U Srbiji pad tražnje proizvoda iz Hrvatske
Spoljnotrgovinski deficit Srbije u robnoj razmeni sa Hrvatskom u prvih pet meseci ove godine bio je manji nego u istom periodu lane za 46,2 odsto, a smanjen je sa 72,1 na 38,8 miliona dolara, saopštio je u četvrtak Institut za tržišna istraživanja (
IZIT).
Došlo do osetnog pada uvoza proizvoda široke potrošnje iz Hrvatske od januara do aprila 2008. i pada tražnje srpskih kupaca za tim proizvodima, što je verovatno posledica bojkota tih roba zbog priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije, izjavio je na konferenciji za novinare saradnik IZIT-a Saša Đogović.
Analiza proizvoda koje su se iz Hrvatske uvozili u Srbiju u prva četiri meseca ove godine, pokazala je da je došlo do bojkota proizvoda i to proizvoda široke potrošnje koji se kupuju u mega marketima i supermarketima, precizirao je on.
U prva četiri meseca došlo je do smanjenja uvoza proizvoda za ishranu dece za 22,4 odsto, gotove supe i čorbe manje su se uvozile za 32,7 odsto, smanjen je uvoz slatkiša za 10,6 odsto, uvoz raznih vrsta sosova i začina smanjen je za 38,4 odsto, a knjiga i štampanog materijala za 23,2 odsto, naveo je saradnik IZIT-a.
Ti podaci pokazuju, rekao je rekao Đogović, da je očigledno došlo do "rezervisanog stava srpskih potrošača prema proizvodima iz Hrvatske".
Iz Hrvatske su se u Srbiju, od početka godine do kraja aprila, najviše uvozila laka ulja od nafte i minerala vredna 11,1 miliona evra, ali je i taj uvoz bio manji 20,5 odsto nego u isto vreme prošle godine.
U Hrvatsku je u prvih pet meseci iz Srbije izvezeno robe u vrednosti of 181,3 miliona dolara ili za 48,4 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dok je istovremeno uvezena roba za 220,1 miliona dolara ili 13,3 odsto više, izjavio je Đogović.
Smanjenje spoljnotrgovinskog deficita Srbija je u prvih pet meseci 2008. godine, verovatno iz istih razloga, imala i u robnoj razmeni sa Slovenijom i Austrijom, rekao je on.
Sa Slovenijom je taj deficit smanjen sa 112 miliona dolara na 39,2 miliona dolara ili čak 65 odsto, a sa Austrijom sa 109,7 miliona dolara na 61,6 miliona dolara, odnosno za 43,9 odsto.
(Beta)