Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Srbi insistiraju na nazivu Metohija

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Srbi insistiraju na nazivu Metohija Empty
PočaljiNaslov: Srbi insistiraju na nazivu Metohija   Srbi insistiraju na nazivu Metohija EmptyNed 15 Apr 2007, 17:06

Srbi insistiraju na nazivu Metohija Square1

Srbi insistiraju na nazivu Metohija End_tags


Srbi insistiraju na nazivu Metohija Strpce Srbi insistiraju na nazivu Metohija
Anamari REPIĆ
Politički predstavnici kosovskih Srba u opštini Štrpce najavili su da će krajem aprila još jednom razmotriti promenu statuta Opštine, i da tako ubace termin “Kosovo i Metohija”, iako se tome protive albanski odbornici. Prethodno, u četvrtak, zbog nedostatka odbornici nisu uspeli da usvoje odluku o promenu statuta. Glavni zahtev je da u tom dokumentu umesto Kosova stoji “Kosovo i Metohija”, što je protivno UNMIK-ovoj Uredbi o samoupravi opština na Kosovu.
Predstavnici lokalnih Srba u Štrpcu nastaviće da rade na inicijativi da se prilikom promene statutaOpštine ubaci sporan termin “Kosovo i Metohija”. Toj inicijativi se protive predstavnici Albanaca a i nije u skladu sa uredbom UNMIK-a.
U sadašnjem dokumentu Opštine spominje se Kosovo, a prema rečima predsednika opštine Štrpce, Stanka Jakovljevića, sada se traži da se unese i reč Metohija:

“Mi imamo stari statut, normalno je da želimo poboljšanja u saglasnosti sa uredbom 2000/45. Mi smo ubacili član dva gde kaže da je opština odgovorna za svoju teritoriju i da se Opština može povezati sa drugim opštinama unutar Kosova i dodali smo samo reč ‘Metohija’. E to je bolno, ta reč Metohija. Oni insistiraju samo na Kosovu mi insistiramo da bude Kosovo i Metohija, znači oni su burno reagovali na tu reč – Metohija.”
Na opštinskoj sednici održanoj u četvrtak, odbornici nisu usvojili odluku o promeni statuta zbog nedostatka kvoruma. Štrpce je mešovita sredina sa većinskim srpskim stanovništvom. Opština ima 13 srpskih i 4 albanska odbornika.
Predstavnici Albanaca se protive da prilikom promene statuta ubaci reč Metohija, navodeći da se time krše zakoni. Haki Sinani, je odbornik iz Demokratskog saveza Kosova:
“Termin Metohija nije prihvatljiv za albansko stanovništvo ali ni za međunarodnu zajednicu, jer je u suprotnosti sa svim UNMIK-ovim dokumentima i Ustavnim okvirom.”
Prema rečima Sinanija u Štrpcu ima konstantnih tenzija, a posebno u radu Opštine. On ističe kako će se evetualnim ubacivanjem reči “Metohija”, stanje pogoršati:
“To će doprineti još većoj podeli između dve zajednice a tenzije već postoje tokom diskusija na opštinskim sednicama, ovako se još više stvara etnička podela, kao i prilikom vođenja dijaloga o političkim i ekonomskim pitanjima.”
Na pitanje da li može doći do međuetničkih tenzija pošto se jedna zajednica protivi inicijativi za ubacivanje novog termina, Jakovljević odgovara:
“Ne smatram da dolazi do nekih velikih tenzija. Ja kao predsednik poštujem i Rezoluciju 1244, bez obzira iako je uredba 2000/45 izbacila tu reč ‘Metohija’. Sasvim je normalno da mi tu reč treba da ubacimo.”
Predsednik Skupštine opštine, Stanko Jakoljević je najavio da će krajem aprila biti održana nova sednica Skupštine opštine na kojoj će se ponoviti glasanje. Međutim, predstavnici UNMIK-a kažu da će svaki pokušaj promene Uredbe o samoupravi opština na Kosovu, biti poništen. Na to Jakovljević reaguje:
“Neka Riker (Joakim, šef UNMIKa) poništi, mi ćemo je najverovatnije doneti, al imaćemo dodatne konsultacije sa odbornicima mi ćemo još jednom pogledati svu dokumentaciju. Donećemo odluku ali videćemo kakvu”.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Srbi insistiraju na nazivu Metohija
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Kosovo i Metohija, a ne Kosova
» Srbi za Srbe

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Politika-
Skoči na: