NEPRIZNANJE OMETA ČLANSTVO
Zahvalnost Podgorici i Skoplju: Priština
PHOTO: SAMIR DELIĆ
|
Da li će Kosovo postati član međunarodnih policijskih institucija, Interpola i Europola, zavisi od podrške zemalja članica tih institucija. Stoga je zvanična Priština svesna da neće imati dovoljan broj glasova
.kl1283a92532 A{font-weight:bold; color:#322864 }
.kl1283a92532 A:hover{text-decoration:underline; color:#322864 }
p {margin:0; padding:10px 0 0 0 }
Piše: Anamari Repić, Priština Institucije Kosova su najavile da će krajem aprila podneti prijavu za članstvo u međunarodnim policijskim institucijama - Interpol i Europol. Ministarstvo unutrašnjih poslova će prijavu za punopravno članstvo podneti u ime Vlade Kosova.
Nakon što zvaničan zahtev bude predat, biće potrebno da dve trećine zemalja članica tih institucija bude za ulazak Kosova u Interpol i Europol. Vlasti su ocenile da profesionalnost kosovske Policije neće biti problem, već činjenica što mnogo zemalja još nije priznalo Kosovo. Ministar unutrašnjih poslova Kosova Zenun Pajaziti je za radio Dojče Vele to potvrdio.
„Glasovi samo onih zemalja koje nisu priznale Kosovo ometaće članstvo Kosova u Interpolu i Europolu”, rekao je on dodavši da će u tom pogledu biti potrebno pokrenuti „politički proces”.
Zvaničnici kažu da je ipak najvažnije da proces počne, koji će ionako biti težak zbog proceduralnih a ne samo političkih problema. Portparol Policije Kosova Arber Beka je izjavio da policijske snage Kosova već sarađuju sa međunarodnim policijskim institucijama ali preko kancelarije UNMIK-a.
„Članstvo Kosova će biti više političko, jer se operativna saradnja nastavlja. Policija Kosova putem kancelarije UNMIK-a tesno sarađuje sa Europolom i Interpolom, i do sada ta saradnja nije nailazila na prepreke i nadamo se da ćemo tu saradnju nastaviti”, istakao je Beka.
Administracija Ujedinjenih nacija nastavlja da sarađuje sa pojedinim međunarodnim organizacijama u ime Kosova, sve dok se ne reguliše pitanje njegovog članstva. Ali činjenica da je Kosovo priznalo 57 zemalja od 192 članice UN otežava taj proces.
Kako se UNMIK nalazi u procesu rekonfiguracije a sva ovlašćenja su preneta na misiju EULEX i kosovske institucije, saradnja se odvija preko Kancelarije za vezu vladavine zakona. Njen zadatak je da pomogne u održavanju kontakata i pomogne saradnju Kosova sa država i organizacijama koje još nisu priznale nezavisnost. Ne navodeći detalje rada te Kancelarije portparol UNMIK-a Rasel Giki je još ranije izjavio da je UNMIK jedina institucija koja može da sarađuje sa Interpolom.
U međuvremenu i EULEX priprema Kancelariju koja treba da ostvari saradnju sa međunarodnim policijskim organizacijama.
Do proglašenja nezavisnosti Kosova, saradnja sa raznim međunarodnim institucijama išla je preko UNMIK-a koji je imao ovlašćenja i u oblasti spoljne politike. Tako je UNMIK u ime Kosova potpisao Sporazum o slobodnoj trgovini jugoistočne Evrope CEFTU. Ali posle nezavisnosti tu je bilo problema. Naime, došlo je do blokade prometa robe sa Kosova prema Srbiji i BiH jer te zemlje ne priznaju kosovsku državu, a u dokumentima stoji Carina Kosova, a ne kao do sada Carina UNMIK-a.
Zbog takvih pravno-političkih promena i onda kada se izvršen prenos nadležnosti sa međunarodnih na kosovske vlasti odnosno formirana nadležna ministarstva, i dalje ostaje problem ulaska Kosova u međunarodne institucije, zbog nepriznanja Kosova od strane većine zemalja ili zbog toga što Kosovo nije član UN