Dinkić ministar finansija godine u svetu
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mladjan Dinkić biće večeras u Vašingtonu proglašen za "ministra finansija godine u svetu" za 2006. godinu, saopštilo je to ministarstvo.
Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja je saopštilo da je Dinkić prvi srpski ministar dobitnik ove ugledne nagrade, koju tradicionalno u vreme godišnjeg zasedanja Medjunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke dodeljuje časopis "Juromani" - vodeći u svetu u oblasti finansija i bankarstva.
Kako se navodi u obrazloženju dodele tog priznanja Dinkić je uspeo da stabilizuje dinar, obnovi bankarski sistem i zatečeni manjak u državnoj kasi pretvori u budžetski suficit u 2005. i 2006. godini, smanji državni dug i učini da Srbija postane jedna od najmanje zaduženih zemalja u Evropi.
Navodi se i da je Dinkić uveo red u poreski sistem, uveo porez na dodatu vrednost i smanjio porez na dobit preduzeća na najniži nivo u Evropi, što je uvećalo javne prihode i značajno smanjilo obim sive ekonomije, kao i da je zaslužan što je Srbija pre vremena otplatila dug MMF-u i deo duga Svetskoj banci i time učinio da Srbija više ne zavisi od njihove finansijske pomoći.
U obrazloženju dodele je navedeno da je to zajedno sa uspešnom privatizacijom kompanije "Mobi 63" i prodajom licence za trećeg mobilnog operatera doprinelo da Srbija u 2006. godini privuče 4,4 milijarde dolara direktnih stranih investicija - najviše u regionu.
Djelić: Rešavanje duga Kosova nema veze sa suverenitetom
Srbija je Svetskoj banci predložila da dug Kosova bude rešen tako što bi Srbiji bilo vraćeno ili odbijeno od preostalog duga Svetskoj banci 215 miliona dolara koje je isplatila na ime duga Kosova, saopštio je kabinet potpredsednika Vlade Srbije Božidara Djelića.
Djelić je, posle sastanka u Vašingtonu delegacije Srbije sa izvršnim direktorom Svetske banke Grejemom Vilerom, rekao da to "nema nikakve veze sa pitanjem suvereniteta jer i grad Beograd sam plaća svoje dugove" i dodao da su predstavnici Svetske banke "pokazali dobru volju da razmotre taj predlog".
U saopštenju se dodaje da je Viler ocenio da je Srbija postigla "izuzetan uspeh" u sprovodjenju ekonomskih reformi, posebno u oblastima privatizacije, javne potrošnje i smanjenja siromaštva i da je ukazao da Srbija "nadalje mora da radi" na smanjenju deficita platnog bilansa i na strukturnim reformama.
Delegacija Srbije, predvodjena Djelićem, sastala se i sa šefom Misije Medjunarodnog monetarnog fonda (MMF) za Srbiju Polom Hilbercom i na tom sastanku je dogovoreno da delegacija MMF-a sledeće nedelje poseti Srbiju i da tom prilikom bude razmotreno eventualno sklapanje novog aranžmana MMF-a i Srbije.
Srpska delegacija razgovarala je u Vašingtonu i sa Majklom Mordašinijem, izvršnim direktorom Švajcarske konstituence, u čijem sastavu Srbija deluje u Svetskoj banci.
Političko rukovodstvo MMF-a, Medjunarodni monetarni i finansijski komitet, prethodno je upozorilo ministre finansija i guvernere centralnih banaka da budu oprezni kako bi omogućili nesmetano funkcionisanje finansijskih tržišta koja su poslednjih meseci bila uzdrmana globalnom kreditnom krizom.
U saopštenju Komiteta se takodje ističe da bi vlade zemalja članica trebalo svoju monetarnu politiku da usredsrede na stabilizaciju cena istovremeno pažljivo prateći inflaciju kada su u pitanju, izmedju ostalog, cene prehrambenih proizvoda i nafte.
Članovi komiteta podsećaju da su se problemi iskrsli nakon krize visokorizičnih hipotekarnih kredita u SAD odrazili i na mnoge druge vrste zajmova na medjunarodnom tržištu.
U pokušaju da se smire uzdrmana tržišta, MMF poziva na "neprestanu budnost kako bi se održalo dobro poslovanje finansijskih tržišta".
Ministri su najavili da će nastaviti "zajednički rad na analiziranju uzroka poremećaja" na finansijskim tržištima.
Ministri očekuju da će poremećaji na finansijskim tržištima bogatih zemalja imati umeren efekat na globalni privredni rast.
U Vašingtonu je u subotu uveče počela godišnja skupština MMF-a i Svetske banke, koja će trajati do 22. oktobra.
(Beta/AP)