Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 U Kruševcu izrečena prva presuda o rehabilitaciji

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

U Kruševcu izrečena prva presuda o rehabilitaciji Empty
PočaljiNaslov: U Kruševcu izrečena prva presuda o rehabilitaciji   U Kruševcu izrečena prva presuda o rehabilitaciji EmptyNed 04 Mar 2007, 15:08

U Kruševcu izrečena prva presuda o rehabilitaciji

Skinut im pečat državnih neprijatelja

Sud je utvrdio da je pre 62 godine, ugledna porodica Marković osuđena iz ideoloških, a ne krivičnih razloga

KRUŠEVAC - Okružni sud u Kruševcu doneo je prvu presudu o rehabilitaciji, kojom su Dragoljub Marković i njegov sin Milutin iz Šljivova, kod Aleksandrovca 1945. osuđeni iz ideoloških, a ne krivičnih razloga. Zahtev za rehabilitaciju dede i oca tražili su njihovi unuci i sinovi Dragoljub i Branislav Marković. Sud je doneo presudu da se s njih skine pečat državnih neprijatelja, koji je ova porodica nosila 62 godine.

Sudskim većem koje je rehabilitovalo dvojicu Markovića predsedavala je sudija Vesna Dimitrijević. Ovo je prvi od šest zahteva za rehabilitaciju u Okružnom sudu u Kruševcu. Prema priloženim dokumentima i istrazi, ispostavilo se da je Dragoljub Marković, koji je između dva svetska rata važio za jednog od najvećih proizvođača vina u Kraljevini Jugoslaviji i tri godine izučavao tehnologiju proizvodnje vina u Bordou, oklevetan iz pohlepe.

Posle Dugog svetskog rata, tadašnja komunistička vlast zaplenila mu je svu imovinu i osudila ga prvo na osam, a potom na 15 godina zatvora sa prinudnim radom, zbog navodne saradnje sa okupatorom. Njega je iz zatvora "iščupao" Dobrica Ćosić, uz obavezu da preradi sirćetno vino koje je izvoženo u Italiju i Nemačku. Njegov sin Milutin je u niškom zatvoru odležao tri godine, a potom mu je radna obaveza "otvorena" u Kruševcu.

"Ni deda, ni moj otac nisu pripadali nijednoj političkoj partiji, nijednom pokretu, ni četničkom, ni partizanskom. Kada su Nemci naredili da se 70 odsto svih zaliha pića preda njihovoj komandi, moj deda je krenuo od Stalaća i išao od podruma do podruma po Srbiji, kupovao vino i predavao ga da bi sačuvao svoj podrum", kazao je na sudu najstariji unuk Dragoljub Marković.

Prvom suđenju prisustvovala je porodica Marković. "Teško sam posle 62 godine, od kako kao deca nosimo pečat državnih neprijatelja, dočekao današnji dan. Imao sam samo šest dana kada su me izbacili iz kolevke i odneli je. Kasnije sam bio nastavnik deci tih istih, koji su me izbacili iz kolevke. Svog oca Milutina Markovića video sam u trećoj godini života, kada je pušten sa izdržavanja kazne sa prinudnim radom u zatvoru u Nišu.

Video sam ga kako prima pakete za sve zatvorenike, ali mi nisu dali da dođem do njega. Dedu Dragoljuba Markovića video sam sa osam godina, kada je odlukom Politbiroa KPJ, a po zahtevu Dobrice Ćosića, oslobođen daljeg izdržavanja kazne i prinudnog rada - priča mlađi unuk Branislav Marković.

Njegov pradeda je imao radnju u Kneževini Obrenovića i izvozio vino za Francusku. Deda Dragoljub je u Šljivovu imao 33 hektara vinograda i najveću vinoteku u Kraljevini. Snabdevao je sve poznate beogradske hotele, a u goste su mu dolazili najpoznatiji političari. Nosilac je Albanske spomenice i svih odlikovanja Kraljevine Jugoslavije.

Njegova celokupna imovina je konfiskovana. Na dan konfiskacije dedi Dragoljubu i ocu Milutinu oduzeto je 570 vagona vina, 170 vagona rakije i 35 vagona drugih pića koje nikada nije naplaćeno. Skupština opštine Aleksandrovac donela je odluku da Markovići koriste svoju kuću u kojoj su se rodili do donošenja Zakona o povraćaju oduzete imovine.

R. Barjaktarević (Sina)
Izvor: Glas Javnosti
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
U Kruševcu izrečena prva presuda o rehabilitaciji
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Prva presuda za zlostavljanje psa u Beogradu
» Prva ljubav zaborava nema

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...OPŠTI FORUM... :: Ljudi i događaji-
Skoči na: