Nerešena energetska pitanja između Srbije i Hrvatske
Država rešava energetska dugovanja
Pitanje dugovanja struje Hrvatskoj elektroprivredi ne može se rešavati pojedinačno, bez razmatranja ulaganja srpske naftne kompanije u nekadašnji zajednički naftovod ili pitanja zaplenjene srpske nafte, smatraju u Elektroprivredi Srbije.
- Predstavnici hrvatske vlade i Vlade Srbije dogovorili su se da se za rešavanje svih otvorenih energetskih pitanja formiraju ekspertske grupe koje će ih rešiti u paketu. To znači da nema pojedinačnog rešavanja nijednog energetskog problema, naročito ne na nivou kompanija, bez aktivnog učešća država - izjavio je Momčilo Cebalović, direktor sektora za odnose s javnošću Elektroprivrede Srbije, povodom nedavne izjave predsednika Uprave Hrvatske elektroprivrede Ivana Mravaka da Srbija i Republika Srpska duguju Hrvatskoj 31,2 teravata električne energije.
Mravak je za „Poslovni dnevnik“ izjavio da je dug nastao zbog energetske politike bivše Jugoslavije u kojoj su se elektrane gradile uglavnom u BiH i Srbiji, zbog lakšeg pristupa uglju. Prema njegovim rečima, Hrvatska je davala novac za gradnju, a za uzvrat dobijala kreditne ili vlasničke aranžmane u tim elektranama.
S druge strane, Cebalović kaže da nije moguće izdvojiti pitanje kreditiranja izgradnje jednog bloka, odnosno saradnje dve elektroprivrede, na osnovu sporazuma koji je bio primeren uslovima u tadašnjoj državi i rešavati ga mimo drugih energetskih pitanja.
- To pitanje ne može da se rešava bez razmatranja ulaganja srpske naftne kompanije u nekadašnji zajednički naftovod, na primer. Ili da se ostavi nerešeno pitanje sudbine nafte koja je pre petnaestak godina kupljena za potrebe Srbije, a potom zaplenjena - izjavio je on i kritikovao neke hrvatske medije zato što ne pominju ova pitanja kada se bave otvorenim energetskim sporovima dve zemlje.
Cebalović je kritikovao i nepominjanje činjenice da EPS izvozi struju iz celog svog sistema, a ne samo iz jednog bloka u jednoj elektrani.
Prema pisanju „Poslovnog dnevnika“, Hrvatskoj nedostaje 15 odsto energije, pa bi se vraćanjem dugova rešio taj problem do izgradnje novih kapaciteta.
R.Ž. Marković
Izvor: Blic
Ko li je kome više energije dao ???