Državna otimačina!Broj vladinih funkcionera, ministara, državnih sekretara, pomoćnika i savetnika - daleko veći od ukupnog broja poslanika u parlamentu BEOGRAD - Vlada Srbije ima daleko više funkcionera nego što Skupština ima poslanika, pokazalo je istraživanje Kurira. Ministri, državni sekretari, pomoćnici i savetnici imaju u proseku iste, pa čak i veće plate od poslanika, a njihovi troškovi uveliko prevazilaze ionako visoke troškove rada parlamenta.
Lider NS Velimir Ilić u izjavi za Kurir kaže da su mnogi podaci koji se tiču Vlade skriveni od javnosti, „jer Vlada ne radi uz direktan TV prenos“.
- U 24 ministarstva zaposleno je više od 150 državnih sekretara i pomoćnika ministara! Plus 118 savetnika, sekretarica, vozača, a po potrebi mogu angažovati i razne stručnjake za rad u radnim grupama, kao i posebne savetnike. Jer, tako kaže zakon. Znači, njih već sada ima više od poslanika. Pa čitava godina našeg rada u parlamentu košta 150 miliona evra, a toliko tajkuni zarade za sat vremena na razlici u kursu dinara - kivan je Ilić.
On podseća da je vlada Mirka Marjanovića iz 2000. godine imala 8.700 zaposlenih, dok ova Mirka Cvetkovića ima čak 28.000. Precizan broj funkcionera ipak je, iz nepoznatih razloga, nepoznat. Uz sekretare i pomoćnike, poseban trošak za budžet predstavljaju savetnici, koji nemaju nikakvu obavezu da dolaze na posao?! Pritom, premijer i potpredsednici nemaju ograničenja za angažovanje savetnika. Konkretno, svako ministarstvo ima svog sekretara ili generalnog sekretara i veoma raznolik broj državnih sekretara i pomoćnika. Broj savetnika je prekriven velom tajne, iako plate primaju iz budžeta. A gde su direktori uprava, sektora, odeljenja...
- O troškovima je nemoguće i govoriti. Samo kabinet Mlađana Dinkića Srbiju mesečno košta 40.000 evra ili godišnje 500.000 evra! U njemu se, osim Dinkića, nalazi još 6 državnih sekretara i 13 pomoćnika ministra. Pa tamo ima funkcionera više nego nas, a plate su im veće od poslničkih! To se nikada nije dogodilo u istoriji savremene demokratije. Sramota! - navodi Ilić. On tvrdi da je za jednog pomoćnika ministra neophodno da ima osam godina staža u struci, položen državni ispit i posebne kvalitete.
- Državni sekretari idu uz ministra, a pomoćnici se biraju konkursom na pet godina po zakonu. Međutim, u mom ministarstvu je bilo četiri pomoćnika i jedan zamenik, a pokrivali smo oblast za pet različitih ministarstva. Pogledajte samo koliko ih danas ima u ministrastvima koja su nastala od mog bivšeg ministarstva - kaže Ilić.
Na drugoj strani, Milan Marković, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu, priznaje da je nivo profesionalizma državnih funkcionera i zaposlenih u Vladi daleko od visokog.
- Svega 10 do 15 odsto administracije izabrano je na konkursima i to su stručnjaci sa ugovorom od pet godina. Pokušava se da to budu profesionalci. Broj zaposlenih u jednom ministarstvu zavisi od obima posla. Pomoćnici ministra primaju se samo kad postoji tačan opis radnog mesta za koje su zaduženi. Što se savetnika i državnih sekretara tiče, to su političke funkcije koje idu uz ministra i stvar su političkog dogovora i dogovora unutar vladajuće koalicije - objašnjava Marković.
Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja, i sam bivši ministar za državnu upravu, kaže za Kurir kaže da je put do krajnjeg spiska funkcionera u Vladi težak, ali da se isplati.
- Ukoliko vam ministarstva ne odgovore na molbe po ovom pitanju, obratite se nama i mi ćemo vam posle 15 dana obezbediti te podatke - zaključuje Šabić.
SKRIVENI FUNKCIONERIVelika većina ministarstva krije koliko ima plaćanih funkcionera. Uprkos opsežnom sitraživanju Kurira, nismo uspeli da pobrojimo sve pomoćnike, a posebno savetnike ministara koji mesečno primaju 90.000 dinara, što je približni ekvivalent osnovnoj poslaničkoj plati.