Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Politika: Vrtoglavo zaduživanje SAD

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Politika: Vrtoglavo zaduživanje SAD Empty
PočaljiNaslov: Politika: Vrtoglavo zaduživanje SAD   Politika: Vrtoglavo zaduživanje SAD EmptyČet 06 Dec 2007, 03:18

Politika: Vrtoglavo zaduživanje SAD V79045p0

Politika: Vrtoglavo zaduživanje SAD

Izvesni Aleksander D. Smit zaglaviće u zatvoru Džordžije zato što je pokušao da na račun u banci stavi nepostojeću novčanicu od milion dolara. Mogao bi možda da se "vadi" da sa svojim falsifikatom nije imao ozbiljne namere, već da ga je upotrebio kao ironičnu mernu jedinicu u sistemu "vreme je novac".

Jer upravo je objavljeno da nacionalni dug SAD raste za blizu milion dolara - svakog minuta. Ili - po 1,4 milijarde svakog dana.

Takva vrtoglavost ugrožava i merne mogućnosti "časovnika nacionalnog duga", koji u Njujorku otkucava svako ovdašnje upadanje u sve veću "bulu". Specifičnu semafor, napravljen 1989. godine, ima trinaest podeljaka, što neće biti dovoljno da registruje najavljenu četrnaestu cifru.

Pomenuti dug dostigao je, kako obelodanjuje AP, iznos od - 9,13 biliona, a predviđa se da će dostići 10.000.000.000.000 dolara, i to pre odlaska Džordža Buša s čela države, sklone zaduživanju, u januaru 2009. "Taksimetar" surovo odbrojava i individualna stanja. Iznos nacionalnog duga ukazuje, računa se, da svaki ovdašnji stanovnik - od novorođenčadi do najstarije generacije - duguje po 30.000 dolara.

Amerikanci su navikli da mnogo troše, a od tog njihovog običaja, koji često premašuje i njihove inače impozantne prihode, dobrim delom zavisi i stanje na globalnom tržištu. Njihove nabavke robe - naveo je nedeljnik "Tajm" - čine "19 odsto svetske ekonomske aktivnosti".

Državni aparat je takođe trošadžijski raspoložen. Prognoza o 14 cifara svedoči da će se nacionalni dug gotovo udvostručiti u Bušova dva četvorogodišnja mandata, od kojih je prvi počeo kad su takve obaveze iznosile 5,7 biliona dolara.

Breme su povećale oružane intervencije u Iraku i Avganistanu kao i ostali elementi "globalnog rata protiv terorizma". Nacionalni dug je tako dostigao zabrinjavajućih 65 procenata vrednosti domaćeg bruto proizvoda, preciziraju poznavaoci, uz napomenu da je taj postotak bio veći u vreme Drugog svetskog rata - 120 odsto.

Poređenje s košmarom četrdesetih godina prošlog veka nije utešno. "Ako se nastavi sadašnji kurs, do sredine ovog veka će nacionalni dug iznositi čak 350 odsto bruto domaćeg proizvoda", upozorava Dejvid Vajs, vodeći ekonomista agencije "Standard end purs".

Iako su se često izjalovljavale prognoze da će SAD doživeti recesiju, sada taj rizik od nazadovanja izgleda prilično realno, smatraju eksperti. Sistem uzdrmavaju – "krahiranje" stambenog tržišta, kolebljivosti berze, poskupljenje nafte, slabljenje dolara, opadanje poverenja domaćih potrošača…

Ovdašnje stratege posebno uznemirava povećano zaduživanje SAD u inostranstvu. Vlade drugih zemalja i strani investitori i akcionari drže 2,23 biliona dolara javnog američkog duga, ili - njegovih 44 odsto. Glavni poverioci su, dodaje se, Japan (586 biliona), Kina (400), Britanija (244), Saudijska Arabija i druge petrolejske izvoznice (123).

Finansijski odnosi te vrste mnogima liče na "opasne veze". Veliko zaduživanje kod Kine i zemalja OPEK-a "predstavlja rizik ne samo po budućnost naše ekonomije nego i nacionalne bezbednosti", kaže senator Džordž Vojnovič, uz poziv da se nađu mere kojima bi se sprečilo da "nam dug kontroliše budućnost". Ako jednog dana Kinezi, Japanci ili Saudijci kažu da nemaju više razloga za kupovinu američkih obveznica "dug će izmaći našoj kontroli", opominje i Stenli Kolender iz konsultantske firme "Korvis komjunikejšens".

Ankete pokazuju da ekonomske neizvesnosti predstavljaju drugu na tabeli najvećih briga Amerikanaca, odmah iz iračkog rata koji podstiče opštu dramatizaciju doživljaja složene stvarnosti. Prvi put posle dužeg vremena većina ispitanika sluti da im je ugrožen "američki san" - da svako pokolenje živi bolje od prethodnog. Među ključnim izazivačima takvog straha su - preveliki dugovi, koji će jednog dana doći na naplatu. Iako uviđaju da će im potomci biti preopterećeni nasleđenim glavnicama i ratama, Amerikanci i dalje preterano troše - kako je primetio jedan analitičar - "kao da sutra ne postoji"… "Procenjivali smo, 2004. godine, da će postojeći sat za merenje nacionalnog duga izdržati s podeljcima od 13 cifara, još celu deceniju", kaže šef kompanije koja ga je instalirala Daglas Darst. Ali primoran je da mu priprema zamenu - gotovo u "cajtnotu".

(MONDO)
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Politika: Vrtoglavo zaduživanje SAD
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Politika: Festival rakije
» Politika: Ministri kao da se spremaju za trke

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Svet-
Skoči na: