SAVET MINISTARA EU O S S P I KOSMETU
6:01 LUKSEMBURG, 29. aprila (Tanjug) - Savet ministara Evropske unije raspravljaće u Luksemburgu o situaciji u Srbiji pred vanredne parlamentarne izbore 11. maja, razmotriće mogućnost potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (S S P).
Ministri će razgovarti i o napretku u razmeštanju misije Euleks do 15. juna, kada stupa na snagu kosovski ustav, koji je dobio odobrenje specijalnog predstavnika EU Pitera Fejta.
Šefovi diplomatija "dvadesetšestorice" će pokušati da nađu izlaz iz teške situacije u kojoj se Euleks našao zbog odbijanja Rusije da u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija ozakoni misiju EU bez usvajanja rezolucije u čijem tekstu bi bilo jasno istaknuto da je Kosovo deo Srbije.
Glavna tema sastanka biće, ipak, situacija u Srbiji pred izbore i nastojanje Brisela da pomogne "proevropskim snagama" u Beogradu, šaljući iz Luksemburga neki "pozitivan signal", poput potpisivanja S S P.
Prošlonedeljna spremnost Belgije i Holandije da uslovno daju saglasnost za potpisivanje S S P, otvorila je manevarski prostor za taj čin.
Iako se u Briselu procenjuje da su šanse da S S P bude potpisan u utorak "relativno male", Savet EU je izvršio sve pripreme.
Izvori u EU smatraju da ovlašćenje za potpisivanje S S P imaju predsednik Srbije Boris Tadić i potpredsednik Vlade Božidar Djelić.
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić istakao je u ponedeljak u Luksemburgu da od sastanka očekuje "čvrst, jasan signal da su vrata EU za punopravno članstvo u Uniji otvorena za Srbiju".
"Naravno, razgovaramo i o potpisivanju S S P, ali mislim da on nije u ovom trenutku od presudnog značaja", rekao je Jeremić za Tanjug.
Po Jeremiću, značajno je da sa sastanka Srbiji bude upućena "politička potvrda koja će značiti da je EU odlučila da prihvati Srbiju i da je na Srbiji da se izjasni oko te ponude".
"Mi, naravno, imamo svoj referendum o EU 11. maja i verujem da ćemo tada još jednom potvrditi svoj evropski put", rekao je Jeremić.
Predsedavajući Saveta ministara EU, slovenački šef diplomatije Dimitrij Rupel, izjavio je u ponedaljak uveče u Luksemburgu da EU razmišlja o "nekoliko mogućnosti za slanje pozitivnog signala" građanima Srbije, ali da postoje "veoma ozbiljne rezerve nekih članica EU" prema potpisivanju S S P.
Tako ostaje nedoumica da li će članice EU uspeti da ostvare konsenzus, s obzirom na stav Belgije i Holandije, koje bi pristale na potpisivanje
S S P pod uslovom da, do okončanja saradnje s Tribunalom u Hagu, Beograd ne dobije pravo raspolaganja prednostima koje pruža taj dopkument.
Portparol belgijskog ministarstva spoljnih poslova Mark Mikjelsen izjavio je Tanjugu da će u Luksemburgu ministri spoljnih poslova EU već "rano izjutra", početi raspravu o mogućnosti potpisivanja S S P sa Srbijom.
Takav raspored otvara mogućnost da, u slučaju konsenzusa unutar EU, neko od srpskih zvaničnika u popodnevnim časovima potpiše S S P.
Na sastanku u Luksemburgu se ne očekuje rasprava o izveštaju glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca, koji se u petak sastao u četiri oka s visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijerom Solanom.