Na današnji dan - 20. mart
rts
1413. - Umro je engleski kralj Henri IV, osnivač Lankasterske dinastije. Presto je prigrabio 1399, zbacivši brata od strica Ričarda II, koji je 1400. pod misterioznim okolnostima umro u zatočeništvu u zamku Pontefrakt. Tokom vladavine ugušio je jake pobune Velšana i Ričardovih pristalica.
1727. - Umro je engleski fizičar, matematičar i astronom Isak Njutn, koji je otkrio gravitaciju, odnosno opšti zakon privlačenja masa, čime je počela nova epoha u mehanici, nebeskoj mehanici i astronomiji. Od 1703. do smrti bio je predsednik Kraljevskog društva u Londonu. Nezavisno od Gotfrida Lajbnica otkrio je diferencijalni i integralni račun. Postavio je temelje klasične fizike i otkrio neke zakonitosti u optici. Objasnio je padanje i kretanje tela, kretanje Meseca oko Zemlje i planeta oko Sunca, kretanje kometa, plimu i oseku. Konstruisao je prvi teleskop s konkavnim ogledalom. Njemu u čast znakom N se obeležava sila.
1815. - Francuski car Napoleon I vratio se trijumfalno u Pariz iz progonstva sa sredozemnog ostrva Elba. Posle „vladavine sto dana”, u bici kod Vaterloa u junu 1815. porazile su ga sile antifrancuske koalicije i doživotno je prognan na ostrvo Sveta Jelena u Atlantskom okeanu.
1828. - Rođen je norveški pisac Henrik Ibzen, jedan od najvećih svetskih dramskih pisaca. Mnogo je putovao po Evropi, izučavajući dramaturgiju i pišući drame. Posle 20 godina vratio se u Norvešku i postao upravnik nacionalnog pozorišta u Oslu. Dela: drame „Pretendenti na presto”, „Brand”, „Perom Gintom”, „Savez mladih”, „Stubovi društva”, „Lutkin dom”, „Aveti”, „Narodni neprijatelj”, „Divlja patka”, „Rosmersholm”, „Gospođa s mora”, „Heda Gabler”, „Graditelj Sulnes”, „Mali Ejulf”, „Jun Gabrijel Borkman”, „Kad se mi mrtvi probudimo”, poezija „Pesme”.
1890. - Rođen je italijanski pevač Benjamino Đilji, jedan od najvećih operskih tenora 20. veka. Više od 40 godina blistavo je tumačio šezdesetak rola, posebno u operama italijanskih i francuskih kompozitora. Takođe je igrao u nizu filmova.
1894. - Umro je mađarski revolucionar Lajoš Košut, vođa Mađarske revolucije 1848, nepomirljiv protivnik feudalno-apsolutističkog režima Habzburške monarhije. Posle upada hrvatskih snaga bana Josipa Jelačića u Mađarsku u septembru 1848, organizovao je Komitet za odbranu otadžbine, potukao Hrvate i krenuo na Beč da bi se obračunao s Habzburzima, ali su mađarski reakcionarni oficiri osujetili plan. Narodna skupština je u aprilu 1849. proglasila nezavisnost zemlje i svrgavanje monarhije, a u maju ga je izabrala za prvog premijera slobodne Mađarske. Republika je brzo podlegla spoljnim vojnim napadima. Emigrirao je u avgustu 1849. u Italiju i u Torinu je ostao do smrti.
1915. - Rođen je ruski pijanista nemačkog porekla Svjatoslav Teofilovič Rihter, najznačajniji pijanista 20. veka, prema pojedinim muzičkim kritičarima i najveći pijanista u istoriji muzike. Originalno je tumačio kompozicije različitih epoha, interpretirajući ih savršenom tehnikom, što je oduševljavalo koncertnu publiku širom sveta.
1929. - Umro je francuski maršal Ferdinan Foš, koji je u Prvom svetskom ratu komandovao ključnim bitkama protiv Nemaca na Zapadnom frontu. U njegovom komandnom vagonu u Kompijenju kod Pariza Nemačka je u novembru 1918. potpisala kapitulaciju.
1945. - Počele su završne operacije za oslobađanje Jugoslavije u Drugom svetskom ratu, za šta je odlučujući bio proboj Sremskog fronta tri sedmice kasnije.
2003. - Uprkos protivljenju Francuske, Rusije, Kine i Nemačke, američke i britanske snage počele su invaziju na Irak, dva sata po isteku ultimatuma koji je predsednik Džordž Buš postavio predsedniku Sadamu Huseinu da sa sinovima i saradnicima napusti zemlju.