Hrvati ljuti na Italijane zbog marke
Zagreb je uputio protestnu notu zvaničnom Rimu zbog toga što je italijanska pošta izdala poštanske marke sa slikom Rijeke, uz natpis "Istočna zemlja koja je bila italijanska".
U protestu se ističe da je Hrvatska iznenadjena puštanjem takve marke u opticaj, traži sprečevanje njene prodaje i ocenjuje da se radi o neprimerenom potezu Italije, suprotnom duhu dobrih odnosa i prijateljstva.
Hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova i evropskih integracija u protestu izražava nezadovoljstvo zbog izdavanja pomenute poštanske marke i ističe se da je ministarstvo u oktobru saznalo da se priprema izdavanje sporne poštanske marke i da je odmah upozorilo na neprihvatljivost tog postupka.
Italijanski nadležni organi odustali su od predstavljanja i izdavanja ove marke, podseća se u saopštenju.
Od italijanskih vlasti zatraženo je da ponovno informišzu nadležne organe o stavu Hrvatske i da se preduzmu odgovarajuće mere u cilju sprčavanja buduće distribucije sporne poštanske marke, navodi se u saopštenju ministarstva.
Rijeka je do 1918. bila u sastavu Austro-Ugarske, a onda u sastavu Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca da bi je u septembru 1919. zauzeo italijanski pesnik Gabrijel Danuncio (D'Annunzio) sa svojim pristašama.
Tokom 1920. na osnovu rapalskih ugovora proklamovana je Kvarnerska republika, odnosno Riječka država, koju početkom 1921. napuštaju Danuncijevi vojnici, a 1924. je na osnovu Rimskih ugovora priključena Italiji.
Rijeka je bila italijanska dok je kvart Sušak, koji je dobio status grada, bio u sastavu Kraljevine SHS, odnosno Kraljevine Jugoslavije.
U drugom svetskom ratu a nakon kapitulacije Italije vlast u gradu drže Nemci, da bi Sušak bio oslobodjen 21. aprila, a Rijeka 3. maja 1945.
Rijeka i Sušak, koje je delila reka Rječina, u jedinstvenu gradsku celinu spojili su se 1948. godine.
(Tanjug)