Srpski manjak poverenja u Evropsku uniju
19. mart 2007. | Piše: Biljana Čpajak | Izvor: Politika
Gotovo 70 odsto građana Srbije smatra EU značajnom za sopstvenu budućnost, ali manje od 40 odsto njih ima poverenje u Brisel. Različita istraživanja daju različite ocene o trenutnoj podršci građana procesu uključelja u EU.
Građani Srbije žele u EU, ali nemaju poverenja u nju
Građani Srbije u znatno većem procentu žele u Evropu nego što imaju poverenja u nju. Ova protivurečnost u srpskom javnom mnjenju dolazi otuda što je pridruživanje Evropi želja za koju su građani svesni da ne može da bude ostvarena preko noći, a manjak vere u Brisel – njihov je odgovor na zahteve upućene Srbiji koji dolaze odande.
U svetlu zamrznutih pregovora sa Evropskom unijom i činjenice mnoge zemlje Unije podržavaju Ahtisarijev plan za Kosovo i Metohiju, prilično se razlikuju ovdašnje ocene o trenutnoj podršci građana pridruživanju Srbije EU.
Deo istraživača srpskog javnog mnjenja tvrdi da je opšta spremnost za ulazak u Evropu relativno stabilna, a drugi, kojima se, sa svojim stavovima, pridružuju i neki političari i analitičari, upozoravaju da spremnost za evropsku integraciju i dalje opada i da može – nastavi li Brisel ovakvu politiku prema Srbiji – da se drastično smanji.
Pozivajući se na „sedam-osam” prethodnih ispitivanja javnog mišljenja o EU, obavljenih u poslednje vreme, a koja se u njegovoj agenciji rade kao dvomesečna, Srđan Bogosavljević, iz Strateškog marketinga, kaže da se zasad uočava samo „blagi pad” raspoloženja prema Evropi. – Kad pogledate, međutim, dugoročnu seriju (niz istraživanja – prim. a.), onda je linija praktično ravna. Kada to pogledate kratkoročno, onda, ima nekih oscilacija – objašnjava Bogosavljević.
I prema upravo završenom istraživanju ove agencije (obavljenom za jednu stranku) „skala” je, opet, nagnuta „malo nadole”, a teško je, naravno, prognozirati da li će se vratiti na, već nekoliko godina, uobičajenih oko 70 odsto podrške evropskoj budućnosti Srbije ili će se sadašnji, silazni put nastaviti.
Milan Nikolić, direktor Centra za proučavanje alternativa, tvrdi da padu interesovanja građana za EU doprinosi njeno ponašanje „za koje se ne bi moglo reći da je sasvim principijelno i uravnoteženo prema svim učesnicima događaja koje Evropa sada posmatra ili pokušava među njima nešto da razreši”.
I sa drugih strana sve su učestalija upozorenja da ta podrška može i osetnije da oslabi. Još pre tri meseca – predstavljajući rezultate istraživanja o evropskoj integraciji građana Srbije, prema kojem članstvo Srbije u EU podržava 69,9 odsto građana – Tanja Miščević, direktorka Kancelarije Vlade Srbije za pridruživanje EU, istakla je da se broj neodlučnih povećava, jer su pregovori sa EU suspendovani.
Vuk Drašković, ministar spoljnih poslova Srbije, u petak je izjavio da je u Srbiji sada još uvek "izuzetno visok nivo evro-raspoloženja" za ubrzano kretanje ka Evropskoj uniji.
"Nisam, međutim, siguran u to šta će da bude sa tim stepenom evroentuzijazma, u trenutku, pretpostavimo, kada Kosovo bude proglašeno za nezavisnu državu i kada se narod Srbije na mapi suoči sa posledicama i vidi granicu na Kopaoniku i vidi Vranje u pograničnoj zoni", kazao je Drašković za B92.