Otvoren prvi Park reciklaže u Srbiji
Privatno preduzeče "Nikolo", koje se bavi proizvodnjom plastične ambalaže i reciklažom plastike, u subotu je u kruševačkoj industrijskoj zoni na Jasičkom putu, otvorilo novi park, simbolično nazvan
"Park reciklaže", prvi te vrste u Srbiji.
Za svaku tonu preradjenog plastičnog otpada, kompanija će u ovaj park zasaditi po jedno drvo i na taj način se odužiti lokalnoj zajednici za podršku prilikom započinjanja posla sa reciklažom, rekao je na otvaranju Parka vlasnik firme Nikola Kotur.
Ideja o osnivanju "Parka reciklaže" inspirisana je sličnom akcijom francuskog proizvodjača automobila, firme "Reno", koja za svaki reciklirani auto u Franscuskoj posadi po jedno drvo, kazao je Kotur.
On je naglasio da je park podignut uz pomoć Javnog komunalnog preduzeća, Vodovoda i firme
"Kruševacput", a da je projekat podržala i donatorska kuća "Mersi Korps" (Mercy Corps), čiji su predstavnici u Srbiji prisustvovali otvaranju.
"Mersi Korps" je, u okviru projekta "Alternative recikliranja i zapošljavanja", preduzeću "Nikolo" iz fonda USAID-a dodelio opremu za reciklažu plastike u vrednosti od 25.000 dolara, čime je, uz stvaranje uslova za uklanjanje netoksičnog otpada, otvoreno i pet novih radnih mesta u kompaniji.
Park, u kome je do sada zasadjeno pedesetak biljaka, postavljena ograda, ljuljaške, klackalice, drveni suncobrani i klupice, sutra, na Dan planete Zemlje, posetiće i deca iz kruševačkih vrtića i osnovnih škola.
Kompanija "Nikolo" postoji od 1994. godine i sa sedmoro zaposlenih godišnje proizvede više od dva miliona komada plastične ambalaže za potrebe prehrambene industrije na području Srbije, Crne Gore, BiH i pokrajine Kosovo.
Reciklažom i preradom otpadnih sirovina bavi se od 2003. godine, a nakon otvaranja novog pogona i sklopljenih ugovora sa osam najvećih kruševačkih preduzeća, tokom prošle godine otkupila je oko 70 tona industrijskog plastičnog otpada.
Po rečima vlasnika firme, ove godine se očekuje otkup i prerada oko 100 tona otpadne plastike, od kojih će četvrtina biti iskorišćena za sopstvenu proizvodnju, dok će ostatak biti distribuiran drugim preradjivačima.