Brod smrti uplovio u hrvatske vode
Esmeralda, jedan od najlepših belih jedrenjaka, simbol Pinočeove diktature, uplovio je hrvatske teritorijalne vode, javio je
index.hr.
Međunarodna organizacija za ljudska prava Amnesti Internešnel ga je proglasio za brodom zla i smrti zbog zverstava koji su na njemu počinjeni tokom vladavine generala Augusta Pinočea Čileom.
Na njemu je mučeno više od stotinu ljudi, a koliko ih je ubijeno samo zbog drugačijeg političkog mišljenja niko ne zna sa sigurnošću. Ubistva, silovanja i teška mučenja koja su uključivala i odsecanja delova tijela organizovana su od 1973. do 1980. godine u tamnom i mračnom potpalublju jednog od najvećih jedrenjaka na svetu s 21 belim jedrom.
Zloglasni školski brod čileanske ratne mornarice u nedelju je uplovio u hrvatske teritorijalne vode i trenutno se nalazi u akvatoriju ostrva Dakse kraj Dubrovnika, a u ponedeljak bi trebalo da uplovi u Split, gde će do 18. jula boraviti u gradskoj luci.
Zanimljivo je spomenuti da gde god uplovi ovaj brod dočekuju ga demonstracije. Osim što ga je proglasio brodom zla, AI je svojevremeno prozvao sve zemlje eventualne domaćine ovog broda da mu se uskrati gostoprimstvo sve dok se ne kazne svi počinitelji zločina.
Američki senat proglasio ga je plovećim zatvorom i kaznionicom za političke zatvorenike. Sve to nije bilo dovoljno za hrvatske vlasti da Esmeraldi uskrate ulazak u Split, piše index.hr.
Najgora zverstva na brodu vršena su u septembru 1973 godine, kada je u organizovanom mučenju koje je trajalo pune dve nedelje stradalo više od stotinu Čileanaca koji su razmišljali drugačije od generala Pinočea.
Katolički sveštenik Majkl Vudvord jedna je od najpoznatijih žrtava Esmeralde na kojoj je preminuo u najgorim mukama, dok je bivši gradonačelnik Valparaisa, političar i pisac Serđo Vusković preživeo torturu elektrošokovima.
Za vreme 17-godišnje torture generala Pinochea stradalo je 3.917 žena i muškaraca koji su ubijeni od strane vladinih agenata. Među njima nalazi se i 49 dece od kojih je najmlađe imalo svega dve godine, a na listi je i pedeset stranih državljana.
(MONDO)