Rat Slovenija - Hrvatska na Facebooku
Slovenački premijer Borut Pahor, uoči blokade Hrvatske u njenim pristupnim pregovorima sa EU, kazao je da bi samo „referendum (kojim bi Slovenija sprečila ulazak Hrvatske u EU) mogao zatrovati odnose između suseda”. Međutim, ispostavilo se da se prevario – na Facebooku tinja internet rat između grupacija iz Hrvatske i Slovenije.
Brzo raste pokret „Hvala ti, Slovenijo, za crveno svetlo” koji na Facebooku već broji nekoliko hiljada pristalica, javlja TV Slovenija.
Moto je zahvalnost državljana Hrvatske Ljubljani što je, dajući crveno svetlo za napredovanje Hrvatske ka EU, „odložila uključivanje ljubljene nam domovine u pomenuti zatvor (EU)”, čime je Pahorova vlada „za hrvatski narod učinila više nego tri hrvatske u poslednjih 10 godina”.
Na drugoj strani je slovenačko „Crveno svetlo Hrvatskoj” koje je na Facebook postavio srednjoškolac iz Kranja. Do jutros je okupio oko 6.000 simpatizera blokade napredovanja Hrvatske ka EU.
Na sajtu piše: „Nećemo pokleknuti! Hrvatska neće krasti našu teritoriju! Crveno svetlo Hrvatskoj u Evropskoj uniji! Pozovite svoje prijatelje – za jedinstvenu Sloveniju! Žrtvama hrvatskih spletki na našoj zemlji moramo da pomognemo zajedno, samo tako ćemo biti jaki!”
Sve ankete pokazuju da visok procenat (oko 85 odsto) slovenačkih državljana pozdravlja tvrd stav državnog vrha prema susedima. S obe strane pljušte otkazivanja davno dogovorenih sportskih i drugih susreta. Slovenačka juniorska i kadetska karate reprezentacija je u poslednji tren otkazala dolazak na međunarodni turnir u Zagrebu jer se „učesnici ne osećaju sigurnima”. Zauzvrat je hrvatska fudbalska reprezentacija prekinula desetogodišnju tradiciju priprema u Čateškim Toplicama. Da slovenački „teren više nije primeren”, saopštio je potpredsednik Hrvatskog nogometnog saveza Ivan Brleković, uz primedbu da fudbalerima smetaju i stalne kontrole na hrvatsko-slovenačkoj granici.
Slovenačke firme koje posluju u Hrvatskoj alarmirale su centrale u matici da se hrvatska javnost nije odazvala pozivu hrvatskih zvaničnika da izbegava ekonomski rat sa komšijama. Slovenački brendovi su u nemilosti, a „prestanak kupovine slovenačkih proizvoda sve dok slovenačka politika ne promeni svoju retoriku prema Hrvatskoj” potpiruju četiri hrvatske grupacije na Facebooku koje broje već preko 40.000 učesnika. Mediji izveštavaju da se zagrebačka filijala (slovenačke) „Lesnine” žali na „osetan pad prometa”, da je kupaca sve manje, a neki dolaze u dućan, ali da bi vratili kupljeni nameštaj i zahtevali povraćaj novca.
U sinoćnjem Dnevniku TV Slovenija je saopštila da je hrvatski premijer ipak pristao na susret sa slovenačkim kolegom Pahorom. Slovenačkoj publici je to umesto premijera objasnila potpredsednica hrvatske vlade Jadranka Kosor, uz napomenu da je zbog slovenačke blokade 11 hrvatskih pregovaračkih poglavlja u Briselu u petak, Ivo Sanader uslovio sastanak sa Pahorom – razgovaraće, ali samo u prisustvu predstavnika Evropske komisije odnosno EU, nikako drugačije.
Iako hrvatska strana tvrdi da joj je Ljubljana učinila nepravdu, slovenački mediji podvlače da je šef diplomatije Slovenije Samuel Žbogar „uhvatio u laži” ministra spoljnih poslova Hrvatske Gordana Jandrokovića koji je izjavio da hrvatski dokumenti ne sadrže „prejudic razgraničenja među državama”. Žbogar je novinarima pokazao set hrvatskih dokumenata iz kojih se može uočiti suprotno – Hrvatska je ucrtala graničnu liniju na sredini Piranskog zaliva iako je Slovenija pre odvajanja od SFRJ (25. juna 1991) kontrolisala ceo zaliv, kao i sporne zaseoke u Istri i uz reku Muru, o čemu su države potpisale više dogovora, ali ih se Zagreb ne drži.
Radikalizaciju međudržavnih odnosa osetili su i putnici na graničnim prelazima, gde se do danas čekalo po nekoliko sati jer su, kako izveštava hrvatska štampa, slovenački carinici namerno detaljno pregledali sva vozila. Hrvatska televizija napominje da su gužve proređene pošto je Ljubljana dobila nalog iz Brisela da carinici popuste sa treniranjem strogoće.
U međuvremenu je u Hrvatskoj nikao novi sajt pod imenom „Možemo li okupiti više članova nego što živi ljudi u Sloveniji?” kome se priključilo već 90.000 sledbenika.
(MONDO)