PATRIOTIZAM ILI IZDAJA?Potpredsednik srpske vlade Božidar Đelić potpisao Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, iz SRS i DSS kažu da će zbog toga u Skupštini pokrenuti postupak za smenu Borisa Tadića [img(350,237):762a]
http://www.kurir-info.co.yu:8080//files/image_for_teaser/Thumb_[MS-2045065][1].jpg[/img:762a] BEOGRAD - Potpredsednik srpske vlade Božidar Đelić potpisao je juče nešto posle 16 časova Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju u ime srpske strane, čime je stavljena tačka na višemesečno natezanje između ključnih partija u Srbiji o tome da li je to patriotski ili izdajnički čin.
Ni posle potpisivanja SSP nisu prestala sporenja između SRS, DSS-NS i SPS s jedne i DS, G17 plus i LDP s druge strane. Premijer Vojislav Koštunica ocenio je da predsednik Republike Boris Tadić „potpisom na Solaninom sporazumu neće obrukati Srbiju, već isključivo samoga sebe“ i poručio da će ga nova vlada i skupština odmah poništiti. Prema njegovim rečima, taj potpis je „protivustavan i antidržavni čin i samim tim je protivpravan i potpuno nelegitiman“.
- Poručujemo NATO i svim državama EU koje su priznale lažnu državu Kosovo da ovaj protivpravni potpis ne mogu tumačiti kao potpis Srbije na nezavisnost Kosova - rekao je Koštunica.
Kritikama se pridružio i ministar prosvete i funkcioner DSS Zoran Lončar ocenom da bi predsednik Srbije Boris Tadić mogao da odgovara zbog potpisivanja „protivustavnog sporazuma“ s EU.
- Može Tadić Solani da potpisuje šta god hoće, ali taj potpis obavezuje samo Tadića, Čanka i G17 plus. S prezirom odbacujemo ovaj Judin pečat, koji je Tadić stavio na Solanin papir. Neće Srbijom upravljati Solana, NATO i njihovi momci Tadić, Čanak i Dinkić - poručio je Lončar i naglasio da će nova vlada i nova skupština odmah poništiti potpis na „Solaninoj prevari“.
Potpredsednik SRS Dragan Todorović izjavio je da će predsednik Srbije Boris Tadić odgovarati zbog „kršenja Ustava i izdaje Srbije“ ukoliko potpiše Sporazum sa EU.
- Novi parlament, kada bude konstituisan posle 12. maja, pokrenuće postupak za smenu Tadića zbog kršenja Ustava i izdaje Srbije - rekao je Todorović, koji je potpisivanje SSP uporedio sa potpisivanjem pakta sa silama osovine u Drugom svetskom ratu.
- Ovo neće biti prvi sporazum takve vrste. Jedan takav sporazum potpisan je 27. marta 1941. godine, a narod je rekao svoje posle potpisivanja tog sporazuma - podsetio je Todorović.
Lider SPS Ivica Dačić takođe smatra da niko nema pravo da potpisuje bilo kakav sporazum sa EU dok se ne razreši da li EU Srbiju smatra celovitom državom.
S druge strane, vicepremijer Božidar Đelić poručio je neposredno po potpisivanju SSP da on to čini kao „srpski patriota“.
- Ubeđen sam da je ovo čin istinskog patriotizma - rekao je Đelić i naglasio da je SSP ponuđen zajedno s pratećim dokumentom, privremenim sporazumom na osnovu koga se pruža mogućnost Srbiji da koristi skoro 90 odsto beneficija na osnovu SSP i pre nego što ga ratifikuju sve zemlje članice Unije.
Međutim, to što je Srbija posle tri godine čekanja juče u Luksemburgu potpisala SSP u skorije vreme neće značiti i dobijanje nove finansijske pomoći, jer se zbog protivljenja Holandije i Belgije s njegovom primenom neće odmah početi. To konkretno znači da će korišćenje stotina miliona evra pomoći i pristup tržištu EU biti stopirani sve dok Srbija ne izruči haškom sudu preostalu četvoricu haških optuženika.
Ceremoniji potpisivanja prisustvovali su i predsednik Srbije Boris Tadić i šef diplomatije Vuk Jeremić.
RADUJU SE I SRPSKE SVINJE I KRAVERazlog za „radovanje“ zbog potpisivanja SSP, osim dela stranaka, imaju i srpske svinje! Nakon SSP Srbija će, ukoliko želi da postane deo evropske porodice, morati da usvoji pregršt novih propisa, među kojima je i Direktiva o dobrobiti svih vrsta svinja iz 2001. Na primeru svinja to konkretno znači da će morati da im se obezbedi stalni pristup čistoj vodi i „materijalima za igranje“, adekvatno osvetljenje, a pravilo je i da prase mora da doji najmanje mesec dana, kao i da prejaka svetlost i buka ne smeju da ga ometaju u razvoju. Tradicionalni svinjokolj u dvorištima domaćinstava postaće prošlost jer evropski zakoni propisuju da životinja ne sme da podnosi bol i patnju. Pre klanja mora se odmoriti i nikako se ne sme uznemiravati, a klanje treba da izvede kasapin koji je prošao specijalnu obuku.
Svinje nisu jedine koje će osetiti blagodeti eventualnog članstva Srbije u EU, već i krave. Da bi mleko i mlečni proizvodi mogli da se izvoze na tržište EU, one će morati da se muzu mašinski. Buduća članica EU moraće da usvoji standarde vezane za proizvodnju alkoholnih pića, što podrazumeva praćenje proizvodnje od „voćnjaka do flaše“. Po zakonima EU, domaćinstvo za svoje potrebe može ispeći najviše 50 litara rakije. Ukoliko želi da proizvod plasira na tržište, proizvođač će rakiju morati da sipa u originalno pakovanje sa deklaracijom koja sadrži trgovački naziv i sedište proizvođača, područje na kojem je proizvedena, procenat alkohola, zapreminu, rok upotrebe i broj rešenja koje je izdalo nadležno ministarstvo