„Kiril“ juče protutnjio Poljskom, Češkom, Slovačkom i Rumunijom
Orkan ubica nad Istočnom Evropom
Orkan „Kiril“ i juče je nastavio svoj smrtonosni pohod Evropom brzinom od preko 200 kilometara na čas. Posle haosa koji je orkan izazvao u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Holandiji, Belgiji, Francuskoj i Austriji, ostavivši iza sebe preko 30 mrtvih tokom četvrtka, i kolapsa svih vidova saobraćaja, oluja je protutnjala i Češkom, Slovačkom i Poljskom, a njena snaga mogla se osetiti i u Rumuniji, nešto manje u Mađarskoj, pa čak i u Srbiji.
Crni bilans širom Evrope juče je u momentu zaključenja ovog izdanja „Blica“ iznosio najmanje 46 poginulih i na stotine povređenih.
Stradalo je i najmanje troje dece - od toga jednoipogodišnja beba u Minhenu, koju su smrskala vrata koja je orkan iščupao, a na dvogodišnjeg dečaka obrušio se zid od cigala u severnom Londonu.
Istočna Evropa je juče tokom dana ličila na pravo bojno polje - otkinuto drveće, koje je kidalo strujne vodove, vozovi i avioni koji stoje, poplave, uništene zgrade i automobili...
Na vrhu najviše planine u Češkoj, Sneške, vetar je divljao brzinom od 216 kilometara na čas. U Poljskoj su zbog oluje zatvoreni i neki granični prelazi. U Mađarskoj vetar je dostizao brzinu od 108 kilometara na čas, u Švajcarskoj i do 130 kilometara na čas.
Vetrovi u Rumuniji duvali su brzinom do 140 kilometara na čas. Na Crnom moru su zatvorene luke.
I u Nemačkoj je vetar tokom petka ostao jak, što je kao posledicu imalo najavu otkazivanja novih letova aviona. Nemačka železnica, koja je po prvi put od kada postoji zaustavila sve vozove u zemlji u četvrtak, objavila je nove probleme u redu vožnje tokom petka. Avionski letovi su tokom dana otkazivani u Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj, dok se saobraćaj polako normalizovao na aerodromima i stanicama u Zapadnoj Evropi.
U četvrtak je samo zbog otkazivanja „Lufthanzinih“ letova na aerodromima ostalo 19.000 ljudi, a na desetine hiljada na železničkim stanicama širom Nemačke i Holandije.
- Vraćanje cele mreže u normalu sada nam izgleda kao slagalica - ugrađujemo deo po deo - ovako je stanje opisao Martin Valden, portparol nemačke železnice.
U četvrtak uveče zatvoren je i naftovod „Družba“ u Ukrajini, najveći naftni put u Evropi, ali je u petak nastavio sa radom.
Oluje u Evropi rezultat su klimatskih promena.
- U vreme dramatične promene klime, ovako ekstremni događaji su mnogo češći - kaže Peter Verner sa Instituta za klimatska istraživanja iz Potsdama.
Haos u transportu i električnoj mreži
Cela nemačka Železnica je zaustavljena
Cela holandska Železnica zatvorena
Preko milion Čeha bez struje
Preko milion Poljaka bez struje
Naftovod „Družba“ zatvoren tokom noći
Preko 200 letova u Frankfurtu otkazano
„Britiš ervejz“ otkazao 130 letova
Preko 100 letova je otkazano u Švajcarskoj
U Austriji 150.000 domaćinstava bez struje
Zaustavljeni brzi „Eurostar“ vozovi
(Izvor: Bi-Bi-Si i strane agencije)
Poginuli
Britanija 14 Češka 3
Nemačka 12 Francuska 3
Poljska 6 Belgija 2
Holandija 6 Ukupno 46
*nezvanični podaci