U Zagrebačkoj županiji čak 86,3 posto mladih živi s roditeljima. Većina je presiromašna da se odseli, a ostali čekaju brak. Više bi ih glasalo za SDP nego za HDZ i ne žele sudjelovati u politici.
U Zagrebačkoj županiji čak 86,3 posto mladih živi s roditeljima, koji tu činjenicu tumače lošom ekonomskom situacijom, njih 66 posto smatra da si ne može priuštiti da se odseli, 32 posto mladih smatra da je razlog u sve kasnijem sklapanju brakova i zajedničkog života s partnerom, piše Vjesnik.
Podaci su dio istraživanja koje je 2006. proveo Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, a financirala Zagrebačka županija, i objavio u studiji koju je uredila dr. Vlasta Ilišin. Istraživanje je provedeno među 1500 ispitanika od 15 do 29 godina.
Terensko istraživanje Društveni položaj, problemi i potrebe mladih u Zagrebačkoj županiji usmjereno je prema kvalitetnom kreiranju politike za mlade. Prema riječima župana Stjepana Kožića, rezultati će poslužiti budućem županijskom programu djelovanja, analizi njihovih potreba i izradi plana djelovanja.
Među anketiranima se našlo 47 posto učenika i studenata, 38 posto zaposlenih i 13,7 posto nezaposlenih mladih u Županiji. Među ispitanicima, 30 posto mladih vjeruje da će se zaposliti odmah po završetku školovanja.
Ostali nisu u to sigurni, a glavnim razlogom takvog stanja smatraju ekonomsku situaciju u zemlji. Njih 28 posto želi pokrenuti vlastiti obrt ili poduzeće, ali nemaju novca.
Čak 62 posto njih bi ostalo u svom sadašnjem mjestu stanovanja, a 71 posto smatra da svoje obrazovne aspiracije u potpunosti može ostvariti u Zagrebu.
U Županiji više od 30 posto mladih nema priključak za internet, a samo njih tri posto ne posjeduje mobitel. Mladi se vrlo malo bave politikom jer smatraju da je politika nepoštena i ne žele u njoj sudjelovati, nešto manji broj smatra da je dosadna i ima interes za druge stvari, a pet posto mladih su članovi neke političke stranke. Najodgovornijima za rješavanje problema mlade populacije smatraju roditelje, sebe same, Vladu, školu i medije.
Da se sada održavaju izbori, njih 17 posto glasalo bi za SDP, 12,5 posto za HDZ, a čak 50 posto ne zna ili ne podržava nijednu stranku.
Zabrinjava podatak da čak 40 posto mladih misli da su javni prostori neprilagođeni mladim osobama s invaliditetom, a mlade prilično zabrinjava i netolerancija prema takvim osobama, stradavanje u prometu, ovisnost o teškim drogama, nasilje, vandalizam i nepropisno odlaganje otpada.
Na osnovi tih i drugih rezultata, istraživači su u svoju studiju uključili preporuke županijskim vlastima, što se tiče ulaganja, stanogradnje i ostalih mjera planiranja koje se tiču mladih, piše Vjesnik.