Kirurškim zahvatom protiv ovisnosti o cigaretama?
Otkriće osoba s oštećenjima jednog dijela mozga koje su s lakoćom prestale pušiti bi moglo dovesti do novog pristupa u borbi protiv te ovisnosti, vjeruju američki znanstvenici
Rezultati istraživanja objavljevljeni u znanstvenom časopisu Science sugeriraju kako je za ovisnost o cigaretama ključan dio mozga po imenu insula.
Znanstvenici s University of Southern California i njihovi kolege s University of Iowa navode slučaj muškarca koji je pušio 40 cigareta dnevno, a nakon što je pretrpio moždani udar i zadobio oštećenja insule uspio je trenutačno prestati pušiti.
U istraživanju je praćeno još 13 osoba koje su zbog oštećenja insule prestale pušiti bez ikakvih poteškoća.
To, po mišljenju istraživača, otvara mogućnost izvođenja kirurških zahvata na tom dijelu mozga koji bi trebali pomoći u borbi protiv ovisnosti.
Posljednjih godina se izvode zahvati u tzv. funkcionalnoj neurokirurgiji koji s namjerom nanose oštećenja određenim dijelovima mozga te tako kod osoba s Parkinsonovom bolešću ublažavaju bol i nekontrolirano drhtanje te tretiraju depresiju.
Vjeruje se da insula prikuplja informacije iz cijelog organizma te ih "prevodi" u subjektivne osjete, primjerice gladi, bola ili žudnje.
PLIVAzdravlje