Evropa zabranila burek
Prokupačko preduzeće "Hameum internešenel" prestalo je da izvozi burek na strano tržište jer Srbija nema dozvolu za izvoz mleka, mlečnih proizvoda i mesa na tržište Evropske unije.
Prokupčani ne samo da ne smeju da izvoze, već njihov burek ne sme čak ni da prolazi kroz EU u tranzitu za rusko ili neko drugo tržište.
Prošle godine je burek iz Srbije počeo da osvaja evropsko tržište, gde je, zahvaljujući izuzetnoj potražnji, u Švajcarsku, Nemačku i Švedsku isporučeno trideset tona bureka, ali je onda zbog nedostatka potrebne zakonske podrške sve stalo, piše "Press".
Vlasnici "Hameum internešenela" Dragiša Milovanović i njegov zet Dragan Ristić, zbog nedostatka neophodnih dozvola, trenutno izvoze samo prazan burek.
"Jedino možemo da izvozimo prazan burek ili sa nadevom od voća. Iskreno, te vrste isporučujemo u manjoj meri, jer se ne mogu porediti sa ukusom koji ima onaj sa sirom ili mesom", kaže Milovanović.
On otkriva da trenutno spremaju burek s mesom za Holandiju, zahvaljujući nedavno sklopljenom ugovoru o saradnji sa preduzećem "Big bul" iz Bačinaca kod Šida, koje ima sertifikat za izvoz mesa i mesnih preradjevina u EU.
Inače, prokupački burek na tržištima Švajcarske, Švedske i Nemačke napravio je pravu revoluciju. Sve kontrole kvaliteta radjene po slučajnom uzorku, koje su vršene u tim zemljama, pokazale su da je izuzetnog kvaliteta.
"Šteta je što smo hendikepirani dozvolama, jer nudimo kvalitet. Evropljani vole srpsku kuhinju i kada bi se obezbedile sve potrebne dozvole, mnogi proizvodjači bi ubrzo brendirali svoje proizvode", siguran je Dragiša Milovanović.
Interesovanje za prokupački burek, izmedju ostalih, postoji i u arapskim zemljama, sa kojima se vode pregovori.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Slobodan Milosavljević rekao je za "Press" da je glavni problem dozvole za izvoz mesa, mleka i mlečnih proizvoda to što Srbija nema zakon o bezbednosti hrane.
"Taj zakon je tek sada u javnoj raspravi, i ja se nadam da ćemo ga imati u drugoj polovini januara. S druge strane, nedavno sam u Briselu sa Evropskom komisijom pregovarao o tranzitnoj dozvoli naših mlečnih proizvodi kako bi se izvezli na tržište Rusije", kaže ministar.
"Dobili smo obećanje da će početkom 2008. taj problem biti rešavan i ja verujem da ćemo ugovore, koji su aktuelni za izvoz naših mlečnih proizvoda, sireva i sladoleda na tržište Rusije, i realizovati. Dogovoreno je da Srbija bude stavljena na listu trećih zemalja kojima se dozvoljava tranzit mlečnih proizvoda kroz EU", objasnio je Milosavljević.
On je dodao da je problem nastao ulaskom Bugarske i Rumunije u EU, čime je presečen tranzitni koridor za transport mlečnih proizvoda od Srbije do Rusije.
(MONDO)