Veto Rusije i Kine naljutio SAD i BritanijuPolitika Njujork, Moskva, Peking - Pokušaj SAD i Velike Britanije da u Savetu bezbednosti UN isposluju sankcije protiv Zimbabvea razbile su se u petak uveče o veto koji su uložile Rusija i Kina. Odbačeni predlog rezolucije je obuhvatao zabranu izvoza oružja u Zimbabve, i zabranu putovanja i finansiranja iz inostranstva zvaničnika vlasti predsednika Roberta Mugabea. Kako je saopšteno po okončanju glasanja u zgradi Svetske organizacije na Ist Riveru, za uvođenje sankcija bilo je devet zemalja: SAD, Francuska, Velika Britanija, Belgija, Hrvatska, Italija, Kostarika, Panama i Burkina Faso, protiv je bilo pet: Kina, Rusija, Južna Afrika, Libija i Vijetnam, dok se Indonezija uzdržala od glasanja.
Ovakav razvoj događaja ponovo je na površinu izbacio sve otvoreniji sukob između Vašingtona i Londona, sa jedne, i Moskve i Pekinga sa druge strane, kada su u pitanju posebno osetljive krize u koje su upleteni, kako politički tako i ekonomski, interesi najvećih svetskih sila. Rusko-kineska odluka da onemoguće sankcije protiv Zimbabvea, prema očekivanjima, naišla je na oštre reakcije zapadnih "jastrebova", među kojima se našao i ambasador SAD u UN Zalmaj Halilzad koji je pozvao SAD i Veliku Britaniju da pokrenu pitanje opstanka Rusije u članstvu grupe G-8 koju čine najbogatije države na našoj planeti.
Moskva je odmah reagovala saopštenjem svog ministarstva inostranih poslova u kojem se navodi da je dovođenje u vezu jučerašnjeg veta sa pozicijom Rusije u G-8, u najmanju ruku nedopustivo.
"U vezi sa korišćenjem prava veta od strane Rusije i Kine, a u odnosu na američki projekat, predstavnici SAD i Velike Britanije uzeli su sebi pravo da ocene kako je naše glasanje u suprotnosti sa dogovorom o Zimbabveu postignutom nedavno na samitu ’osmorke’ u Tojaku (Japan), i da to pod sumnju stavlja odgovornost Rusije kao partnera u G-8", stoji u saopštenju ruske diplomatske centrale.
"Takve izjave smatramo nedopustivim. Američki i britanski predstavnici u UN, u najboljem slučaju, nisu uopšte informisani o onome o čemu su razgovarali lideri G-8, a u najgorem slučaju, svesno izvrću činjenice", navodi se u izjavi ruskog MID-a namenjenoj medijima, uz napomenu da se u zaključcima iz Tojaka nigde ne govori o bilo kakvim potezima "osmorke" u vezi sa dešavanjima u Zimbabveu.
Povodom optužbi SAD i Velike Britanije oglasila se i Kina saopštenjem da bi tražene sankcije protiv režima predsednika Roberta Mugabea samo zakomplikovale situaciju u Zimbabveu.
"Pod sadašnjim okolnostima, uvođenje sankcija Zimbaveu ne bi pomoglo različitim političkim strukturama u toj zemlji da učestvuju u preko potrebnom političkom dijalogu kojim se jedino i mogu postići pozitivni rezultati", izjavio je portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Liju Đančao na veb-sajtu tog ministarstva. Prema njemu, "međunarodna zajednica je dužna da omogući konstruktivnu pomoć južnoj Africi i pregovaračkim snagama Afričke unije" i dodao da bi sankcije samo dalje iskomplikovale političku situaciju u toj zemlji. Kineski diplomata nije propustio da naglasi da je zahtev Kine da se Afričkoj uniji da više vremena za posredničku ulogu u postojećim konfliktima u Zimbaveu, jednostavno - ignorisan.
Podsetimo, britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Miliband ocenio je da je veto Rusije i Kine neshvatljiv, naročito zato što je Rusija ranije nagovestila da će podržati "čvršće" akcije protiv zimbabveanskih političara.
Ser Džon Sojer, britanski ambasador pri UN, rekao je da je ovim SB izneverio zimbabveanski narod "uskrativši im nadu da je kraj njihovih patnji na vidiku".
Za razliku od njega, zimbabveanski ambasador pri UN Bonifas Čidiausiku je citirao stav Roberta Mugabea da se sprečavanjem jednostranih sankcija njegovoj zemlji pokazalo da su UN i dalje organizacija u kojoj postoji isti suverenitet za svaku od članica i da postoji kontrola u sistemu koji štiti slabe od moćnih.
S. S.