Na današnji dan - 21. mart
rts
1556. - Kenterberijski nadbiskup Tomas Krenmer spaljen je na lomači kao jeretik u vreme rimokatoličke reakcije kraljice Meri I. Kao glavni zastupnik verske reformacije u Engleskoj uveo je liturgiju na engleskom jeziku i sastavio „Opšti molitvenik” na engleskom.
1685. - Rođen je nemački kompozitor Johan Sebastijan Bah, jedan od najznačajnijih u istoriji muzike. Za života je više cenjen kao orguljaš nego kao kompozitor i tek je Feliks Mendelson otkrio njegovu vrednost izvođenjem „Muke po Mateji”. Bahov veliki opus - delom izgubljen, jer je posle smrti 1750. pao u zaborav - osnova je razvitka muzičkih pravaca novijeg doba. Komponovao je više od 300 kantata, fuga, oratorijuma, preludijuma, fantazija, tokata, orkestarskih svita, dela za orgulje, klavir, čembalo, violinu, violončelo, klavirkord, flautu.
1804. - Stupio je na snagu Napoleonov kodeks, francuski krivični i građanski zakon, kojim je car Napoleon I, tada „doživotni konzul”, reformisao pravosuđe.
1806. - Rođen je meksički državnik Benito Pablo Huares, poreklom iz seljačke indijanske porodice, koji je kao predsednik od 1858. do 1865. i od 1867. do 1872. doneo zakon o odvajanju crkve od države i sproveo niz mera značajnih za socijalni i ekonomski razvitak zemlje. Od 1858. je u trogodišnjem građanskom ratu predvodio borbu protiv reakcionarnih krugova koji su oborili zakonitu vladu. Tokom francuske intervencije od 1861. do 1867. predvodio je borbu za nezavisnost zemlje, okončanu porazom intervencionista i streljanjem njihovog eksponenta, cara Maksimilijana Habzburškog.
1839. - Rođen je ruski kompozitor Modest Petrovič Musorgski, član kompozitorske grupe „Velika petorica”, predstavnik ruske nacionalne muzičke škole. Snažno, originalno i realistički je opisivao narod i ponirao psihološki duboko u likove protagonista. Dela: opere „Boris Godunov”, „Hovanščina”, „Soročinski sajam”, ciklus solo pesama „Dečja soba”, klavirska kompozicija „Slike sa izložbe”, orkestarska kompozicija „Noć na golom brdu”.
1919. - Proglašena je Sovjetska Mađarska Republika, stvorena bez krvoprolića. Premijer je postao socijalista Šandor Garba, a komesar za spoljne poslove vođa komunista Bela Kun. Vlada je nacionalizovala industrijska, rudarska i saobraćajna preduzeća, banke i trgovinu, uvela osmočasovno radno vreme i druge socijalne mere. Republika je pala 1. avgusta 1919, a glavnu ulogu u napadu imali su čehoslovački i rumunski vojnici.
1960. - Rođen je brazilski automobilski as Ajrton Sena, trostruki prvak sveta u „Formuli 1” - 1988, 1990. i 1991. U Brazilu je imao status nacionalnog heroja i njegova pogibija u maju 1994. na stazi u Imoli, tokom trke za „Gran Pri San Marina”, doživljena je kao nacionalna tragedija.
1960. - U južnoafričkom gradu Šarpvil policija rasističkog režima ubila je 69 i ranila više od 180 crnih demonstranata koji su mirno protestovali protiv diskriminatorskih zakona. Pokolj je izazvao zgražanje svetske javnosti, a 21. mart proglašen je Međunarodnim danom borbe protiv aparthejda.
1985. - Umro je engleski pozorišni i filmski glumac Majkl Redgrejv, jedna od najvećih figura britanskog glumišta 20. veka. Posebno se isticao suptilnošću u karakterizaciji likova i izvrsno je vladao jezikom. Filmovi: „Gospođa koja nestaje”, „Smrt noći”, „Brauningova verzija”, „Važno je zvati se Ernest”, „Usamljenost trkača na duge staze”, „Juriš lake konjice”, „Demoni”.
1998. - Umrla je ruska balerina Galina Sergejevna Ulanova, vodeća balerina „Boljšoj teatra” posle Drugog svetskog rata. Debitovala je 1928. u „Kirov teatru”, odmah iskazavši raskošan talenat, posle čega je ubrzo postala prvakinja „Boljšoj teatra”. Briljantno je tumačila vodeće role u baletima „Labudovo jezero”, „Uspavana lepotica”, „Krcko Oraščić”, „Žizela”, „Pepeljuga”, „Romeo i Juluja”.