Strah od diktata velikih
Ankica BARBIR MLADINOVIĆ
Istraživanja pokazuju da samo 20 posto Hrvata od ulaska u Europsku uniju očekuje više koristi nego štete – istaknuto je na Okruglom stolu u Zagrebu, kojeg je organizirao Institut za javne financije i Zaklada Friedrich Ebert.
Hrvatski euro-skepticizam temelji se uglavnom na simboličkim faktorima i impresijama, kazao je, uz ostalo, sociolog Aleksandar Stulhofer, ističući da se mnogi od tih simboličnih motiva temelje na strahu za vlastiti suverenitet, ksenofobiji i isključivom nacionalizmu:
„Ukratko, pokazalo se da racionalni faktori praktično ne postoje. Simbolički faktori su jedna zatvorenost u vlastiti, malo fobični nacionalizam. Treći najvažniji je koliko dobro percipiramo da funkcionira sustav oko nas, osobito Vlada i pravni sustav, to smo manje skloni vjerovati u Evropu.“
Stulhofer se osvrnuo i na izraženu bojazan Hrvata prema europskom kozmopolitizmu:
„Treba razumjeti da Hrvatska ima malo iskustva u imigracijskim trendovima. Mi odlazimo vani, ali jako malo primamo. Do sada imamo samo jednu azilanticu koju smo prihvatili u našoj zemlji – katolkinju iz Sudana. To svjedoči da imamo jako malo iskustva u suživotu sa različitostima i to je nešto što se iskazuje na razini vrijednosti.“
Kako ne postoji jedinstven obrazac hrvatskog euro-skeptika, Vlada će, prema mišljenju sociologa, morati idućih mjeseci razviti više ciljanih strategija kako bi ljude bolje informirala i pridobila za Europu. Sociolog Dragan Bagić:
„Što se tiče samih općenitih očekivanja od ulaska Hrvatske u Europsku uniju, neku veću korist nego štetu vidi tek dvadesetak posto građana. Premda je podrška građana Hrvatske pri ulasku u Europsku uniju pala na nekih 40 posto, još uvije postoji veliki procent, od 20-40 posto, što nam dokazuje da veliki dio građana, koji jesu za Europsku uniju, izražavaju u nekom općem stavu skepsu prema direktnoj koristi koju će osjetiti, bilo oni osobno, bilo država kao cjelina.“
Među slučajno zaustavljenim Zagrepčanima čuli smo da se mnogi od njih boje diktata velikih, te da su općenito nezadovoljni „rasprodajom Hrvatske“:
„Ja sam protiv Europske unije. To je vladavina jačih. Uzeće najbolje od nas. Hrvatska je poznata po prodaji nekretnina strancima.“
„Možda bi se moglo poboljšati stanje oko korupcije, ali mislim da je u pitanju interes Europske unije. Oni će nas poboljšati u onim stvarima koje njima odgovaraju.“
„Dopustit će nam ulazak kada njima bude odgovaralo, kada im nešto bude falilo. Čista trgovina.“
„U idealnom svijetu sam protiv Europske unije, ali u ovakvom svijetu koji nas okružuje, nemamo izbora. I onako su sve pokupovali stranci, pa je bolje da smo onda tamo, nego izvan.“