Izvor: PRESSMEDIJSKI RAT PROTIV SRBIJEU državi ne postoji služba koja bi se suprotstavila negativnoj kampanji i manipulacijama koje sprovode pojedini strani mediji
Opet u defanzivi... Srpska država nema odgovor na sve žešće medijske napade sa Zapada |
Agencija „Rojters" u četvrtak je objavila vest da su srpske snage na Kosovu i Metohiji 1999. godine pre NATO bombardovanja „proterale 10.000 Albanaca i ubile najmanje 800 nevinih civila". Ovu besramnu laž, pod firmom vesti ugledne novinske agencije, preneli su i CNN i NBC i BBC i „Vašington post" i „Njujork tajms" i „Gardijan" i „Špigl". Ovu laž niko od srpskih zvaničnika nije ni pokušao da demantuje. Srbija, zapravo, nema čak ni službu koja bi pratila i analizirala izveštavanje stranih medija koji kroje svetsko javno mnenje!
Zašto je to tako? Kako je moguće da opet ponavljamo greške s početka devedesetih kada smo upravo pomoću zapadnih medija satanizovani?! Na ovo pitanje niko u vrhu srpske vlasti nema nikakav suvisli odgovor.
Manevarski prostorVoja Žanetić, jedan od najvećih srpskih marketinških stručnjaka, kaže da loša medijska slika i predrasude koje su o Srbiji stvarane poslednjih 20 godine predstavljaju „odličnu podlogu za najnovije manipulacije".
- Današnji imidž Srbije je posledica njenog položaja u međunarodnoj komunikaciji u poslednjih 20 godina i potrebno je dosta vremena da protekne da bi se otklonili svi oni strašni stereotipi koji nas prate - objašnjava Žanetić. On kaže da je simptomatično da se Srbi ponovo stavljaju na medijski stub srama u trenutku kada se odlučuje o budućnosti Kosova i Metohije. Žanetić upozorava da negativno izveštavanje zapadnih medija o Srbima i Srbiji poprima mere organizovane kampanje.
I NAŠE STRANKE DOPRINOSE LOŠOJ SLICI Cvjetin Milivojević kaže da lošoj slici o Srbiji dosta doprinose i nepostojanje jedinstvenog stava svih političkih stranaka o bitnim državnim pitanjima i međustranački sukobi. - Vi imate stranku koja se u parlamentu zalaže za nezavisnost Kosova i Metohije, dok se vlast bori za očuvanje suvereniteta Srbije. To može samo kod nas, jer bi u svakoj drugoj zemlji takva stranka bila zabranjena. Ili, na primer, kada strani mediji kritikuju Srbiju zbog navodne priče o mučenju dece sa specijalnim potreba u bolnicama, opozicija je likovala tvrdeći da je to kritika na račun vlasti. Svi oni zaboravljaju da će se vlast promeniti, a takva slika o Srbiji ostati - kaže Milivojević. |
- Nažalost, u situaciji u kakvoj se nalazi Srbija, mi nemamo mnogo manevarskog prostora za menjanje slike u međunarodnoj javnosti. U Srbiji čak ne postoji ni politički konsenzus oko bitnih pitanja, a nije izgrađena ni neophodna infrastruktura za komunikaciju. Srbija nema sistemsko praćenje stranih medija, niti istraživanje rejtinga zemlje u svetu, a to su osnovni preduslovi za uspešnu kampanju koja bi mogla da promeni sliku o nama. Nažalost, na negativno izveštavanje delujemo od slučaja do slučaja, a ne sistemski, što naravno ne može da da nikakve rezultate - kaže Žanetić.
Direktor PR agencije „Meken Erikson" Borislav Miljanović kaže da bi Srbija što pre morala da formira stručni tim koji bi se bavio popravljanjem medijske slike zemlje u inostranstvu.
- Taj tim treba da formiraju Ministarstvo kulture i Ministarstvo spoljnih poslova i on treba da se bavi komunikacijom sa stranim medijima. Taj posao mora da se radi 24 sata, u tri smene. Takođe, treba praviti mesečnu i šestomesečnu strategiju komunikacije, pogotovo dok se rešava pitanje statusa Kosova i Metohije, kada je interesovanje stranih medija za Srbiju veliko. Na taj način mogli bismo da predupredimo ili blagovremeno i na pravi način reagujemo na većinu negativnih izveštaja - tvrdi Miljanović.
Lobiranje, spinovanjeDirektor marketinške agencije „Pragma" Cvjetin Milivojević opominje na činjenicu da Srbija „konstantno i kroz sve režime" zanemaruje važnost lobiranja u SAD i EU.
- Lobiranje u kontinuitetu ne postoji još od 1991. godine, iako je bilo pokušaja stvaranja određenih lobi grupa i angažovanje PR agencija. Međutim, svaka vlast koja je dolazila angažovala je druge ljude i agencije, što nije moglo da da rezultate, jer se reagovalo ne sistemski, već od slučaja do slučaja. Druga stvar koju ne radimo, a morali bismo, jeste spinovanje ili skretanje pažnje sa tema koje su loše po nas na one koje nam idu u korist. Na našu veliku žalost, Srbija je totalno nepripremljena i nije u stanju da kvalitetno odgovori na negativnu kampanju - konstatuje Milivojević.
I. MARINKOVIĆ