Špirić: Sa zadovoljstvom ću objasniti ostavku
Predsedavajući Saveta ministara BiH u ostavci Nikola Špirić izjavio je da će "sa zadovoljstvom" razgovarati sa članovima Predsedništva BiH o razlozima njegove ostavke. "Glavni razlog ostavke su poslednje odluke visokog predstavnika za koje ocenjujem da neće doneti smirivanju situacije u BiH i njenom napretku ka evroatlantskim integracijama", ponovio je Špirić Srni.
On je naveo da je razlog i to što u sadašnjoj situaciji, 12 godina nakon Dejtonskog sporazuma, kada podršku dobija visoki predstavnik, a ne institucije vlasti i predsedavajući Savjeta ministara BiH, ne može da garantuje za uspeh zemlje.
Predsedništvo BiH ocenilo je pre podne u Sarajevu da je potrebno obaviti konsultacije sa Špirićem, pre nego što bude razmatrana ostavka koju je u četvrtak podneo na tu funkciju. Ostavka premijera, prema zakonu, automatski znači i pad vlade.
Špirić je istakao da, ukoliko se neutrališu razlozi zbog kojih je ponudio ostavku, Predsedništvo ima načina da predsedavajući Saveta ministara dobije uslove za rad "i da mu se ne ponovi ono što se desilo". "Ukoliko žele da ja upravljam, ja sam jedini u ovoj zemlji za to da se utvrdi princip odgovornosti za vršenje vlasti, a ne princip odgovornosti za nevršenje vlasti, jer moramo znati ko vlada i ko je odgovoran za situaciju", dodao je Špirić.
Posle hitne sednice kolektivnog šefa države, predsednik Predsedništva Željko Komišić rekao je da je ocenjeno da pre razmatranja ostavke koju je dao, sa Špirićem treba obaviti konsultacije, kako bi se sve radilo u okviru ustavnih i zakonskih ovlašćenja. "Nemamo odredjeni zakonski rok u kojem moramo da donesemo odluku", rekao je Komšić i i dodao da je "osnovni i ljudski red" da članovi Predsedništva ponude Špiriću da lično pojasni razloge za svoju ostavku.
Sva tri člana Predsedništva BiH imaju isti stav - a to su konsultacije sa Špirićem čija vlada i dalje funkcioniše u tehničkom mandatu, rekao je Komšić.
Konsultacije bi, kako je rečeno, trebalo uskoro da budu obavljene, ali nije precizirano kada, jer je predsednik Saveta ministar BiH u ostavci Nikola Špirić u četvrtak kasno popodne iz Sarajeva otišao u Banjaluku. Komšić je rekao da je cilj članova Predsedništva BiH "da ne komplikuju dodatno političku situaciju" i dodao da, prema zakonu, Predsedništvo BiH ne može odbiti ostavku predsedavajućeg Veća ministara BiH.
Komšić je dodao da Predsedništvo ne može odbiti ostavku, s obzirom da predsedavajući Saveta ministara, prema zakonu, ostavku može podneti i bez obrazloženja.
Radmanović možda Špirićevim stopama
Srpski član Predsedništva BiH Nebojša Radmanović nije isključio mogućnost da posle Špirića i on podnese ostavku. Radmanović je za Radio-televiziju Republike Srpske rekao da će podneti ostavku ako tako odluči Glavni odbor Saveza nezavisnih socijaldemokrata i istakao da SNSD ima pravo da bude opozicija.
Po mišljenju Radmanovića, jedino rešenje i izlaz iz situacije nastale nakon odluke visokog predstavnika u BiH Miroslava Lajčaka o izmenama i dopunama Zakona o Savetu ministara mogu ponuditi ekspertski timovi OHR-a i RS. "Ukoliko bi autentično tumačenje bilo kvalitetno i sadržavalo ono što je Lajčak i javno rekao, odnosno da odluka nije usmerena ni protiv jednog naroda, te potpuno objasnilo mogućnost preglasavanja, onda bi to bio krupan korak ka hladnom izlasku iz ovog problema", rekao je Radmanović.
Radmanović je da je bilo sasvim logično i očekivano da Špirić podnese ostavku. "Umesto da predsedavajući Saveta ministara BiH u teškoj situaciji dobije dodatna ovlaštenja, odlukom Miroslava Lajčaka predsedavajući je potpuno obezvlašćen", primetio je Radmanović.
Govoreći o reagovanjima predsedavajućeg Predsedništva BiH Željka Komšića i premijera Srbije Vojislava Koštunice u vezi sa situacijom u BiH, Radmanović je rekao da Srbija kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma ima pravo da se meša u unutrašnja pitanja BiH.
"Reagovanje Hrvatske ostalo je nezapaženo, posebno preteća poruka predsednika Stjepana Mesića koji je rekao da se u RS dešava narod i da se zna se šta se desilo onima koji su na ovaj način budili narod", rekao je Radmanović i naglasio da ovakve izjave ne doprinose rešavanju situacije. On je rekao da se dovodjenjem u vezu situacije u BiH sa situacijom na Kosovu nastoji proširiti problem, na čijem bi rešavanju trebalo svi zajedno da rade.
Komentarišući saopštenje Eufora da je spreman na novi rat na Balkanu, Radmanović je rekao da se "mnogi u BiH naoružavaju i da tokove oružja u BiH mnogi medjunarodni faktori znaju". "Najmanje to znamo mi koji se bavimo politikom u BiH iz jednostavnog razloga što smo formirali zajedničku obaveštajnu službu kojom, ni kao član Predsedništva BiH, ne znam ko kontroliše", rekao je Radmanović.
(MONDO)