U Mjanmaru u ciklonu poginulo 22.500 osoba
Vlasti Mjanmara u utorak su saopštile da je u naletu ciklona Nargis poginulo 22.500 osoba dok se 41.000 osoba vode kao nestale, javile su agencije.
Najteže je pogođeno područje delte reke Iravadi, u kojoj živi oko 24 miliona ili polovina stanovništva Mjanmara. Prema podacima vlasti, samo u oblasti Bogalaj, u delti Iravadija, poginulo je oko 10.000 osoba a više od 95 odsto kuća uništeno.
Većina od 190.000 stanovnika Bogalaja je ostalo bez domova u ciklonu koji je u petak i subotu opustošio delove Mjanmara, saopštio je ministar za socijalnu zaštitu Maung Maung Sve na konferenciji za novinare.
On je naveo da je u naletu plimnog talasa stradalo više osoba nego u samoj oluji, i dodao da je u talasu koji je dostigao visinu od 3,5 metra, uništeno gotovo polovina kuća u selima u niziji.
U Jangonu, nekadašnjoj prestinici, u kojoj živi oko šest miliona stanovnika, u naletu ciklona poginula je 671 osoba.
Prema satelitiskim slikama, nevreme je zahvatilo površinu od 30.000 kvadratnih kilometara ili pet odsto teritorije Mjanmara. Područje zahvaćeno ciklonom je, međutim, središte proizvodnje pirinča a mnoga pirinčana polja su poplavljena.
Spasilačke ekipe naizlaze na teškoće, jer su putevi uništeni a komunikacije u prekidu.
Vlasti Mjanmara su i pored te katastrofe odlučile da se referendum o novom ustavu, koji je planiran za subotu, odloži za 24. maj samo na području koje je najteže pogođeno ciklonom.
Mnoge humanitarne organizacije i više zemalja najavilo je pomoć Mjanmaru.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun je rekao da će UN učiniti sve što je potrebno da se što pre dostavi pomoć toj zemlji.
Vojni lideri Mjanmara dozvolili su dopremu hrane i hitne pomoći nakon razornog ciklona, ali još nisu odobrili vize za humanitarne radnike koji bi trebalo da procene nanetu štetu, saopštile su Ujedinjene nacije.
"Do sada, vlada je odobravala materijalnu pomoć, koja je na putu. Čekamo da naš tim za procenu štete, koji je u Bangkoku, dobije vize", rekla je predstavnica za štampu Ureda UN za koordinaciju humanitarnih poslova Elizabet Bajrs.
U Mjanmaru već borave pripadnici UN, uključivši i manje timove Visokog komiteta UN za izbeglice i Svetske zdravstvene organizacije koji pokušavaju da pomognu preživelima.
Dodatno ljudstvo iz UNICEF-a i drugih agencija UN čeka odobrenje vlasti Mjanmara da dobiju vize.
Predstavnica UN Elizabet Bajrs rekla je na konferenciji za novinare da je "dobar znak" spremnost mjanmarskih vlasti da prihvate isporuke šatora, mreža za komarce, tableta za prečišćavanje vode i paketa prve pomoći.
Bajrsova je rekla da su napori da se napravi sveobuhvatna procena štete otežani prekidom komunikacionih linija i zatrpanim putevima. Najteže pogođeni regioni dostupni su samo helikopterom.
(Beta)