Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Del Ponteova najavila odlazak u septembru

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Del Ponteova najavila odlazak u septembru Empty
PočaljiNaslov: Del Ponteova najavila odlazak u septembru   Del Ponteova najavila odlazak u septembru EmptySre 31 Jan 2007, 11:59

Del Ponteova najavila odlazak u septembru
30. januar 2007.

Glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte izjavila je u utorak da će u septembru otići sa te dužnosti, pošto joj ističe drugi četvorogodišnji mandat. Tako su se i potvrdile nedavne spekulacije o njenom odlasku. „Ja u septembru odlazim sa dužnosti tužioca koju sam obavljala osam godina... Neću ostati više. Moja želja je da do tada Ratko Mladić i Radovan Karadžić dospeju u Hag i radiću na tome. Nadam se da ću iz Haga otići kao zadovoljan, a ne frustriran tužilac”, rekla je Del Ponteova na radnom ručku sa stranim dopisnicima koji izveštavaju iz Haga. Ona je naglasila da je glavni razlog za tu odluku to što je na poslu glavnog tužioca provela mnogo duže vreme od njenih prethodnika Ričarda Goldstona i Luiz Arbur. Del Ponteova je napomenula i da švajcarske vlasti od nje očekuju da se vrati, pošto su u zemlji postavljena pitanja o visokim troškovima njenog angažmana koje snosi tamošnja vlada. Ministar pravde Švajcarske, kako je naznačila, tražio je od nje da se vrati odmah pošto je tokom suđenja umro Slobodan Milošević.
„Mislim da sam završila svoj zadatak i da je pravo vreme da odem i vratim se normalnom životu. Mogu da odem jer nema više istraga, a za suđenja koja su u toku i koja nam predstoje veoma smo spremni i imamo obilje dokaza. Moj naslednik će imati mnogo lakši zadatak”, rekla je Del Ponteova.

Ona je dodala da još ne zna ko će je zameniti na poslu glavnog tužioca.

Na pitanje da li je zadovoljna onim što je postigla, Del Ponteova je odgovorila da je to pitanje slično onom „da li je čaša do pola prazna ili puna”.

„Ako pogledate šta smo uradili za tih osam godina, to je izvanredno dostignuće... Ali, kad vidim da su Mladić i Karadžić još na slobodi, ne možemo biti zadovoljni”, naglasila je glavna tužiteljka.

Ona je ocenila da je smrt Miloševića samo nekoliko meseci pre kraja četvorogodišnjeg suđenja predstavljala „veliki gubitak, veliku frustraciju i razočaranje”, ali da je važno da Tribunal već sudi njegovim najbližim saradnicima.

Del Ponteova je predočila i da su zakazana suđenja svim optuženima koji su u pritvoru Haškog tribunala i da će ona samo nekoliko meseci ući u 2009. godinu, što je rok za okončanje prvostepenih postupaka koji je postavio Savet bezbednosti UN.

Taj rok, međutim, neće biti moguće ispuniti ako u nekoliko narednih meseci ne budu uhapšeni Mladić, Karadžić i ostala četvorica begunaca, upozorila je tužiteljka.

„Ne može se ni zamisliti da Tribunal zatvori vrata bez Karadžića i Mladića. To bi bio promašaj”, istakla je Del Ponteova.

Ona je podsetila da je zajedno sa predsednikom Tribunala Faustom Pokarom na to skrenula pažnju Savetu bezbednosti i zatražila da Savet donese odluku o tome šta će biti preduzeto ako begunci ne budu uhapšeni, ali da to još nije učinjeno. (Beta)
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Del Ponteova najavila odlazak u septembru
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...OPŠTI FORUM... :: Ljudi i događaji-
Skoči na: