Srpski biznismeni u susedne države ulažu zaobilaznim putemHrvatska via LuksemburgAutor: Branislav Krivokapić | 20.04.2007 Iako su firme iz Hrvatske poslednjih godina u Srbiju investirale preko 280 miliona evra, na listi stranih investitora u Hrvatskoj zvanično nema srpskih preduzeća. Izvor „Blica“ iz Zagreba, međutim, tvrdi da srpski kapital ipak ulazi u Hrvatsku preko investicionih fondova registrovanih u različitim evropskim državama, najčešće u Luksemburgu.
Prema podacima Hrvatske narodne banke o direktnim stranim investicijama, u poslednjoj deceniji Luksemburg je sa 988 miliona evra na visokom šestom mestu. Radi se o maloj državi u kojoj sedište imaju firmi na čijem su čelu biznismeni iz mnogih zemalja širom sveta. U Hrvatskoj veruju da u vlasničkoj strukturi luksemburških investicionih fondova ima dosta kapitala iz Srbije.
- Definitivno ima manje srpskih investicija u Hrvatskoj nego obrnuto, ali ih ima mnogo više nego što se obično misli, samo što se o tome ne priča jer mnogima ne bi bilo prijatno da se zna kako Mišković, Beko i drugi vaši bogataši ipak obrću novce u Lijepoj našoj, a sigurno da je tako. Uostalom, setite se fondova u vlasničkoj strukturi „Merkatora“ o kojima ste i vi pisali ili pogledajte ko je kupio vašu Luku Beograd, kompaniju „Novosti“ i druge firme - objašnjava sagovornik „Blica“ iz Zagreba.
Robna razmena Srbije i Hrvatske danas je deset puta veća nego pre sedam godina i prema podacima hrvatske državne statistike prošle godine premašila je 560 miliona dolara. Protekle godine zabeležen je i značajan zajednički nastup srpskih i hrvatskih firmi na trećim tržištima - INA i NIS potpisale su ugovor o zajedničkom nastupu na istraživanjima u Egiptu, vredan 15 miliona dolara. Po visini hrvatskih ulaganja u inostranstvu, Srbija je u samom vrhu, odmah iz Švajcarske, a srpski biznismeni u Hrvatskoj, izuzev firme koju je u Zagrebu registrovao vlasnik „Svislajona“ i odnedavno strateški partner „Merkatora“ Rodoljub Drašković, još uvek nastupaju pod tuđim imenom. Mada hrvatska štampa u poslednje vreme sve češće konstatuje kako je pitanje dana kada će neka jača srpska kompanija kupiti neku hrvatsku firmu, za sada sve je ostalo na pokušajima. Pomenimo samo neke.
O ulaganjima u Hrvatsku najpre je sanjao Bogoljub Karić. U međuvremenu, zabeležen je neuspešan pokušaj preuzimanja zagrebačke firme „Plut“ od strane „Galeb grup“ bivšeg predsednika srpske komore Radoslava Veselinovića. U novije vreme, poznata je ambicija „Komtrejda“ da u Zagrebu izgradi poslovni centar vredan deset miliona evra i, naravno, ambicije vlasnika „Delte“ Miroslava Miškovića. No, uprkos dobrih odnosa i partnerstva sa Ivicom Todorićem, i najnoviji Miškovićev pokušaj kupovine jedne manje mesne industrije u Hrvatskoj nije urodio plodom.
Hrvatski zvaničnici vole da ističu kako njihova ulaganja u Srbiji imaju izrazitu socijalnu dimenziju. Otuda i često citiranje izjave jednog radnika kamenoloma Jelen Do, koji je kupila hrvatska „Nekse grupa“, a koji je, navodno, rekao kako mu je „svejedno ko ga plaća ako je plata dobra“. Iako situacija na terenu to ne pokazuje, teško je verovati da radnici u Hrvatskoj misle drugačije.
Izvor: Blic