Ako ste ljubitelj slatkiša, slobodno uživajte bez griže savesti
Zdrava crna čokolada
Ovo je najlepša vest otkako postoji čokolada: najnovija istraživanja pokazuju da slatko iskušenje dobijeno iz zrna kakaoa doprinosi očuvanju ljudskog zdravlja. Čokolada sadrži više od 1.000 korisnih supstanci, a efekat je utoliko bolji ukoliko je veći procenat kakaoa. Birajte što tamnije vrste, jer one sadrže manje kalorija i brže zadovoljavaju želju za slatkim. Čokolada je najslađi lek koji se može zamisliti...
Čuva mladost i štiti ćelije
Zvuči neverovatno, ali je istina: čokolada usporava starenje, a razlog je u visokom procentu antioksidanata, supstanci koje neutrališu dejstvo agresivnih molekula kiseonika. Reč je o takozvanim slobodnim radikalima, koji uzrokuju starenje ćelija. Bakar podstiče stvaranje kolagena, dajući koži elastičnost. Osamdeset grama tamne čokolade dnevno dovoljno je da bi se postigao pozitivan efekat.
Odlična za srce
Polifenoli, gorke materije koje spadaju u sekundarne biljne supstance i kojih ima i u zelenom čaju, blagotvorno deluju na srce. Oni sprečavaju slepljivanje krvnih pločica u organizmu koje uzrokuje oštećenja krvnih sudova. Ako se čokolada redovno konzumira, smanjuje se rizik od oboljenja srca. Idealna količina je jedna gorka čokolada (70 odsto kakaoa) nedeljno!
Snižava nivo holesterola
Biljni pigmenti flavonoidi iz čokolade jačaju krvne sudove i sprečavaju upale. Osim toga, smanjuju reakciju štetnog LDL holesterola sa kiseonikom, čime snižavaju nivo holesterola i poboljšavaju metabolizam.
Daje energiju
Još su Asteci znali da čokolada aktivira energiju. Zato su astečki ratnici veče uoči borbe pili ovaj dragoceni napitak. Ugljeni hidrati deluju stimulativno!
Umiruje kašalj
Čokolada ili sirup protiv kašlja? Naučnici su upoređivali dejstvo supstance iz čokolade teobromina, leka „kodeina“ i jednog placebo preparata i tom prilikom su došli do iznenađujućeg zaključka. Ispostavilo se da su sa čokoladom postignuti najbolji rezultati, i to bez neželjenih dejstava. Uzmite parče čokolade i otapajte ga što duže u ustima. Teobromin ublažava iritacije grla.
Popravlja raspoloženje
Čokolada se već vekovima koristi kao afrodizijak, a danas znamo i zašto. Aminokiselina triptofan podstiče lučenje dodatne količine hormona serotonina, koji popravlja raspoloženje. Naročito tokom jeseni i zime, usled nedostatka svetlosti, treba češće grickati čokoladu, jer se tada luči manje serotonina. Stručnjaci posebno preporučuju čokoladu sa lešnicima. Oni su bogati vitaminom B, nijacinom i natrijumom, koji blagotvorno deluju na nerve i kožu i, osim toga, regulišu nivo vode u organizmu.
Budi čula
Već sam osećaj otapanja čokolade prava je blagodet za naša čula.
Zatvorite oči, a zatim polako otapajte parče čokolade u ustima. Na nepcu su receptori ukusa naročito osetljivi.
Opušta i umiruje
Naučnici su otkrili da čokolada sadrži pentansku kiselinu, supstancu koja se koristi u medicini kao sredstvo za opuštanje i smirenje. Ako uveče pojedete jedan red čokolade, bolje ćete spavati, jer se serotonin u mraku pretvara u hormon sna melatonin.
Usrećuje čak i bebu u stomaku
Trudnice koje često jedu čokoladu imaju zadovoljnije bebe, potvrđuje studija Univerziteta u Helsinkiju. Supstance koje usrećuju prenose se putem krvotoka sa majke na bebu.
Aktivira mozak
Dovoljno je da osetimo miris čokolade da naš mozak počne bolje da radi. Ovakvo dejstvo nemaju ni čaj od nane ni kafa. Blagotvorni miris kakaoa opušta i, istovremeno, daje energiju. Zahvaljujući visokom sadržaju šećera, čokolada podstiče mentalnu aktivnost. To je i razlog zašto u situacijama kada smo izloženi velikom naporu često osetimo želju za slatkim. Naš mozak tačno zna šta mu je potrebno!
CDC/MA