Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 TUGOSLAVIJA !!!!

Ići dole 
AutorPoruka
oko
Administrator
Administrator



Broj poruka : 200
Datum upisa : 28.02.2009

TUGOSLAVIJA !!!! Empty
PočaljiNaslov: TUGOSLAVIJA !!!!   TUGOSLAVIJA !!!! EmptyUto 03 Mar 2009, 03:44

DW ... 02.03.2009


JUGOLSLAVIJE NEMA ALI JUGOSI SU OSTALI ?!


Gastarbajteri sa područja bivše Jugoslavije su u Nemačkoj svojevremeno nazvani Jugosi. Te zemlje više nema, ali su među njima ostale važne sličnosti. U Berlinu je o njihovom životu ovde nedavno objavljena knjiga !


TUGOSLAVIJA !!!! 0,,4060982_1,00
( Rudiger Rosig i Tito )

Kada su sredinom 60-ih godina prošlog veka gastarbajteri sa područja tadašnje Jugoslavije počeli u većem broju da dolaze u Nemačku, naziv koji je za njih pronađen bio je: Jugos. U međuvremenu te zemlje više nema, stotine hiljada nekadašnjih Jugosa danas su Hrvati, Srbi, Bosanci ili Makedonci i po pravilu su na to ponosni.

Ali time sličnosti tih ljudi nisu nestale - bilo da je u pitanju jezik, bilo da se radi o zajedničkom kulturnom nasleđu, gastronomskim navikama ili jednostavno „balkanskom mentalitetu“. Nedavno je u Berlinu izašla knjiga „Ex-Yugos, mladi migranti iz Jugoslavije u Nemačkoj“ u kojoj se govori o toj specifičnoj grupi stranaca.


ZA NEMCE POSTOJE SAMO JUGOSI !!!


Razgovor za Dojče vele nemački novinar i muzičar Rudiger Rosig počinje ovako:

„Moje ime je Rudiger Rosig, a ovo sve oko mene je crno-bijeli svijet.“

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Jugosi na glavnoj železničkoj stanici u Frankfurtu 1972. godine
On odmah pokazuje svoje insajdersko poznavanje ex-jugoslovenske pop i rok scene parafrazirajući početak legendarne pesme „Crno-bijeli svijet“ zagrebačke pank grupe „Pljavo kazalište“ iz 1980. godine.

Tih osamdesetih godina Rosig je prvi put letovao u tadašnjoj Jugoslaviji i zaljubio se u zemlju, ljude, kulturu... Kada se vratio u Berlin otkrio je da i u Nemačkoj postoji jaka scena doseljenika iz te zemlje otvorenog i tolerantnog socijalizma koje su tu svi zvali - Jugosi.

TUGOSLAVIJA !!!! 0,,3826654_1,00
( Jugosi na glavnoj železničkoj stanici u Frankfurtu 1972. godine )


BROJNE RAZLIKE ALI I VAŽNE SLIČNOSTI !!!


Kao novinar i urednik u listu „Tagescajtung“ često je tamo putovao - i pre rata i tokom rata i posle njega. Njegovo opažanje: mada Jugoslavija više ne postoji, Jugosi su i dalje tu.


TUGOSLAVIJA !!!! 0,,3826690_1,00
(odmor uz Autoban , na putu ka domovini )

„Sa nemačke tačke gledišta, ta populacija i ta gastarbajterska grupa i dalje postoji. Nemci ne pričaju o Hrvatima, Bosancima, Srbima, oni pričaju o Jugosima. I to je možda ono najinteresantnije sa tom scenom: većina ljudi u mojoj knjizi za sebe uopšte ne bi rekli da su Jugosi, ali većina Nemaca bi to za njih rekla.“

U knjizi se govori o dolasku prvih gastarbajtera, o ratnim izbeglicama, o onima koji dolaze danas, zbog posla, studija ili da nauče jezik. Uz brojne razlike koje među njima postoje, Rosig prepoznaje i neke vrlo važne sličnosti:
„Jezik pre svega, naravno, potom rakija, muzika, književnost. Ko je Ivo Andrić? Srbin? Hrvat? Jugosloven? Ili Meša Selmović...“


NE JUGO-NOSTALGIČAR , VEĆ JUGO - FUTURISTA ?! !!!

Taj jugo-fenomen predstavlja neku vrstu kontrapunkta sudbine Nemačke: dok se ovde i 20 godina posle ujedinjenja teško premošćuju razlike zemlje koja je podeljena živela četiri decenije, Jugoslavija je četrdeset godina bila jedna zemlja i mnoge sličnosti među ljudima vidljive su usprkos novonastalim podelama„Unutar bivše Jugoslavije oni se razlikuju, ali čim pređu mađarsku granicu, u Budimpešti - Srbi, Hrvati i Bosanci su zajedno. I to ne važi samo za našu generaciju koja je živela u zajedničkoj državi. To važi i za mlade“, kaže Rosig.

Upravo to zajedništvo, ta bliskost, predstavlja veliki potencijal u Evropi koja se sve više integriše, smatra Rosig. To neće voditi ka obnovi zajedničke države, već ka većoj saradnji među sadašnjim državama, u to je on čvrsto uveren. I zbog toga sebe ne naziva jugo-nostalgičarem, već jugo-futuristom.
-------------------------------------------------------------------

pig ... a dijafragma mi pod grlom !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NO COMMENT 9 mada , o ovoj tiradi bih mogla ladno da napišem memoare i time vas smorim do sledećeg milenijuma ... ali nisam ja takva ,, zloća ,, Crying or Very sad Like a Star @ heaven
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




TUGOSLAVIJA !!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: TUGOSLAVIJA !!!!   TUGOSLAVIJA !!!! EmptyUto 03 Mar 2009, 14:04

Citat :
„Moje ime je Rudiger Rosig, a ovo sve oko mene je crno-bijeli svijet.“

Ovaj je zbilja totalno zabrijo na Balkan.
Prije nekih 20 i nešto sitno godina Danijel Bogović je rekao: "Moje ime je Danijel Bogović, a sve oko mene je crno - bijeli svijet."
Prljavo Kazalište je počelo svoju karijeru....
Nazad na vrh Ići dole
 
TUGOSLAVIJA !!!!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Vremeplov-
Skoči na: