Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Najviši francuski orden za Kusturicu

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Najviši francuski orden za Kusturicu Empty
PočaljiNaslov: Najviši francuski orden za Kusturicu   Najviši francuski orden za Kusturicu EmptySub 10 Feb 2007, 14:57

Najviši francuski orden za Kusturicu

Srpski reditelj Emir Kusturica primio je u četvrtak u Parizu, na svečanosti u Ministarstvu kulture francuske vlade, Orden viteza reda umetnosti i književnosti, najviše priznanje francuske države u tom domenu. Uručujući visoki orden srpskom sineasti, francuski ministar kulture Reno Donedije de Vabr rekao je da je Francuska želela da tim najvećim priznanjem u oblasti kulture „izrazi divljenje prema Emiru Kusturici”. „Kusturica je velikan, umetnik koji u sebi nosi sve ono što Evropa zastupa - pozitivne vrednosti, dramu, tragediju... On je umetnik osobite snage i genijalnosti”, izjavio je Tanjugu u Parizu ministar Donedije de Vabr. Pre Kusturice, Orden viteza reda umetnosti i književnosti poneli su i srpski slikar Vladimir Veličković i pisac Danilo Kiš.
„Srećan sam što mogu da Vam uručim priznanje francuske javnosti za Vaše jedinstveno delo, za vašu neobuzdanu maštu, izuzetnu ´ludost´ i razoran humor koji ste uneli u evropsku i svetsku sedmu umetnost, za duboke veze koje vas spajaju sa našom zemljom i za Evropu kulture za koju se zajedno borimo, a koju Vi otelovljavate strasno i vatreno”, rekao je Donedije de Vabr u obraćanju Kusturici.

Podsećajući na najvažnije domete Kusturičine karijere, ministar je naročito istakao njegov doprinos filmskom festivalu u Kanu, na kojem je dva puta bio dobitnik Zlatne palme - za film „Otac na službenom putu” (1985) i „Podzemlje” (1995), a 2005. bio je predsednik žirija festivala.

Zahvaljujući na priznanju, Kusturica je najpre rekao da umalo da ostane bez ordena (koji mu je pre četiri meseca poslat u Beograd), zato što ga je bio zaboravio kod kuće.

„Shvatio sam da odlazim u Pariz bez ordena. Srećom, jedan moj prijatelj je zaustavio avion, koverta je pronađena i sve se dobro završilo”, rekao je Kusturica primajući orden i zahvalivši ministru De Vabru i Tijeriju Fremou, umetničkom direktoru Kanskog festivala, koji se nalazio u publici.

„Ova nagrada uključuje moju ukupnu delatnost na kulturnom polju Evrope, što znači sve ono što predstavljam kao neka verzija mirnog anarhiste”, izjavio je slavni srpski sineasta posle ceremonije dodele ordena, u razgovoru sa novinarima. (Tanjug)
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Najviši francuski orden za Kusturicu
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...OPŠTI FORUM... :: Ljudi i događaji-
Skoči na: