- Lišće kelerabe, karfiola, rotkvice i šargarepe ne treba bacati, jer je puno vitamaina i minerala. Uz dodatak malo bele zeleni ili po želji i mesa, možete napraviti ukusnu čorbicu, začinjenu jogurtom ili mlekom i jajetom.
- Meso ribe koju kuvate biće bolje i čvršće ako u vodu sipate šoljicu mleka i malo sirćeta ili limunovog soka.
- Ukoliko je koren rena malo prosušen i omekšao, lakše ćete ga istrugati ako ga kratko držite u zamrzivaču.
- Ekleri će biti posebno vazdusašti ako u rerni prilikom pečenja stavite šerpicu sa malo vode. Da bi ekleri narasli nikako ne otvarati rernu u toku prvih 20 minuta pečenja.
- Meso će biti ukusnije ako se ispeče u rerni. Predhodno propržiti meso na ringli u tiganju ili šerpi, zatim staviti u rernu i peći 10 minuta na 180 stepeni.
- Pileće meso će imati hrskavu koricu ako se tokom pečenja preliva sa limunovim sokom razblaženim u malo vode.
- Mleveno meso biće vazdušastije i manje kalorično ako se pomeša sa nemasnim krem sirom, umesto sa prezlama ili hlebom.
- Teleća čorba je mnogo ukusnija, ako se prilikom kuvanja doda nekoliko kocki tvrdog sira.
- Vrlo tanke palačinke se mogu dobiti, ako se peku u plitkom tiganju i to na tihoj vatri.
- Kolače sa praškom za pecivo treba ostaviti nakon isključivanja rerne još 10 minuta da bi ste bili sigurni da se kolač ispekao u sredini.
- Pivski kvasac je najbogatiji izvor vitamina B 1 te se preporučuje deci i osobama kojima nedostaje.
- Zamrznutu hranu treba držati najviše 24 časa u frižideru posle vadjenja iz zamrzivača.
- Supa se soli na pola sata pred kraj kuvanja.
- Pre nego što se stave kolači u papirne korpice, dobro je podlogu preliti čokoladnom masom.
- Kod topljenja čokolade za glazuru, potrebno je da se ona usitni i rastopi u sudu iznad vrele vode. Glazura će imati poseban sjaj, ako se na 100 g čokolade doda jedna kažičica masnoće od kokosovog oraha.
- Da bi sarma ili svadbarski kupus bio pikantniji stavlja se crni biber u zrnu, bobice kleke ili list lorbera.
- Jela od kiselog kupusa biće mnogo ukusnija, ukoliko se spremaju u zemljanim posudama.
- Bez obzira koliko su debele šnicle od pilećeg ili ćureceg mesa, njih ne bi trebalo lupati drvenim čekicem. Meso neće izgubiti sočnost, a zadržace i lep oblik prilikom pečenja ili prženja.
- Kuvani karfiol postaće jos ukusniji kada se pospe rendanim parmezanom i seckanim peršunom. Time će ukus karfiola dobiti na "težini".
- Supa će dobiti lepu, žutu boju ako joj se pred kraj kuvanja doda izrendana šargarepa koja je prethodno kratko propržena na malo ulja.
- Juneće šnicle imaše nov i lepši ukus, ako ih pre pečenja držite desetak minuta prelivene časicom rakije jabukovače.
- Testo za štrudlu biće mnogo ukusnije i lakše će se razvlačiti, ako se umesto putera u njega stavi obično jestivo ulje.
- Toaletni sapun će duže trajati i manje će da se rastapa prilikom upotrebe ako je dobro osušen.
- Čokolada - Nežno zagrebati sloj koji može da se skine, potom nakapati benzin na fleku. Kada se osuši, iščetkati. Ako je fleka "tvrdoglava" pokušati u pola razmere glicerin i žumance. Namažemo fleku i posle pola sata oprati.
- Kari - isprati u mlakoj vodi, zatim protrljati u glicerinskom rastvoru i posle pola sata isprati.
- Cvekla - Isprati, potopiti u rastvor boraksa, potom oprati.
- Sveže fleke možete ukloniti hladnom vodom.
- Krema za cipele - nežno trljati terpentinom ili špiritusom.
- Farba - fleku pažljivo odstraniti lakbenzinom ili trepteninom, potom dobro oprati u mlakoj vodi.
- Voće - materijal preko noći potopiti u sirovo mleko, potom temeljno oprati. Može se koristiti i limunov sok ili sirće.
- Indigo - nakapati na fleku alkohol i isprati u čistoj vodi.
- Znoj sa tkanine možete očistiti tako što je pre pranja potopite u hladnu vodu sa sirćetom.
- Jabuke i krompir mogu se odlično uskladištiti u podrumu ako dno gajbe prekrijete lišćem paprati. Tako će krompir i jabuke dugo biti sveži.
- Ne bacajte vodu u kojoj ste kuvali kesten. Procedite je, ohladite i posle pranja njom isperite kosu. Tamna kosa dobiće bakarni sjaj.
- Toplo belo vino možete brzo da ohladite ako bocu do grlića stavite u mešavinu soli i vode. Dodajte jos neku kocku leda i za 20 minuta biće hladno.
- Paniranje mesa i ribe je još ukusnije ako meso malo poprskate limunovim sokom zatim uvaljate u brašno i jaja i na kraju u istrugani žuti sir.
- Rupice za dugmad koje se brzo izresaju jednostavno sa unutrasnje strane tanko premažite bezbojnim lakom.
- Ostaci lepka od nalepnica sa cenama sa stakla ili plastike skidaju se bez problema običnim jestivim uljem.
- Pirinač u toku kuvanja neće da se peni i kipi i zrna će biti lepše skuvana, rastresitija, ako u vodu sipate kašiku ulja.
- Soku od pečenja možete dodati malo kisele pavlake, pa ćete dobiti ukusan preliv za kuvan krompir, pirinač ili rezance.
- Ušećereni med će ponovo postati tečan ako se blago zagreva, najviše do 35 stepeni.
- Ukoliko vam jelo zagori, odmah ga preručite u drugu posudu i pokrijte čistom, mokrom krpom. Kada se krpa prosuši ponovo je ovlažite i stavite preko suda, pa će gotovo sasvim izvući neprijatan miris zagorelog.
- Džigerica će biti mekša i ukusnija ako se na svako parče pre prženja sipa po nekoliko kapi vinskog sirćeta. Nikako ne treba soliti pre, već posle prženja, inače će biti žilava.
- Posle kuvanja karfiola, kelja ili ribe, neke vrste posudja zadrže neprijatan miris i posle pranja. Uklonićete ga ako u posudi prokuvate vodu sa dve kašike vinskog sirćeta.
- Kačkavalj i druge vrste sira ne treba držati u najhladnijem delu frižidera, jer gube ukus. Medjutim, ako želite da komad mladog kackavalja isečete u sasvim tanke kriške, stavite ga na 10 minuta u friz, da se stegne.
- Čim povrće za salatu iseckate, odmah ga prelijte mešavinom ulja, sirceta i začina, tako ćete sprečiti suvišan gubitak vitamina. Iz istog razloga, ne preporučuje se da se salata od svežeg povrća priprema mnogo ranije, već neposredno pred obrok.
- Ukoliko su vam šargarepa, koren peršuna, rotkva ili cvekla osušeni i omekšali, pa se teško stružu, stavite ih nakratko u friz hladnjaka, da se zamrznu. Zatim ih brzo istružite, dok su još čvrsti.
- Male kalupe za kolače možete napraviti sami, tako što presavijete aluminijumsku fojiju nekoliko puta i oblikujete je po želji.
- Pržena hrana upija prilično masnoće, pa je odmah posle prženja stavite na papirne salvete.
- Vitamin C se rastvara u vodi i zato voće i povrće nemojte dugo držati u vodi.
- Zamrznutu hranu držite naduže 24 časa posle vadjenja iz zamrzivača.
- Vrlo često miris znoja se ne uklanja sa vunene odeće ni posle pranja. U tom slučaju u vodu u kojoj perete vunenu tkaninu stavite šaku soli.
- Mrlje na kožnim predmetima u kući brzo ćete ukloniti ako ih obrišete vlažnom krpom sa malo sredstva za pranje.
- Svoj kišobran ćete lako očistiti ako mesto koje je uprljano očistite običnim alkoholom.
- Uvenulu zelenu salatu možete da osvežite ovako: očistite je izrežite je na sitne komade i potopite u vodu koja ne treba da bude hladna, a u koju ste prethodno dodali limunovog soka. Salata treba da ostane u vodi oko pola sata.
- Ako vam je potrebno nekoliko kapi limuna ne morate zbog toga seći ceo limun. Jednostavno, u kori limuna napravite mali otvor i iscedite limuna koliko vam treba. Kako limun ostaje ceo, možete ga upotrebiti i posle nekoliko nedelja.
- Glavica luka oksidira u dodiru sa vazduhom i postaje otrovna. Ne cuvajte je za neko iduće jelo.
- Želatin za kolače pre upotrebe treba držati u hladnoj vodi oko 15 minuta, a onda ga staviti na vatru da se otopi.
- Malo je poznato da je svako meso koje nameravate da pržite daleko ukusnije i mekše ako ga prethodno neko vreme držite u mleku.
- Ako ste u prilici da presolite jelo, naročito kada je u pitanju sos, ukus možete da spasite ako u presoljeno jelo dodate kocku šećera.
- Ako imate smrznutu ribu, pre upotrebe, ostavite je nekoliko sati u hladnoj, posoljenoj vodi.
- Pohovane krmenadle ili svinjske šnicle biće ukusnije ako umućenom jajetu dodate malo izmrvljenog suvog bosiljka i jedan izgnječen čenj belog luka.
- Ružni tragovi od vode na tamnim keramičkim pločicama u kupatilu najlakše se uklanjaju pamučnom krpom nakvašenom čistim alkoholom.
- Ako sami mesite rezance, na svako jaje koje ste stavili u testo sipajte po pola ljuske mlake vode. Rezanci će biti odlicni i nece se lomiti.
- Kalup za tortu najlakše ćete oprati ako ga odmah, dok je još topao, istrljate novinskim papirom i uklonite sve ostatke testa. Zatim ga operete na uobicajen nacin.
- Sos od paradajza koji pripremate za prelivanje špageta biće ukusniji ako mu dodate času kisele pavlake.
- Pasulj i kupus biće ne samo aromatičniji i ukusniji, već će i manje izazivati nadimanja i gasove kod osetljivih, ako se kuvaju s dva lista lovora.
- Voćna salata biće ukusnija i aromatičnija ako u nju stavite kašiku-dve ruma ili vinjaka. Isto tako, bolje je da je ne zasladjujete sećerom, već sirupom od malina ili višanja, vec po ukusu.
- Posno meso je mnogo ukusnije ako se špikuje sa slaninom, to jest ako se na više mesta naprave na mesu mali prorezi vrhom oštrog noža, pa u sve otvore ubaci tanki komadići slanine. Špikovanje će biti mnogo lakše ako se slanina iseče u komadiće i zamrzne.
- Malo naprslo jaje možete skuvati ako u vodu sipate kašiku-dve sirćeta.
- Kolač od lisnatog testa bolje će se listati i biće lepši i vazdušastiji ako ga stavite u dobro zagrejanu pećnicu na 250 C, a pored njega plitku šerpicu sa toplom vodom.
- U vodu za kuvanje ribe treba staviti šoljicu mleka i malo sirćeta ili limunovog soka. Meso ribe neće se raspadati i biće lepše i belje.
- Kolači, rezanci i kremovi imaće lepšu žucu boju ako žumanca pospete sa malo soli i ostavite dva-tri minuta da postoje. Zatim ih umutite na uobičajen način. Ne brinite, so se u kolacima ili kremu neće osećati.
- Kad pečete meso koje je dugo stajalo u zamrzivaču, stavite pored njega nekoliko kriški korena celera i pecite zajedno. Tako ce meso biti ukusnije.
- Neprijatan miris masnoće i zagorelih ostataka hrane iz pećnice uklonićete ako na dno sipate šaku soli, dok je rerna jos topla. Kasnije je operite na uobičajen način.
- Meko brašno treba koristiti za pripremu pita, hleba, pogača i kolača, dok je oštro pogodnije za rezance, kisele štrudle, zaprške, umake i kremove.
- Pohovana riba biće ukusnija ako se prezlama doda i malo struganog sira.
- Ako vam je meso nekoliko dana duže stajalo u hladnjaku i dobilo neprijatan misris, operite ga hladnom vodom i ostavite četvrt sata u blagom čaju od kamilice.
- Dobro je znati da pečenje u aluminijumskoj foliji traje malo duže nego pečenje u običnoj posudi.
- Kada meso ili povrće želite da pečete u aluminijumskoj foliji stavite ih na onu sjajnu stranu, a zatim krajeve pažljivo pokupite i savijte, da za vreme pečenja ne bi iscurio sok.
- Meso treba prati na brzinu, pod tekućom vodom. Nikada ga nemojte ostaviti da stoji u vodi, izgubiće dobar deo dragocenih sastojaka.
- Kada kuvate sos sa mlevenim mesom za špagete, dodajte mu kašiku dve prezli, pa će biti gušći.
- Ukoliko vam je za pripremu nekog kuvanog jela potrebna kisela pavlaka, a nemate je, zamenite je mešavinom malo mleka sa pola kašičice brašna i kašikom limunovog soka.
- Zagoreo vam je pasulj. Odmah ga preručite u drugi sud i prekrijte vlažnom krpom. Posle deset minuta promenite krpu, upiće najveći deo mirisa zagorelog.
- Kolač se zalepio i ne možete da ga istresete iz pleha? Obavijte ga ovlaženom krpom, ostavite da postoji desetak minuta, a zatim pokužajte da ga istresete na tacnu. Ukoliko i dalje neće da izadje, ponovite postupak.
- Sok od pečenja je malo pregoreo, pa ima gorak ukus? Izvadite meso iz posude, sok prospite, umesto njega ulijte malo supe od kocke, dodajte nekoliko kašika vina, vratite meso u ovu tečnost i nastavite pečenje koliko je potrebno da meso omekša.
- Napravili ste veću količinu keksa i želite da vam duže stoji? Stavite ga u limenu kutiju koja se dobro zatvara, a pored keksa ubacite i koru pomorandže ili limuna. Čuvajte na prohladnom mestu.
- Pirinač vam se raskuvao, ništa zato, za prilog uz jelo pripremite drugi, a ovaj raskuvan upotrebite da od njega napravite prženice. Dodajte mu jedno jaje, malo bibera i soli, 2 kašike prezli i kašiku sitno iseckanog peršuna, pa sve dobro izmešajte. Kašikom vadite pomalo mase, spustajte na vrelo ulje i kratko propržite sa obe strane.
- Karfiol će i posle kuvanja zadržati lepu, belu boju ako u vodu u kojoj se kuva sipate šoljicu mleka.
- Pre pečenja na roštilju meso mora biti sasvim suvo, bez vlage, a dobro je da se malo premaže uljem. Soliti i biberiti ga treba tek kada je skoro sasvim pečeno. Jer, so izvlači vodu, pa bi iz mesa iscurio sok, a zapečen biber ima neprijatan ukus i miris.
- Kiselo testo lakse ce te formirati u željene oblike ako dlanove malo namažete uljem.
- Prilikom pečenja smrznutog lisnatog testa kalup ne treba podmazivati masnoćom, dovoljno je da se samo isplakne hladnom vodom. Lisnato testo stavljajte uvek u dobro zagrejanu pećnicu, na 250°C, tako ce se bolje ispeći i lepše listati.
- Kuvana jaja će se lakše ljuštiti ako u vodu u kojoj se bare dodate kažiku soli. Kada su jaja kuvana, prelijte ih vodom i to pomaže da se lakše ljušte.
- Korica na pečenom kiselom testu biće lepša i sjajnija ako je premažete umućenim žumancetom. Ako nemate zumance, ulupajte preostalo belance sa kažikom mleka, i navrh noža šećera.
- Mutnu govedju supu izbistrićete ako u vrijucu tečnost sipate jedno belance izlupano viljuškom. Posle nekoliko minuta belance će pokupiti čestice belančevina koje supu čine mutnom, pa će posle cedjenja ponovo biti bistra.
- Kolač od kiselog testa ili pogača biće mnogo bolja ako se zamesi sa manjom količinom kvasca, a zatim satavi da lagano narasta nekoliko sati, na umereno toplom ili hladnijem mestu.
- Špagete i ostalu kuvanu testeninu najlakše ćete podgrejati ako je stavite u djevdjir i pustiti na nju mlaz vrele vode. - Zatim je ocedite i odmah iznesite na sto.
- Pločice u kupatilu ili u kuhinji lakše ćete i brže oprati ako u mlaku sapunicu stavite kašiku, dve amonijaka. Zatim ih isperite čistom vodom.
- Toaletni sapun će duže trajati i manje će da se rastapa prilikom upotrebe ako je dobro osušen.
- Meso za roštilj ne sme biti tek izvađeno iz frižidera, jer bi se moglo dogoditi da iznutra ostane hladno. Namirnice treba da budu sobne temperature.
- Kuhinjske krpe će biti bolje oprane i lakše će se skinuti mrlje ako ih preko noći ostavite potopljene u vodu u koju ste dodali kasiku soda bikarbone. Sutradan krpe iskuvajte na uobičajen način.