Kosovo uslov za EU, a Mladić za SSP
Evropski komesar za proširenje Oli Ren indirektno je u intervjuu "Politici" potvrdio da je priznanje Kosova uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju.
Na pitanje da li je moguće da Srbija uđe u EU bez prethodnog priznanja nezavisnosti Kosova, Ren je kazao da "sve potencijalne zemlje članice moraju da poštuju dobrosusedske odnose".Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica odbacio je taj zahtev Olija Rena, jer bi uspostavljanje dobrosusedskih odnosa sa Kosovom značilo priznavanje nezavisne albanske države.
Koštunica je u izjavi dostavljenoj agenciji Beta ocenio da je Ren u intervjuu "Politici" pojasnio da se zauzima da EU potpiše sa Srbijom Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i da je obaveza Srbije da uspostavi dobrosusedske odnose sa Kosovom.
"Pošto je evropski komesar otvoreno saopštio stav EU, moraćemo i mi isto tako otvoreno da saopštimo da najodlučnije odbacujemo Renov zahtev da Srbija sama sa sobom, odnosno sa delom svoje teritorije, uspostavlja dobrosusedske odnose", naveo je premijer Srbije.
Prema njegovim rečima,
obaveza uspostavljanja dobrosusedskih odnosa doslovno znači da Srbija prizna postojanje nezavisne albanske države na svojoj teritoriji: "Po svemu sudeći, Oli Ren ne razume da se to nikada neće desiti i da Srbija nikada neće potpisati da preuzima takvu obavezu. Nismo do sada videli da se od još neke države traži da uspostavi dobrosusedske odnose sa delom svoje teritorije."
Koštunica je dodao da je odgovor na to da Srbija ne trguje svojom teritorijom i da "i pre, i posle ovih, i svih narednih izbora Kosovo ostaje sastavni i neotuđivi deo Srbije": "Ko god iz Srbije hoće da potpiše Renov zahtev za razbijanje naše države, to može da učini samo u svoje ime, a nikad u ime Srbije. Dobro je da smo čuli stav EU preko Rena, kao što je dobro i da oni čuju naš odgovor kako bi mogli bolje da sagledaju realnost."
Po rečima Olija Rena, EU je "da bi pokazala da je ozbiljna, u nameri da podrži Srbiju na evropskom putu" već najavila da će odmah pripremiti 'mapu puta' vizne liberalizacije za Srbije, kako bi srpskim građanima bilo omogućeno da slobodno, bez viza, putuju u EU.
"Mi već imamo sveobuhvatnu saradnju sa Srbijom. Sada treba da je postavimo na sledeći nivo. Zbog toga je važno preduzeti korake u pogledu SSP i bezviznog režima putovanja. Srbija treba da pripremi biometrijske pasoše za građane i da modernizuje granične prelaze", rekao je evropski komesar.
"Nije tačno da za Srbiju važe drugačija pravila za prijem u članstvo EU", rekao je Ren i dodao da je Beograd "napravio krupne korake u saradnji sa Hagom, u kojem se našlo 42 građanina Srbije, ali da predstoji dovršavanje tog procesa".
Samardžić: Holandija nema prava da uslovljava Srbiju
Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić ocenio je da je Holandija grubo prekršila međunarodno pravo kada je priznala nezavisnost Kosova i da nema prava da uslovljava Srbiju oko potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Samardžić je u izjavi dostavljenoj agencijama ocenio da
šef holandske diplomatije Maksim Ferhagen "treba da vodi računa da je njegova zemlja grubo prekršila Povelju UN, Rezoluciju 1244 i parafirani Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju kada je protivpravno priznala postojanje Kosova kao prve NATO države".
"Zbog toga Holandija nema ni najmanje pravo da postavlja bilo kakve uslove Srbiji oko potpisivanja SSP, već Srbija zahteva od Holandije da poštuje međunarodno pravo i legitimne državne granice Srbije, koje su zagarantovane Završnih halsinškim aktom, i koje danas priznaje više od 150 država", naveo je ministar.
Veoma je važno da Holandija uvažava realnost i da sagleda svoje pravo mesto i svoje obaveze u međunarodnim odnosima, naveo je Samardžić.
Holandski šef diplomatije juče je pred Komitetom holandskog parlamenta, uoči sastanka ministara inostranih poslova EU idućeg utorka u Luksemburgu, rekao da je
Holandija spremna da dozvoli Evropskoj uniji da izađe u susret Srbiji uoči izbora 11. maja, ali insistira na tome da Beograd mora izručiti Hagu optužene za ratne zločine."Vreme je da se među srpskim biračima izgradi poverenje u Evropu", rekao je Ferhagen i dodao da Holandija ostaje pri stavu da EU ne potpiše SSP sa Srbijom zbog nesaradnje sa Hagom.
O "fleksibilnosti" Holandije ponovo u utorak
Potpisivanje SSP sa Srbijom zavisiće od "fleksibilnosti" koju šef holandske diplomatije Maksim Ferhagen pokaže na sastanku Saveta ministara Evropske unije 29. aprila u Luksemburgu.
Kako su u Briselu istakli izvori slovenačkog predsedništva EU, u tom smislu će se sagledati
da li i stav Holandije daje "širi manevarski prostor" za ministarsku odluku o tome.
Slovenačko predsedništvo nastoji, kako je rečeno, da se sa Srbijom što pre potpiše sporazum", jer su
svi u Evropskoj uniji za "korak napred", mada bi trebalo videti "kolikih razmera može biti taj iskorak" i ima li mogućnosti za "kreativno rešenje".
Na sastanku u Luksemburgu se, prema izvorima Tanjuga, ne očekuje rasprava o izveštaju glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca, koji bi trebalo da se sastane "u četiri oka" s visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijerom Solanom.
Zvaničnik slovenačkog predsedništva istakao je da se EU "jako nada" da će se "približiti trenutak kad će doći do opipljivog rezultata" u saradnji Beograda s Haškim sudom. On je iz diplomatskih izvora EU preneo agenciji Beta da izvesna uzdržanost oko potpisivanja sporazuma sa Srbijom, neposredno pred izbore, postoji i kod još nekih članica EU, ali bi one bile spremne na zajedničku odluku ukoliko bi Hag dao za to "zeleno svetlo".
Na pitanje da li bi potpisivanje SSP moglo biti kod srpskih birača protumačeno i kao neko "pridobijanje naklonosti" za evropsko opredeljenje, visoki zvaničnik predsedništva EU uzvratio je da je jako važno "shvatiti da je za Evropsku uniju Srbija uvek dobrodošla u njene redove".
"Ako je polazište da smo krajnje ozbiljni oko poimanja kakvo je mesto Srbiji u Evropi, onda je savršeno jasno da to ne zavisi od onoga šta će se dogoditi na izborima", podvukao je slovenački zvaničnik. Jer, kako je stavio do znanja, "Srbija je važna država i evropska nacija i nadamo se da će tamošnji izbori obezbediti njen demokratski put, što je potpuno u rukama srpskih birača".
"Ishod izbora je u potpunosti u rukama građana Srbije - mi ne glasamo na tim izborima", rekao je on.
Na pitanje o sudbini "političkog sporazuma", koji je EU ponudila Srbiji 28. januara u zamenu za SSP, slovenački diplomata je odgovorio da je predlog tog sporazuma "još na stolu" i da "nije povučen". "U to vreme, Srbija nije bila u mogućnosti da odgovori na našu ponudu, ali to ne znači da smo je povukli", rekao je on.
Predstavnik predsedništva EU ukazao je da se većina odredbi koje se nalaze u tom predlogu sporazuma - poput vizne liberalizacije ili školarina za studente - odnosi na procese koji su u međuvremenu ionako pokrenuti. "Stoga, ono što sada želimo je korak iznad, a to je potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je slovenački diplomata.
(agencije/MONDO)