Ban Ki Mun: Važi i dalje Rezolucija 1244
Bilo kakav oblik nasilja na Kosmetu je neprihvatljiv i neće se tolerisati, ukazuje se u izveštaju generalnog sekretara UN Savetu bezbednosti
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington, 31. marta – Rezolucija 1244 je i dalje na snazi, sve dok Savet bezbednosti eventualno ne odluči drugačije, i Unmik nastavlja da deluje u skladu s njom. Ovo je istaknuto, kako se saznaje, u redovnom tromesečnom izveštaju o Kosmetu, koji je generalni sekretar UN Ban Ki Mun danas uputio članicama Saveta na razmatranje.
Njegov raport takođe podseća da su „vlasti u Beogradu naglasile privrženost toj rezoluciji (koja garantuje teritorijalnu celovitost Srbije) a da su „kosovski lideri saopštili da će delovati u skladu s principima međunarodnog prava i rezolucija, uključujući i Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti. U tekstu Ban Ki Muna koji obuhvata period od 16. decembra prošle do 1. marta ove godine, kao nova činjenica se navodi „kosovska deklaracija o nezavisnosti”, ali se njoj ne daje karakter svršenog i međunarodno ozvaničenog čina, već se ukazuje da je „imala dubok uticaj na kosovsku situaciju”. Ta „deklaracija o nezavisnosti i događaji koji su usledili na Kosovu predstavljali su značajan izazov za Unmikovo vršenje upravne vlasti na Kosovu”, dodaje Ban Ki Mun i nastavlja: „Suočen s tim izazovima, a sa obavezom da osigura mir i bezbednost na Kosovu, Unmik je delovao i nastaviće da deluje na realističan i praktičan način shodno tekućim okolnostima”.
Bilo kakav oblik nasilja prema Unmiku, objektima ili protiv pripadnika bilo koje zajednice „neprihvatljiv je i neće se tolerisati”, predočava Ban Ki Mun. On poziva, ujedno, sve strane da „postupaju u skladu sa svojim obavezama da će se uzdržavati od bilo koje akcije i iskaza koji bi mogli da zaprete miru, vode ka nasilju ili ugroze bezbednost na Kosovu i u regionu”. „Razvijajuća stvarnost na Kosovu izgleda da će imati važne operativne posledice po Unmik”. One bi „shodno smernicama Saveta bezbednosti i odredbama Rezolucije 1244, mogle da dovedu do prilagođavanja njegovog operativnog rasporeda” i „promena na terenu”.
Na kraju odeljka o „zapažanjima”, Ban izražava zahvalnost Unmiku za „uložene napore da Kosovo ide napred”. Zahvaljuje se na doprinosu i „partnerima UN-Kforu, EU, OEBS-u, kao i agencijama UN i drugim akterima”.
Savet bezbednosti bi, kako se čuje, o ovom izveštaju trebalo da raspravlja sledećeg meseca. U tom telu, kao što je poznato, u pristupu Kosmetu nema jedinstva ni među velikim silama. SAD, Britanija i Francuska priznale su prištinsku deklaraciju o nezavisnosti pokrajine, dok Rusija i Kina traže nastavak pregovora do rešenja koje bi bilo prihvatljivo i Beogradu.
Danas ističe jednomesečno predsedavanje Rusije savetu. U aprilu tu će ulogu imati Južnoafrička Republika, koja se, takođe, nije složila sa proglasom izdvajanja pokrajine iz teritorijalnog integriteta Srbije…
M. P.
[objavljeno: 01/04/2008.] Izvor: Politika