Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Brrrrrrr

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Brrrrrrr Empty
PočaljiNaslov: Brrrrrrr   Brrrrrrr EmptyUto 27 Jan 2009, 13:27

Računi papreni, a kese prazne

Autor: M. Š. - J. A. | Foto:D. Goll |
Brrrrrrr Potrosnja-v
Talas poskupljenja životnih namirnica u Srbiji se već početkom februara nastavlja, a procene stručnjaka su da će kućni budžeti uskoro biti tanji i trpeza skromnija. Proizvođači i uvoznici svakodnevno dostavljaju više cene pravdajući se slabljenjem domaće valute. Trgovci su prinuđeni da ove cene primenjuju jer će im u suprotnom rafovi biti prazni. Tako su već dostavljene nove cene za konditore, piva, kućnu hemiju, začine, supe i vitaminske napitke, koji su u zavisnosti od vrste proizvoda uvećani za pet do 20 odsto.

Trgovci kažu da će početkom februara za pet odsto poskupeti proizvodi „Dr Etker”, čokolade i kućna hemija koje uvozi kompanija „Nelt”, ali i kućna hemija koju proizvode „Henkel”, „Briksel” i „Panonija”.

- Za pet do 10 odsto cene su korigovali „Apatinska pivara” i „Karlsberg”, a toliki procenat poskupljenja najavljen je i iz kompanija „Podravka”, „Aleva” i „Unija Pak” i to za supe i začine - kažu u „Jabuci”.
Vitaminski napici „multivita” i „cedevita” i „grand” kafa poskupeće za 10 odsto, dok će med kompanije „med polis” poskupeti za osam do 12 odsto.
- Ipak, najveće poskupljenje u rasponu od 10 do 20 odsto najavila nam je „Alka trgovina” za njihov uvozni program i proizvode „fudlend”. Svi oni nove cenovnike najavili su zbog jačanja kursa evra - objašnjavaju u „Jabuci”.
Time je talas poskupljenja koji je krenuo već početkom ove godine nastavljen. Naime, tokom ovog meseca, umesto pojeftinjenja, došlo je do poskupljenja mesa jer su na tržištu skočile cene žive stoke. To je uslovilo da je kilogram svinjske šnicle otišao na 500, a juneće na neverovatnih 600 dinara. Istovremeno je najavljeno da će pileće meso skočiti sa 199 na 215 do 220 dinara po kilogramu.
Osim toga, prvog dana januara poskupela je i bela tehnika, a polovinom meseca došlo je do skoka cena pojedinih vrsta piva, sokova, supa, kafe i kućne hemije.
- Ovih dana pravimo kalkulacije o novim cenama koje će uskoro biti od pet do sedam odsto veće, jer smo do sada sve gubitke zbog pada dinara i poskupljenja uvoznih sirovina pokrivali iz sopstvenih izvora. Više to ne možemo, pogotovo što će i nafta da poskupi, a zna se koliko je cena ovih derivata značajna za troškove proizvodnje. Verujem da će svoje cene korigovati svi proizvođači sokova budući da 90 odsto ambalaže stiže iz uvoza - kaže Bojan Radun, direktor „Nektara”.
Gore od najavljenog poskupljenja je predviđanje kretanja cena u narednim mesecima, za šta niko od proizvođača niti stručnjaka ne iznosi optimistične tvrdnje. Ukoliko vrednost domaće valute nastavi da kliza, nova poskupljenja su više nego izvesna.
- Ako dinar bude padao kao od početka januara, ovo poskupljenje neće biti i jedino - dodaje Radun.
Brrrrrrr Potrosnja-xGrađani Srbije su, prema ocenama stručnjaka, i pre poskupljenja najviše para trošili na takozvano preživljavanje, budući da se nisu kupovali luksuzni proizvodi već osnovne životne potrepštine. Sa Instituta za ekonomiku poljoprivrede poručuju da bi dani koji dolaze mogli biti sve teži, jer trenutni rast cena koji pogađa Srbiju nije zapamćen u novijoj istoriji.
- Obično se sa poskupljenjima počne u aprilu i to bude struja. Do sada mi smo već imali poskupljenje gasa i komunalija za 30 odsto, hrana će biti sve skuplja, zbog čega je izvesno da se ovde i sada neće stati. I ova poskupljenja su prevelika i krajnji rezultat biće pad životnog standarda i kupovne moći, ali više brine to što se ne može reći da će se na ovome i završiti. Zbog toga je veliko pitanje kako će se održati planirana stopa inflacije od osam odsto, jer je nemoguće da su sva ova poskupljenja ukalkulisana u projekciju - kaže Vladana Hamović iz Instituta za ekonomiku poljoprivrede.
Međutim, da nije sve tako crno potvrđuje činjenica da među proizvođačima ima i onih koji su tokom ovog meseca snizili cene svojih proizvoda. Tako su cene pavlake, kiselog mleka i jogurta u čaši kompanije „Imlek” snižene za pet do osam odsto, „Somboledovo” sveže mleko i jogurt do 10, a mleko „Šabačke mlekare” od tri do 15 odsto. Osim toga, akcija sniženja mleka koju su polovinom decembra organizovali „Imlek”, „Subotička” i „Novosadska mlekara” produžene su do daljeg.
- Sniženje cena mleka i mlečnih proizvoda organizovani su tako da smo se mi odrekli zarade, jer sa trenutnim cenama mi samo pokrivamo svoje troškove. U prilog ovom sniženju išao je i pad otkupne cene sirovog mleka za dva do pet dinara po litru, do koga je došlo jer su u proteklih godinu dana snižene cene nafte i kukuruza za 50 odsto. Međutim, jačanje kursa evra nam ne ide naruku, zbog čega se stalno preračunavamo. Ipak, nadamo se da ćemo uspeti da izdržimo i da će snižene cene mleka i mlečnih proizvoda na snazi ostati do daljeg - kaže za „Blic” Nevena Veselinović, PR „Imleka”.

Hleb po starom
Utešno za građane je to što će se hleb i dalje prodavati po važećim cenama.
- Za sada ne razmišljamo o poskupljenju jer je skok cene goriva ukalkulisan u cenu hleba. Ipak, ukoliko gorivo poskupi i sledećeg meseca, moraćemo razgovarati o eventualnim korekcijama cena naših proizvoda - kaže za „Blic” Zoran Pralica, predsednik Unije pekara Srbije.
Ministar ne živi u Srbiji
I dok građani u prodavnicama sve više vagaju šta će pazariti sa sve tanjim novčanicima, a proizvođači ne kriju da cene nezadrživo rastu, iz Ministarstva trgovine i usluga poručuju da u ovom trenutku „nema razloga za poskupljenje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda”.
- Rod je prošle godine bio odličan i postoje svi preduslovi za stabilne, pa čak i niže cene mleka, mesa, brašna, hleba i još nekih prehrambenih proizvoda - kaže Slobodan Milosavljević, ministar trgovine i usluga.
Prema njegovim rečima, niže cene mleka i brašna su dobri primeri da cene mogu da se smanje, a da to ne ugrozi poslovanje kompanija.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Brrrrrrr
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Politika-
Skoči na: