Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 16.lipnja

Ići dole 
AutorPoruka
Gost
Gost




16.lipnja Empty
PočaljiNaslov: 16.lipnja   16.lipnja EmptySub 16 Jun 2007, 22:01

Prva sjednica Društva (Lige) naroda
16.lipnja Sjednica
16. lipnja - Prvi svjetski rat odnio je na bojišnicama širom svijeta milijune ljudskih života, prouzročio strašna razaranja, donio slom drevnim monarhijama. Jamstvo da se to više neće ponoviti prije svega su ljudi u Društvu naroda.
Ta međunarodna organizacija osnovana je potkraj rata na poticaj američkog predsjednika Wilsona. Zadaća joj je bila osigurati svjetski mir i jačati međunarodnu suradnju. Temeljni propis organizacije bio je Ugovor od 26 članaka, prihvaćen na Mirovnoj konferenciji 1919., koji je zatim unesen u mirovne ugovore zaključene idućih mjeseci.
Kad su se 16. lipnja 1920. u palači St. James u Londonu sastali predstavnici 42 članice na prvom zasjedanju Vijeća Društva, još uvijek se zapažala dobra volja u radu svjetske organizacije. Prema Ugovoru Društva, članice su se obvezale na poštovanje nezavisnosti i teritorijalne cjelovitosti svake države te da prije započinjanja rata pokušaju mirno riješiti svoje sporove.
Bile su predviđene i zajedničke sankcije protiv onih koji se ne pridržavaju međunarodnih ugovora. U Vijeću Društva stalno su mjesto imale velesile, najprije Francuska, Italija, Japan i Velika Britanija, a zatim su im se pridružili Sovjetski Savez i Njemačka. Nažalost, u Društvu za sve vrijeme njegova postojanja nije bilo jednog od osnivača - Sjedinjenih Američkih Država. Ostale države dolazile su u Vijeće izborom na tri godine.
16.lipnja DrustvoNaroda12
Društvo naroda imalo je u početku uspjeha u stišavanju manjih sukoba i sprječavanju lokalnih ratova te u međunarodnoj suradnji, ali je uskoro postalo sredstvom politike velikih država. Nije moglo spriječiti imperijaliste u pokoravanju drugih zemalja, na primjer prodiranje Japana u Mandžuriju, napad Italije na Etiopiju i osvajačke pohode nacističke Njemačke na Čehoslovačku i Austriju.
Uoči Drugoga svjetskog rata napadačke države Japan, Njemačka i Italija otkazale su članstvo dok je Sovjetski Savez isključen. Neke latinskoameričke zemlje su istupile, a Švicarska i Belgija počele su se skrivati iza izjava o neutralnosti. Tako je velika zamisao predsjednika Wilsona izgubila značenje, a Društvo naroda, kad je počeo Drugi svjetski rat, nije reagiralo čak ni jednom izjavom.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




16.lipnja Empty
PočaljiNaslov: Re: 16.lipnja   16.lipnja EmptySub 16 Jun 2007, 22:02

16.lipnja V20790p0



1944.: Sporazum Šubašić - Tito


Na Visu je u Drugom svetskom ratu postignut sporazum jugoslovenske kraljevske izbegličke vlade - koja je bila pod snažnim pritiskom zvaničnog Londona - i Nacionalnog komiteta oslobodjenja Jugoslavije, koji su potpisali dr Ivan Šubašić i Josip Broz.

Tim dokumentom predvidjeno je da izbegličku vladu formiraju demokrate nekompromitovane saradnjom s okupatorom i izjavama protiv narodnooslobodilačkog pokreta.

Dogovoreno je i da izbeglička vlada prizna tekovine narodnooslobodilačke borbe, organizuje pomoć i osudi izdajnike, a da o obliku vladavine bude odlučeno posle oslobodjenja Jugoslavije.
Nazad na vrh Ići dole
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

16.lipnja Empty
PočaljiNaslov: Re: 16.lipnja   16.lipnja EmptySre 20 Jun 2007, 22:02

NA DANAŠNJI DAN : Zločini nad Srbima u BiH i Hrvatskoj

Logor za Srbe u Konjicu

Povodom 15 godina od stradanja Srba, stavljamo na raspolaganje dokumentaciju o licima srpske nacionalnosti koja su ubijena u masovnim pokoljima juna 1992. Pozivamo čitaoce da pomognu u otkrivanju zločina i dopuni podataka koje saopštavamo i kompletiranju dokumentacije Centra za istraživanje zločina nad srpskim narodom. Nijedan od ovih zločina učinjenih nad Srbima u Bosni i Hrvatskoj do danas nije procesuiran niti u Hagu, niti pred sudovima BiH

Gornji Jasenjani, srpski deo ovog po broju stanovnika dosta malog hercegovačkog sela (Hrvata 20, muslimana 25, Srba 33) u mostarskoj opštini napale su i zaposele 15. juna 1992. proustaške jedinice tzv. Hrvatskih oslobodilačkih snaga (HOS) sastavljene od lokalnog hrvatskog i muslimanskog stanovništva. Prilikom napada i po osvajanju srpskog dela sela ubijeno je na veoma svirep način: noževima, udarcima tupim predmetom i spaljivanjem, više, uglavnom starijih, lica srpske nacionalnosti. NJihova imovina i kuće opljačkani su, spaljeni i razoreni. Ostali Srbi su odvedeni u okolne koncetracione logore i proterani iz sela. Od sredine juna Gornji Jasenjani su pusti i etnički očišćeni od meštana srpske nacionalnosti.
Žrtve: 1) Danica (Milutin) Rajković, 1917; 2) Jovanka (Vladimir) Rajković-Joka, 1927; 3) Jovanka (Risto) Rajković, 1955; 4) Marko (Miloš) Rajković, 1921; 5) Rosa (Nikola) Rajković, 1919; 6) Sara (Stojan) Rajković, 1912; 7) Slavko (Branko) Rajković, 1951.
Konjic, nekadašnja poznata sportska dvorana "Musala", a po uspostavljanju muslimansko-hrvatske vlasti pretvorena u logor za Srbe. Dvoranu je sa dva topovska projektila kalibra 155 milimetara, granatirala neka artiljerijska jedinica oružanih snaga Armije BiH 15. juna 1992. u 12,15 časova. U logoru su se nalazili civili pohvatani iz sela Bjelovčina, Cerići, Donje Selo i drugih srpskih sela tokom hrvatsko-muslimanske ofanzive 21 - 25. maja 1992. Akcija je izvedena po uzoru na granatiranje u Ulici Vase Miskina u Sarajevu sa namerom da se pred domaćom i međunarodnom javnošću optuži srpska strana. U vreme pred granatiranje, da bi se izbeglo stradanje prolaznika, policija je blokirala saobraćaj oko logora. U dvorani-logoru nalazilo se 170 zatočenika. Bilans zločina je trinaest ubijenih i dvanaest ranjenih zatvorenika, ali pritom nije povređen nijedan stražar ili neki drugi službenik logora. Oni su se, na dati signal, povukli u skloništa iz kojih su izašli tek pošto su granate probivši krov pale u dvoranu u kojoj su bili isključivo zatvoreni Srbi. Ubrzo su se u granatiranoj dvorani našle dve TV ekipe, uprava logora, komanda HVO, kao i komanda TO Konjica i mnoge ugledne ličnosti ove opštine. Svi oni su govorili i zgražavali se o srpskom zločinu nad vlastitim narodom. Međutim, uskoro je postalo svima poznato da su pripadnici Armije BiH granatiranje izvršili sa jedne od dominantnih kota, brda Prevlje. Bitno je i to da u to vreme artiljerija VRS gotovo da nije imala ni teoretske mogućnosti da budu toliko precizni i sa samo dva hica pogode krov dvorane. I više od toga, vojnici Republike Srpske znali su da se u dvorani nalaze zatvoreni njihovi sunarodnici i izbegavali su svako artiljersko dejstvo u blizini tog prostora. U gradu je skoro u isto vreme teško oštećen, registrovan i zakonom zaštićen spomenik kulture: srpska pravoslavna crkva Svetog Vasilija Velikog iz 1886. godine. Na crkvi je srušen toranj, a pored crkve oštećena je kapela i srpsko groblje.
Žrtve: 1) Milorad (Pero) Ćećez, 1950; 2) Dušan (Pero) Ćećez, 1953; 3) Pero (Miloš) Ćećez, 1963; 4) Vlatko (Obren) Ćećez-Vlado, 1952; 5) Miro (Radivoje) Ćećez, 1969; 6) Mirko (Svetozar) Ćećez, 1958; 7) Velimir (Obren) Ćećez, 1952; Predrag (Neđo) Kuljanin, 1964; 9) Tihomir (Janko) Kuljanin, 1965; 10) Mirko (Marko) Ninković, 1957; 11) Stevo (Marko) Ninković, 1962; 12) Radomir (Mirko) Ninković, 1944; 13) Novica (Čedo) Živak, 1960.
Mostar, šire gradsko područje, odnosno periferija grada bili su u dužem vremenskom periodu zona čestih i veoma žestokih oružanih sukoba jedinica Vojske Republike Srpske i hrvatsko-muslimanskih oružanih formacija koje su pripadale ili Armiji BiH ili regularnim vojnim jedinicama Republike Hrvatske. Srpska vojska, a sa njom i izvestan broj civila, napustili su Mostar 15. juna 1992. Prilikom njihovog povlačenja i izlaska iz grada, iz različitih razloga, zarobljeno je i stradalo više lica nad kojima je potom izvršena egzekucija. U ovom slučaju reč je o ubistvima ranjenika i ratnih zarobljenika, vojnika i civila srpske nacionalnosti. Istog dana u Mostaru je uništen kulturni i istorijski spomenik, pravoslavni saborni hram Svete Trojice iz 1873. godine. Prvo je razoren granatiranjem, potom spaljen i još jednom ponovo miniran. Razorena je i stara srpska pravoslavna crkva Rođenje Presvete Bogorodice. Istim razaranjima je izložen i Eparhijski dvor. Preorano je novo groblje i na groblju uništeno preko 100 srpskih grobova.
Žrtve: 1) Vaso (Rade) Golijanin, 1941; 2) Radovan (Obrad) Damnjanac, 1965; 3) Tihomir (Krsto) Denda, 1961; 4) Borisav (Savo) Janjić, 1972; 5) Mile Savić, 1952; 6) Marko (Milovan) Kovačević, 1933; 7) Milenko (Obrad) Milović, 1966; Milorad (Jovan) Ružičić, 1963; 9) Radomir (Đorđe) Šiljegović, 1971.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

16.lipnja Empty
PočaljiNaslov: Re: 16.lipnja   16.lipnja EmptyPon 16 Jun 2008, 20:13

.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Sponsored content





16.lipnja Empty
PočaljiNaslov: Re: 16.lipnja   16.lipnja Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
16.lipnja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» 26.lipnja
» 19.lipnja
» 20.lipnja
» 21.lipnja
» 22.lipnja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Vremeplov-
Skoči na: