Početak Reformacije 31. listopada - Na današnji dan 1517. godine,
Martin Luther je na vrata crkve u Wittenbergu objesio svoje mišljenje o dogmama Crkve u 95. teza. Tako je započeo reformacijski pokret nakon što je papa Lav X. obnovio ozloglašenu trgovinu oprostima grijeha, indulgenciju.
Reformacijski pokret začet na ideji o uspostave starog kršćanstva, ubrzo se širi u crkvenim krugovima sjeverne Europe. Reformacijski pokret uzrokovao je raskol Crkve i stvaranje nove vjere - protestantizma. Začetnik pokreta i osnivač protestantizma bio je redovnik Martin Luther, koji je rođen 1483. godine u pobožnoj obitelji. Nakon završenog školovanja pristupa crkvenom redu augustinaca.
Razočaran stanjem u Crkvi počinje naučavati nova učenja kako bi se vjera trebala približiti izvornom kršćanstvu, Novom zavjetu, oslobođena lažnih sakramenata. Po njegovom, Crkva bi se trebala odreći bogatstva i sjaja, a pape srebroljupstva, dok bi vjeru trebalo približiti puku.
Papa oštro osuđuje Lutherov istup i kažnjava ga izopćenjem iz Crkve. Martin Luther javno pali papinsku bulu negirajući podređenost Papi. Lutherove teze i reforme Crkve u početku podržavaju njemački kneževi i veleposjednici. Oni na taj način zapravo iskazuju bunt protiv papinske svjetovne moći, te naslućuju mogućnost da se domognu dijela crkvenog bogatstva.
Pod zaštitom njemačkih kneževa, Luther nastavlja djelovanje, te objavljuje Novi zavjet na narodnom jeziku. Taj prijevod je imao golemu kulturnu važnost za srednjovjekovnu Njemačku ali postaje snažan usmjeritelj Reformacije. Sada su široki pučki slojevi mogli uočiti raskorak između Zavjeta i ponašanja nekih crkvenih uglednika.
Pokret poprima stanje euforije, pa se protestantizam širi i u Nizozemsku, Francusku i Švicarsku. Na tom putu Lutherov se protestantizam mnogo puta sukobio s reformacijskim idejama, ali Reformacija je udaljila sjeverozapadnu Europu od Svete Stolice.
Protestanti su u svakom smislu kršćani, ali ne priznaju Papin autoritet te crkvenu hijerarhiju, sakramente i dogmu. S vremenom Katolička je crkva prihvaćala mnoga pozitivna shvaćanja protestanskih reformatora, a II. vatikanski sabor izričito govori o Crkvi kao onoj uvijek potrebitoj reforme