Šefovi diplomatija EU nemaju jedinstven stav o Kosovu
Šefovi diplomatija Evropske unije (EU) nisu danas uspeli da zauzmu jedinstven stav o predlogu da Kosovo bude nezavisno pod međunarodnim nadzorom, uprkos naporima Nemačke da se podrži taj plan, saopštili su diplomatski izvori EU. „To znači da EU neće moći da govori jednim glasom u Savetu bezbednosti UN”, rekao je neimenovani nemački diplomata u Bremenu, gde se održava neformalni sastanak šefova diplomatija EU. Diplomata, koji je želeo da ostane anoniman, izjavio je da se na sastanku u Bremenu vode „intenzivni razgovori” o Kosovu. Nekoliko država EU - Španija, Grčka i Slovačka, izjasnile su se protiv nezavisnosti Kosova, strahujući da bi to izazvalo slične reakcije na drugim teritorijama sa sličnim problemom. Izvori su potvrdili agenciji Beta da je bilo razlika u stavovima pojedinih zemalja prema planu izaslanika UN Martija Ahtisarija i načinu utvrđivanja statusa u Savetu bezbednosti UN.
Ipak, ti izvori u Bremenu pokušali su da umanje značaj tih razlika ukazavši da je zadatak neformalnog zasedanja bio da se otvoreno i jasno iznesu sva stanovništa evropske dvadesetsedmorice.
Na kraju skupa neće biti zaključaka i saopštenja, ali će predsedavajući, nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer, izdati deklaraciju o tome na koji način bi EU što jedinstvenije trebalo da nastupi u rešavanju pitanja Kosova i Irana u Savetu bezbednosti UN.
Štajnmajer je ocenio da „sada treba raditi na donošenju odluke Saveta bezbednosti UN” o statusu Kosova „kojom bi se garantovala bezbednost i stabilnost na Balkanu”.
On je dodao da bi do te rezolucije trebalo doći „u razumnom roku” i pozvao zemlje EU - članice Saveta bezbednosti da se „dogovore o zajedničkom stavu u rešavanju pitanja Kosova i Irana u Savetu bezbednosti”.
Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Slovačka, Italija i Belgija jesu članice Saveta bezbednosti UN. (Beta)