Nagrada „Meša Selimović” Novici Tadiću
Nagrada „Meša Selimović” za najbolju knjigu u 2006. godini pripala je Novici Tadiću za pesničku knjigu „Neznan”, u izdanju Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, saopšteno je novinarima u Kulturno-prosvetnoj zajednici Srbije. Ta knjiga dobila je 16 glasova velikog žirija u kojem je radilo 45 književnih kritičara, teoretičara i književnih istoričara, rekao je novinar „Večernjih novosti” Dragan Bogutović, podsetivši da je to 19. dodela nagrade koju su osnovali Udruženje izdavača i knjižara Srbije i Kompanija „Novosti”. Reljef sa likom Meše Selimovića, povelja i novčani iznos biće uručeni laureatu na svečanosti u Skupštini Beograda početkom marta. Tadić je izjavio da nije očekivao nagradu, jer se „pesničke knjige uglavnom zaobilaze”. „Poezija je delatnost koja nije za medije, za pompu, ona je slična molitvi, a ne moli se bučno. Poezija pripada ljudima koji se ponašaju marginalno, ali ne treba njihovo delo da se tretira kao marginalno”, rekao je on.
Tadić je ukazao da „društvenu pažnju imaju knjige proze, čak i osrednje, ljubići i tračevi koji se kupuju”.
„Izdavači se time rukovode, ali tako se istiskuje suština književnosti, a to je poezija. Bez poezije, nacionalna književnost je osakaćena. Mi puno pričamo o Evropi, a upravo je srpska poezija u samom evropskom vrhu”, ocenio je Tadić.
On je dodao da je „nevolja i to što su se pisci podelili na dva tabora”, pa oni iz Udruženja književnika Srbije ne primećuju dela autora iz Srpskog književnog društva i obratno.
Tadić je istakao da ga raduje nagrada sa imenom Meše Selimovića.
„On je pisao Vukovim jezikom, a čini mi se da i ja tako pišem. To je leksika stare Srbije, koja je malo potisnuta”.
„Čuvati jezik znači čuvati svoju dušu, tako se otvaraju vertikale prema istoriji i veri”, rekao je Tadić, zamerajući da se „sve više pojavljuju knjige koje kao da su izašle iz kompjutera”.
Bogutović je saopštio da je na drugom mestu, sa 12 glasova, knjiga „Komo” Srđana Valjarevića, u izdanju Samizdat B92, a po devet glasova dobile su knjige „Preljubnici” Vide Ognjenović (Stubovi kulture), „Azil” Sanje Domazet (Zavod za udžbenike) i „Uspon i pad Parkinsonove bolesti” Svetislava Basare (Dereta).
Na listama članova žirija pojavilo se ukupno 89 naslova, što je sličan broj kao i ranijih godina.
Najuspešniji izdavač u 2006. bio je Zavod za udžbenike sa deset naslova na listi, zatim Narodna knjiga sa šest, a sa po pet knjiga zastupljeni su Stubovi kulture, Laguna i „Filip Višnjić”. (RTS)