvu.
Shodno tome, spoljni dug porastao je na 62% BDP-a”, navodi MMF.
Najveća povećanja zarada u 2006. i 2007. godini, kako se ističe u Promemoriji, moraju hitno da budu ukinuta, čime bi nova vlada jasno pokazala da želi da obezbedi umerenost realnih zarada i nisku inflaciju.
Prema mišljenju stručnjaka MMF-a, nepovoljno okruženje u smislu budžeta i zarada moglo bi da dovede do toga da se napori u borbi protiv inflacije odraze u daljem porastu gubitaka po osnovu operacija centralne banke.
„Na taj način neravnoteže, koje su posledica neadekvatnih budžetskih, strukturalnih politika i politika zarada, ispoljiće se kroz pritiske na monetarnu politiku”, ističe Misija MMF-a, koja je u Srbiji boravila od 7. do 15. marta. (RTS)