"Cirkus" u Skupštini Srbije
U Skupštini Srbije popodne je rasprava tri puta prekidana pošto su radikali čvrsto odlučili da ne dopuste nekadašnjem stranačkom kolegi Tomislavu Nikoliću da kaže i jednu reč za govornicom. Metod borbe koji su primenili od ranije je poznat - lupali su po klupama.
Nisu odustali ni kada je predsednica parlamenta, posle dva desetominutna prekida sednice, apelovala na poslanike da od nje ne prave cirkus.
Strasti su se smirile tek posle treće pauze - rad je nastavljen tako što je Nikoliću preporučeno da ćuti.
Zamenik šefa poslaničke grupe Nove Srbije Miroslav Markićević zamolio je Nikolića kao "našeg prijatelja i kao poslanika" da se danas do kraja rasprave ne javlja za reč i tako svojom dobrom voljom omogući da se sednica privede kraju. Markićević je rekao da veruje da su svi svesni trenutka u kojem se živi u Srbiji, da svako brine za građane i da je potrebno omogućiti nastavak rasprave kako bi se u paralamentu na odborima za Kosovo i Metohiju i za bezbednost što pre razmatrala pitanja vezana za Kosovo.
Radikali su inače, danas priredili još jedno iznenađenje pošto su u parlament doveli studenta
Miladina Kovačevića koji je pred srpskim pravosuđem optužen za prebijanje kolege u SAD.
Predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović je rekla da je jasno da je očita blokada Skupštine, i da sukob sadašnjih i bivših radikala ne treba prenositi u Skupštinu. "Nemam drugu mogućnost nego da pokušam da u konsultacijama sa šefovima poslaničkih grupa pokušam da napravim dogovor o radu", rekla je predsednica.
Reagujući na radikalsku opstrukciju skupštine,
šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija izjavila je da će predložiti da predstavnici SRS ne budu u delegaciji Skupštine Srbije za Parlamentarnu skupštinu Saveta Evrope (SE), zato što krše sva pravila SE.Ona je novinarima u Skupštini Srbije rekla da radikali pokušavaju da spreče skupštinu da izabere stalne delegacije u međunarodnim parlamentarnim institucijama, jer smatraju da Tomislav Nikolić i poslanici njegovog poslaničkog kluba ne treba da imaju predstavnike u delegacijama.
"Radikali imaju problem sami sa sobom. Oni hoće da idu u SE, a da pritom ne razumeju osnovne principe i vrednosti SE, a to je između ostalog, da sve poslaničke grupe i svi poslanici u Skupštini Srbije imaju jednaka prava i obaveze", rekla je Kolundžija.
Pre Nikolića po dnevnom redu o predloženom poslovniku Državne revizorske institucije govorila je Jorgovanka Tabaković iz redova naprednjaka, a tokom njenog izlaganja poslanici radikala su lupali o klupe, što inače čine još od raskola u radikalima, kad god za govornicu izađe neko od naprednjaka.
Poslanici opozicije, najčešće poslanici radikala, tokom prepodnevnog dela rada skupštine, puna četiri sata smenjivali su se za govornicom i govorili o formiranju Bezbednosnih snaga Kosova, ali i ekonomskim temama i suđenju Vojislavu Šešelju.
Predsedavajući sednici obavestio je poslanike da će Skupština raditi i posle 18 časova, odnosno dok se ne završi tačka koja je na dnevnom redu.
Poslanici SRS i narodnjačkog bloka pre podne su
kritikovali formiranje Bezbednosnih snaga Kosova (BSK) zahtevajući da im se obrate nadležni ministri i predsednik Srbije i objasne šta planiraju da preduzmu povodom toga.
Poslanica SRS-a Vjerica Radeta kazala je da formiranje BSK znači primenu plana Martija Ahtisarija i zatražila da se predsednik Srbije Boris Tadić, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović obrate poslanicima i kažu šta će tim povodom preduzeti.
"Mi sada čujemo kako je predsednik države reagovao tako što je nekom uputio neko pismo, to nije dovoljno, tražimo da u ovaj parlamet dođu nadležni i od njih saznamo šta je to što su državni organi uradili i pripremili da urade zbog toga", kazala je Radeta.
Poslanik Nove Srbije Velimir Ilić, koji je govorio povišenim tonom, kazao je da mu je nerazumljivo da se raspravlja o nekim drugim stvarima, a ne o dešavanjima na Kosovu i Metohiji.
"Šta sad treba da slušamo poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića da nam priča o njegovim problemima, a imamo temu važnu za državu. Tamo nam mic po mic oduzimaju Kosovo i mi o tome moramo da pričamo", kazao je Ilić.
On je istakao da predsednik Srbije Boris Tadić mora da dođe ili u suprotnom nema rada parlamenta. "Gospodo, Šiptari prave vojsku regularnu, mi to legitimišemo. Kako je moguće da srpski parlament ne raspravlja o tome", naveo je Ilić.
Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Dragan Šormaz kazao je da je vladajuća koalicija izdala državu jer ne čini ništa da spreči stvaranje nezavisnih institucija na Kosovu.
"Bezbednosne snage Kosova su vojska Kosova, do leta će raditi svi sudovi i tužilastva kako je Ahtisarijev plan predvideo, Euleks carina će biti postavljena i radiće ono što kosovska skupšti usvoji", kazao je Šormaz. "Vi ćete za to biti odgovorni... vi ste izdali Srbiju", istakao je Šormaz.
Poslanik Nove Srbije Miroslav Markićević pozvao je ministra odbrane Dragana Šutanovca i predsednika Tadića da kažu da li ono što se dešava na Kosovu predstavlja opasnost po Srbiju.
Predsednica parlamenta pozvala je zamenika predsednika skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju da sazove sednicu i pozove nadležne ministre i raspravljaju o dešavanjima u južnoj srpskoj pokrajini.
(Beta)