Ugrožene vrhunske marke vina
"Burgundac"(Burgundy), "kjanti" (Chianti), "rioha" (Rioja) i ostale evropske kvalitetne marke vina biće ugrožene ukoliko radikalne reforme sektora vina Evropske unije budu idućeg meseca odobrene, upozorili su evropski vinari.
Proizvodjači vina iz Francuske, Italije, Španije i Portugalije su predočili da će plan reformi, o kojem evropski ministri poljoprivrede treba da glasaju sredinom decembra, ugroziti njihov opstanak i najavili da će protiv predlagača plana pokrenuti sudski postupak.
Oni su veoma nezadovoljni namerom da se ukine postojeća zabrana sadnje novih vinograda posle 2013. i drugom koja će, kako tvrde, povećati korišćenje evropskog sistema geografske indikacije (GI) čiji je cilj ograničenje proizvodnje zaštićenih marki vina.
Problem je u tome što su površine pod lozom u regionima kao što su Rioha i Kjanti obično daleko manje od ukupne površine koja je označena kao "zaštićena". Region Rioha, na primer, pokriva 350.000 hektara, ali je loza zasadjena na samo 60.000 hektara. Kjanti, pak, pokriva 35.000 hektara, a
samo je 17.000 hektara pod vinovom lozom.
EU tako ukupno ima više od milion hektara novog potencijala za proizvodnju "zaštićenog" vina i GI proizvodjači strahuju da bi ukidanje zabrane sadnje loze posle 2013. moglo dovesti do ekspanzije vinograda na neiskorišćenom "zaštićenom" zemljištu, što bi dovelo do sniženja cena kvalitetnog vina usled prevelikih isporuka, slabljenja kvaliteta i podrivanja ugleda njihovih davno uspostavljenih marki.
Planom je predvidjeno da mnoge postojeće GI marke vina, kojih ima nekoliko hiljada, moraju zadovoljiti različite kriterijume kako bi i dalje ostale zaštićene, uključujući odredjivanje granice njihovog geografskog područja kao i maksimalni prinos po hektaru.
EU je vodeći svetski proizvodjač, potrošač, izvoznik i uvoznik vina, ali je poslednjih godina izgubila deo svojih tradicionalnih izvoznih tržišta u korist jeftinijih marki iz Australije, Čilea i SAD i suočila se s velikim rastom uvoza.
(Tanjug)