Rezolucija za Kosovo, srpski proizvod za unutrašnju upotrebu
11. januar 2013. 14:05 | 2 komentara
Vlasti Srbije su u sredu jednoglasno donele dva strateška dokumenta, koja se tiču Kosova i Metohije. To su rezolucija koju sada razmatra skupština zemlje i takozvana „platforma“, strategija koju je malo doradio predsednik i koja se na čudnovat način krajem decembra na engleskom jeziku našla na stranom veb sajtu.
Da bi se izbeglo sasvim otvoreno razotkrivanje taktike Beograda, obnovljena platforma će se dalje držati u tajnosti. To je izjavio premijer Srbije Ivica Dačić. Ali već je sad poznato da su iz dokumenta uklonjeni svi sporni predlozi, na primer, postulat koji glasi da „ništa nije dogovoreno dok nije sve dogovoreno“.
Ta je tačka od početka izazivala oštru kritiku u evropskim krugovima. Uklonjena je iz platforme i „naučna fantastika“ kao, na primer, o demilitarizaciji Kosova i garancijama bezbednosti od strane EU, Vojske Srbije i albanske armije.
Platforma je samo teorija, objašnjenje za rezoluciju, koja se poziva na dokumenta i principe, na osnovi kojihBeogradželi da rešava kosmetsko pitanje. U platformi postoji to, za šta se kaže da su opšta, ali obavezna mesta, na primer, konstatacija da Srbija ne priznaje i nikada neće priznati nezavisnost Kosova.
Postoji i poklon za EU: „Pristupamo dijalogu sa Prištinom svesni značaja koji bi postizanje obostrano prihvatljivog rešenja imalo za ubrzanje integracije regiona u EU“.
Ali glavno što sadrži nova srpska strategija je projekat stvaranja Autonomne zajednice srpskih oština na KiM, koje će okupiti Srbe po nacionalnom, a ne teritorijalnom principu.Pozamisli Beograda, u tu zajednicu moraju ući ne samo četiri severne opštine koje se graniče sa centralnom Srbijom, već i nekoliko južnih opština, u kojima je srpsko stanovništvo većinsko.
Kao što smo već govorili, projekat se može nazvati „Autonomija u autonomiji“: autonomna zajednica treba da ima svoje državne organe – parlament i izvršno veće, da reguliše pitanja obrazovanja, zdravstva, poljoprivrede. Osim toga, smatra se da će zajednica sama odlučivati kakve će državne simbole koristiti.
Inače, posle prihvatanja rezolucije vlada premijera Dačića je izjavila nešto što se može smatrati senzacijom. Dačić je rekao da su Srbi napravili grešku što su 13 godina slušaliBeogradi nisu stvorili svoje institucije. „Trebaju nam institucije vlasti koje priznaju iBeogradi Priština“.
Reči Dačića su izazvale nezadovoljstvo Srba, koji ni u kom slučaju ne žele da postanu državljani albanskog Kosova. Autoritetni patriotski portal SRBski FBreporter je podsetio da na severu Kosova i dalje funkcionišu institucije Republike Srbije.