Razmeštanje Euleksa u planu na jesen
Italijanski ministar inostranih poslova Franko Fratini izjavio je ponedeljak uveče da je EU tokom dana razmatrala "kako da bude garantovana bezbednost tokom faze tranzicije izmedju UNMIK i Euleks, koji neće biti uspostavljen na Kosovu pre leta".Obraćajući se novinarima posle sastanka ministara inostranih poslova EU i odbrane u Briselu, Fratini je rekao da je "neophodno raditi kako bi mogli da vidimo razmeštanje misije Euleks na terenu tokom septembra i oktobra", javila je italijanska novinska agencija Ansa.
Misija Ujedinjenih nacija (UNMIK) je pokrenuta rezolucijom 1.244 Saveta bezbednosti svetske organizacije u junu 1999. posle vazdušnog rata NATO protiv Savezne Republike Jugoslavije.
Euleks je pokrenula EU, shodno planu medjunarodnog posrednika Martija Ahtisarija, ali se toj misiji protive Rusija, stalna članica Saveta bezbednosti Un sa pravom veta i Srbija.
"Postoje tri mogućnosti koje treba razmotriti", naveo je Fratini.
Po šefu italijanske diplomatije to su, "nova intervencija UN koja bi omogućila bezbednost u prelaznoj fazi, nova rezolucija SB, ali u tom pogledu postoji nespremnost nekih zemalja, ili Deklaracija generalnog sekretara UN ili predsedavajućeg SB"."Ovo su pitanja koje razmatramo jer nas veoma zaokuplja garantovanje prelazne faze koja bi imala čvrsta pravila", zaključio je Fratini.
ANSA podseća da se Rusija, i još jedna stalne članica Saveta bezbednosti, Narodna Republika Kina protive promeni Rezolucije 1.244.
Ministri EU: Nužan dogovor s UN o Euleksu
Ministri odbrane Evropske unije su u Briselu su potvrdili spremnost EU da na Kosovu razmesti misiju "vladavine prava" Euleks, a predsedavajući slovenački ministar Karl Erjavec je izjavio da je za to nužan "sporazum EU i UN".Erjavec je rekao da posebne rasprave o Euleksu nije bilo, i da su neki ministri govorili o stanju na Kosovu u okviru rasprave o Zapadnom Balkanu.
Predsedavajući, slovenački ministar je naglasio važnost Euleksa za "izgradnju pravne države i poštovanja ljudskih prava na Kosovu".
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, koji se sastao s nekim ministrima i čelnicima EU na margini zasedanja šefova diplomatija i odbrane, izjavio je novinarima da je "misija Euleks nelegalno na Kosovu", za razliku od UNMIK-a koji je tamo na temelju rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.Jeremić je dodao da je ipak "rešenje moguće naći" i ponovio stav Beograda o podršci snažnijem angažovanju Evropske unije u Srbiji i na Kosovu, ali samo na "pravnoj osnovi". Ta međunarodna pravna osnova se može naći samo u Njujorku, u Savetu bezbednosti UN, podvukao je Jeremić.
U zaključcima zasedanja ministara odbrane EU je naglašeno da će vojne snage EU u misiji "Altea" ostati u Bosni i Hercegovini "onoliko koliko bude potrebno", ali je cilj da se zadaci Biroa za zajedničke vojne operacije postepeno "prenesu na nadležne domaće vlasti".
U BiH je "situacija i dalje stabilna sa stanovišta bezbednosti", a evropske snage Eufora su "spremne da intervenišu u celoj toj zemlji ako bi došlo do bezbednosnih problema".
Ministri inostranih poslova i ministri odbrane EU, koji uporedo zasedaju u Briselu, odvojeno razmatraju i razvoj situacije na Kosovu, imajući u vidu da je EU zapala u velike teškoće zbog toga što pokušava da bez saglasnosti UN razmesti svoju misiju Euleks na Kosovu.Evropski diplomatski izvori preneli da EU i Ujedinjene nacije već neko vreme bezuspešno pokušavaju da utanače "memorandum o razumevanju" za usaglašeno postupanje i "prilagođavanje" situaciji posle 15. juna na Kosovu.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost
Havijer Solana izjavio je da će u četvrtak razgovarati s generalnim sekretarom UN Ban Ki-Munom o međunarodnim misijama na Kosovu i izrazio očekivanje da bi Euleks i UNMIK verovatno mogli "neko vreme" da deluju zajedno na terenu. "Nadam se da ću u četvrtak razgovarati s generalnim sekretarom UN i tada ćemo videti kakav je stav UN", izjavio je Solana pred početak sastanka Saveta ministara EU u Briselu.
"UNMIK je na terenu na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244, kao i naša misija Euleks", izjavio je Solana, izražavajući nadu da će problemi koji dovode do kašnjenja misije Evropske unije biti rešeni: "Prenos nadležnosti između dva autoriteta (UNMIK-a i Euleksa) će biti proces koji će trajati."
Na pitanje novinara da li očekuje da UNMIK i Euleks deluju zajedno, Solana je odgovorio da će "verovatno neko vreme" biti tako.
Predsedavajući Saveta ministara Evropske unije, slovenački šef diplomatije
Dimitrij Rupel, izjavio je sa svoje strane da očekuje da misija Euleks bude "manje-više" razmeštena na Kosovu do stupanja na snagu kosovskog ustava, koje je predviđeno za 15. jun: "Razmeštanje ide polako, ali sigurno … nadam se da će misija manje-više biti tamo u vreme stupanja na snagu ustava Kosova."
Ustav "nezavisnog Kosova", koji je usvojila skupština u Prištini i koji je dobio odobrenje specijalnog predstavnika Evropske unije Pitera Fejta, trebalo bi da stupi na snagu 15. juna.
Odbijanje kosovskih Srba i Beograda da pruže legitimitet misiji Euleks, kao i činjenica da Moskva blokira bilo kakav prenos nadležnosti s UNMIK-a na misiju EU, izazivaju zabrinutost u briselskim krugovima, koji su već neformalno najavili odlaganje njenog punog funkcionisanja na period od par nedelja do par meseci.
Na pitanje novinara da li postoji mogućnost da se Euleks ne rasporedi u regionima nastanjenim Srbima na Kosovu, Rupel je odgovorio odrečno: "To ne bi bilo u skladu s našom odlukom … sve odluke Saveta ministara EU i rasprave idu u pravcu toga da misija Euleks bude razmeštena na čitavom Kosovu."
Francuski ministar spoljnih poslova
Bernar Kušner izrazio je očekivanje da će misija Euleks na Kosovu najpre delovati zajedno s UNMIK-om, da bi potom preuzela sve svoje nadležnosti.
On je dodao da neće biti "geografske podele" nadležnosti Euleksa i UNMIK-a. U Briselu se pod "geografskom podelom" misli na opciju po kojoj bi UNMIK ostao zadužen za kosovske Srbe, koji ne priznaju misiju Evropske unije, dok bi Euleks funkcionisao u albanskom delu pokrajine.
Samardžić: Euleks ne može na Kosovo bez pravnog osnova
Misija Evropske unije (Euleks) na Kosovo i Metohiju ne može da dodje bez pravnog osnova, bez poziva Ujedinjenih nacija i bez nove rezolucije UN-a, koje bi napravile novi raspored mirovnih snaga bezbednosti u južnoj pokrajini pod okriljem UN, izjavio je ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić.
Samardžić je Radioteleviziji Srbije, prilikom posete Kosovu i Metohiji, rekao da vlasti u Beogradu "inače nemaju ništa protiv da EU u tome učestvuje sa svojim policijskim i pravosudnim asistentima, ali da ona to mora učiniti u okviru UN, u okviru jasnog mandata".
Samardžić je istakao da to ne može biti "nikakvo nadgledanje nekakvog nezavisnog Kosova, nego je mandat održavanje mira i stabilnosti na Kosovu i Metohiji do postizanja konačnog rešenja".
"U takvoj varijanti mogu i oni, a da dodju da ovde kao siledžije naprave novu državu, to ne dolazi u obzir", istakao je ministar za Kosovo i Metohiju.
Drugog dana boravka na Kosovu i Metohiji Samardžić je danas razgovarao u Gračanici s predstavnicima lokalne samouprave, institucija i Kosovske policijske službe.
Samardžić je izjavio u Gračanici da će najkasnije za deset dana biti formirane opštine u sredinama na Kosmetu u kojima su Srbi glasali za svoje lokalne organe vlasti 11. maja.
(agencije /MONDO)