Dnevnik: Ibar može podeliti i Makedoniju
Petak, 21. mart 2008. 12:20
Makedonski list "Dnevnik" pod naslovom "Ibar može podeliti i Makedoniju" navodi analizu eksperata po kojoj sadašnja napetost u Kosovu nije pretnja stabilnosti Makedonije, ali "bi dugoročno mogla biti jako opasna".
"Ukoliko Kosovo na terenu bude podeljeno na srpski i albanski deo, to može prouzrokavati veliku netrpeljivost i dovesti u pitanje integritet Makedonije", smatra profesorka Marina Mitrevska iz Instituta za odbrambene i mirovne studije u Skoplju.
Njena koleginica iz istog instituta profesorka Biljana Vankovska smatra da sukobi između Srba i snaga međunarodne zajednice na Kosovu, u podeljenoj Kosovskoj Mitrovici, mogu dovesti do praktične podele pokrajine koja je pre mesec dana proglasila nezavisnost.
"Nagoveštava se zamrznuti konflikt, podela Kosova. Loš znak je što se UNMIK povlači sa severa Kosova i pojačava se vojna komponenta KFORa" rekla je Vankovska za list.
"Za Makedoniju posledice bi bile dugoročne zbog nesigurnosti suseda i rekcije Srbije na eventualno priznavanje nezavisnosti. Ne očekujem nikakvu rapidnu destabilizaciju", naglasila je ona.
Profesorka Vankovska još dodaje da međuetnički odnosi u Makedoniji imaju unutrašnju logiku na koju Kosovo ima uticaj, ali ne predominantan.
"Dugoročno smatram da Albanci nemaju strateški interes za secesiju nego za definitivno učvrščivsanje unutrašnjih pozicija koji na kraju vode ka federalizaciji", kaže Vankovska.
Za profesora Vlado Popovskog sadašnjeg savetnika premijera Nikole Gruevskog i bivšeg ministra odbrane "nemiri u Kosovskoj Mitrovicu su opasni ali su lokalna igra".
"Ne očekujem narušavanje bezbednosti Makedonije zato što su to dešavanja na severu Kosova, na relaciji kosovski Srbi - međunarodne snage, smatra Popovski i podseća da međunarodna zajednica ima nameru da zaštiti granice Kosova.
List navodi i mišljenje neimenovanog visokog bezbednosnog analitičara prema kome bi "čak i ako dođe do etničkog čišćenja srpskih enklava južno od Ibra, eventualni broj izbeglica u Makedoniju bio mali".
"Za Makeodniju bi bila jako loša eventualna podela (Kosova) tada bi unutrašnje snage mogle početi da osporavaju identitet Makedonije i tražiti kompenzaciju", kaže taj zvaničnik i dodaje da bi "Onda motiv mogao biti želja za jednu zajedničku državu Albanaca".
Makedonska akademija nauka i umetnosti (MANU ) juče je zatražila od svih političkih subjekata da izgrade odgovoran odnos ka izazovima budučnosti Makedonije i da prihvate rešenja koja će garantovati njihove perspektive u euroatlanskim integracijama.
(Beta)