Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana Empty
PočaljiNaslov: Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana   Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana EmptyČet 22 Mar 2007, 18:59

Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana
Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana 20070321bakussx7
Džon Bakus, tvorac programskog jezika Fortran, umro je u 82. godini. Fortran je promenio i olakšao interakciju ljudi i kompjutera. Bakus, čiji je Fortran otvorio vrata za današnji softver, preminuo je u subotu, u američkoj državi Oregon, saopštio je IBM, forma u kojoj je Bakus radio. Pre Fortrana, osmišljenog tokom pedesetih, kompjuteri su morali da budu programirani u sirovim nizovima brojeva koji su pokretali akcije u mašini. Fortran je bio programski jezik visokog nivoa jer je omogućio programerima da unose komande koje bi kompjuter potom preveo na sopstveni, mašinski jezik. Taj uspeh je Bakusu 1977. doneo Turingovu nagradu, koju dodeljuje Asocijacija za kompjuterske mašine, a to je jedno od najvećih priznanja u toj industrijskoj grani. Bakus je 1975. dobio i Nacionalnu medalju za nauku, a 1993. nagradu Čarls Stark Drejper, najviše priznanje Nacionalne akademije za inženjerstvo. „Najveći deo mog rada potiče od toga što sam lenj. Nisam voleo da pišem programe pa sam, pišući programe za izračunavanje projektilskih putanja na starom IBM-ovom modelu 101, počeo da pravim programski sistem kako bih olakšao pravljenje programa”, rekao je svojevremeno Bakus. (Beta)
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Gost
Gost




Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana   Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana EmptyČet 22 Mar 2007, 22:06

Sjećam se, u prošlom životu sam bila u stanju razumjeti porgramski kod na fortranu...
Nazad na vrh Ići dole
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana   Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana EmptyČet 22 Mar 2007, 22:11

gizmo ::
Sjećam se, u prošlom životu sam bila u stanju razumjeti porgramski kod na fortranu...

farao farao farao
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Gost
Gost




Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana   Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana EmptyČet 22 Mar 2007, 22:12

Prošli život je do kraja srednje škole. Prije rata koji je totalno promijenio moj život.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana   Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Umro Džon Bakus, tvorac Fortrana
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Umro Michelangelo Buonnaroti
» Umro Martin Luther

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: Kompjuteri i internet :: Ostalo-
Skoči na: