Vodio normalan život sa šupljinom umesto mozgaJedan 44-godišnji Francuz uspeo je da vodi savršeno normalan život uprkos činjenici da ima samo tanak sloj mozga kao posledicu uvećane cerebrospinalne tečnosti, saopštili su francuski istraživači. Na snimcima njegovog mozga može se videti da je šupljina ispunjena tečnošću zauzela najveći deo lobanje, ostavljajući tek tanak sloj moždanog tkiva. Radi se o oženjenom čoveku, ocu dvoje dece, zaposlenom u državnoj službi, navode francuski neurolog Lionel Feje i njegove kolege sa Mediteranskog univerziteta u Marseju u pismu upućenom stručnom časopisu „Lanset”. Čovek je, pre tri godine, primljen u bolnicu u Marseju, žaleći se na slabost u levoj nozi. Nije mogao ni da nasluti šta će dr Feje i njegov tim otkriti: veliku šupljinu ispunjenu tečnošću tamo gde bi normalno trebalo da bude mozak. Lekari su najpre iz njegove istorije bolesti saznali da mu je kao šestomesečnoj bebi ugrađen sistem za drenažu hidrocefalusa, patološki uvećane količine moždane tečnosti, koji mu je izvađen kada je napunio 14 godina.
Normalno, moždana tečnost neprestano cirkuliše kroz mozak i absorbuje se u venski sistem. Ali, u njegovom slučaju, došlo je do sužavanja drenažnih sudova što je dovelo do akumulacije tečnosti u ventrikulama i do stvaranja šupljine u lobanji. Njegov mozak, je usled toga, trpeo veliki pritisak i bio sabijen u tanak sloj.
Istraživači su pacijenta podvrgli skeneru i magnetnoj rezonanci da bi sa zaprepašćenjem konstatovali „masovno uvećanje” lateralnih ventrikula, obično malih komora ispunjenih moždanom tečnošću koje štite mozak poput kakvog „erbega”.
Testovi inteligencije su pokazali da pacijent ima IQ 75, što se, iako ispod proseka od 100, ne može smatrati stanjem mentalne zaostalosti.
Ono što je fascinantno, smatra pedijatar Maks Muenke, stručnjak za bolesti mozga na Institutu za istraživanje ljudskog genoma, jeste činjenica da mozak može da se izbori sa nečim što se po mišljenju naučnika kosi sa samim životom.
„Ako se nešto veoma sporo dešava tokom dužeg vremena, u periodu od možda nekoliko decenija, različiti delovi mozga preuzimaju funkcije koje normalno obavlja deo koji je potisnut”, naveo je Muenke.
Pacijent se nakon lečenja potpuno oporavio mada, kako u svom izveštaju primećuje dr Feje, naknadni snimci nisu pokazali nikakvu promenu u veličini njegovog mozga. (RTS)