Na današnji dan - 6. OKTOBAR
RTS
1014 - Umro car Samuilo, koji je 976. digao ustanak protiv Romeje [Vizantija] i osnovao Makedonsko carstvo.
1536 - Engleski verski reformator i prevodilac Biblije Tindejl spaljen na lomači kao jeretik, prema naređenju kralja Henrija VIII.
1552 - Rođen Mateo Riči, italijanski jezuita,
prvi katolički misionar u Kini [1581], gde je tokom 30 godina uspešno upoznavao Kineze sa dostignućima zapadne civilizacije, a na
Zapadu proširio oskudno poznavanje Kine.
1767 - Rođen haićanski državnik Henri Kristof,
doveden sa ostrva Grenade kao rob na Haiti, gde se krajem 18. veka priključio pobuni protiv Francuza.
1846 - Rođen američki inženjer Džordž Vestinghaus, pronalazač vazdušne kočnice za lokomotive i tramvaje, osnivač 'Vestinghaus ilektrik korporejšn' [1886].
1878 - Umro srpski trgovac Ilija Milosavljević Kolarac, koji je svoju imovinu zaveštao za prosvećivanje naroda.
1887 - Rođen francuski arhitekta i teoretičar švajcarskog porekla Šarl Eduar Žanre, poznat kao Le Korbizje, jedan od najvećih arhitekata 20. veka, koji je korišćenjem armiranog betona, stakla i gvožđa radikalno promenio tradicionalni način gradnje.
1903 - Rođen irski fizičar Ernest Tomas Sinton Volton, jedan od pionira nuklearne fizike, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1951.
1908 - Austrougarska anektirala Bosnu i Hercegovinu što je izazvalo duboku krizu u odnosima evropskih sila. Da bi izbegle rat,
vodeće evropske zemlje priznale su aneksiju u martu 1909.
1914 - Rođen norveški etnolog i istraživač Tor Hejerdal. Godine 1947. predvodio je šestočlanu ekspediciju koja je splavom 'Kon-Tiki' preplovila oko 9.000 kilometara između Perua i pacifičkog ostrva Tuamotu blizu Tahitija, da bi dokazao da su
drevni narodi mogli da plove iz Južne Amerike do polinežanskih ostrva.
1915 - Napadom na Srbiju, Bugarska, koja je na početku rata proglasila neutralnost, uključila se u Prvi svetski rat na strani Centralnih sila. Suočena istovremeno sa nemačko-austrougarskom
ofanzivom na severu, srpska vojska je bila prisiljena da se povuče na Kosovo, a potom preko Albanije do Jadranskog mora odakle su je
savezničke snage prebacile na ostrvo Krf.
1927 - Premijerom filma 'Pevač džeza' u Njujorku, sa tada vrlo popularnim pevačem Alom Džonsonom u glavnoj ulozi, počela
je era zvučnog filma.
1930 - Rođen sirijski državnik i general Hafez al Asad, koji je na vlast došao u novembru 1970. udarom vojnog krila Arapske socijalističke partije BAAS.
1958 - Američka nuklearna podmornica 'Sivulf' izronila na površinu kod obale Nove Engleske nakon dva meseca provedena u morskim dubinama, što je bio svetski rekord u ostajanju pod morem.
1972 - Više od 200 ljudi je poginulo i više od hiljadu povređeno u železničkoj nesreći kod meksičkog grada Saltiljo.
1973 - Napadom Egipta i Sirije na izraelske položaje na istočnoj obali Sueca i na Golanskoj visoravni počeo četvrti vojni sukob Izraela i Arapa, okončan 22. oktobra rezolucijom Saveta
bezbednosti UN o prekidu vatre.
1976 - Vojna hunta je u Tajlandu srušila vladu Senija Pramodja, a vojska je na univerzitetu u Bangkoku masakrirala veliki broj studenata levičara.
1981 - Na vojnoj paradi u Kairu islamski ekstremisti ubili su Anvara el Sadata, predsednika Egipta od oktobra 1970. Bilans spektakularnog atenta bio je 12 mrtvih i više od 25 ranjenih.
1988 - Pod pritiskom demonstracija, tokom kojih je Slobodan Milošević učvršćivao svoju vlast u Srbiji, rukovodstvo Vojvodine podnelo je ostavke. Tokom protesta, demonstranti su na funkcionere koji su pokušali da im se obrate, bacali jogurt, zbog čega je ovaj događaj kasnije popularno nazvan 'jogurt revolucija'.
1989 - Umrla američka filmska glumica Bet Dejvis, dobitnica dva Oskara za filmove 'Opasna' i 'DŽezabel', a proslavila se i filmovima 'Sve o Evi', 'Male lisice' , 'Šta se dogodilo sa Bebi DŽejn'.
1990 - Umrla prva žena-ratni pilot u Jugoslaviji Marija Draženović-Đorđević koja je u sastavu 113. lovačkog puka učestvovala u Drugom svetskom ratu u borbama na Sremskom frontu 1945.
Letački ispit je položila 1939. kada je imala 15 godina.
1991 - Indonežanski vojni avion udario je u DŽakarti u zgradu vlade, poginule su 102 osobe, a ranjeno više od 5.000.
1998 - Pod pritiskom međunarodne zajednice i pretnjama vazduhoplovnim napadom NATO-a, počelo je povlačenje srpskih snaga bezbednosti sa Kosova prema centralnoj Srbiji.
2002 - Premijer Belgije Gaj Verhoštat uputio
je prvo zvanično izvinjenje za deportovanje desetine hiljada Jevreja u koncentracione logore u nacističkoj Nemačkoj, koje su činili
lokalni zvaničnici.