Besa jača od omerte Profit kartela kosovskih Albanaca u poslednjih deset godina meri se milijardama dolara
Osnovu celokupne evropske kriminalne mreže za distribuciju narkotika čini organizovana kriminalna grupa kosovskih Albanaca, izjavio je juče Dmitrij Rogozin, stalni predstavnik Rusije pri NATO-u. U intervjuu dnevniku „Moskovski komsomolac”, Rogozin je rekao da se ova mreža „snabdeva isporukama sa Kosmeta, koje je odavno već postalo baza za prebacivanje i prepakivanje narkotika”.
Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal u najnovijem, nedavno objavljenom, izveštaju upozorila je na sve jaču „spregu između albanske mafije i južnoameričkih kartela” i navela da je južna srpska pokrajina „distributivni centar u kojem se ukrštaju sve svetske transverzale i putevi droge”.
– Ovo predstavlja razlog za brigu, pre svega zbog novih puteva šverca droge i uključivanja kokaina u spektar proizvoda koji nude grupe aktivne duž balkanskog puta droge. Albanska mafija u poslednje vreme preuzima kontrolu nad lukama u Rumuniji, uz već čvrstu mrežu u Albaniji i Crnoj Gori – navedeno je u izveštaju Ujedinjenih nacija za prošlu godinu.
Ovo je samo jedan u nizu izveštaja međunarodnih organizacija koji ocenjuju da je albanska mafija već odavno čak i „broj jedan” u Evropi, jer kontroliše ogroman deo trgovine heroina u Švajcarskoj, Grčkoj, Belgiji, Austriji, Švedskoj, Češkoj Republici, Norveškoj i, u poslednje vreme, Velikoj Britaniji.
I dok se jedna za drugom nižu analize i zastrašujuće ocene o tome da se skladišta droge u Albaniji, Kosmetu i Makedoniji mere tonama, dok se profit narko-kartela u poslednjih deset godina meri milijardama dolara, vesti o hapšenju albanskih narko-bosova praktično da i nema. U medijima se objavljuju izveštaji o zaplenama heroina i privođenju uglavnom kurira i vozača.
Srpska policija razlog ovome vidi u neodgovarajućoj i nedovoljnoj saradnji sa nadležnim službama na Kosmetu, a međunarodne agencije ocenjuju da je, između ostalog, reč o slaboj graničnoj kontroli na Kosmetu.
Jedan od razloga „nedodirljivosti” albanskih narko-šefova možda leži u opštoj oceni da albansku narko-mafiju od, recimo, srpske koja od rasturanja „zemunskog klana” nema takav nivo organizacije i ustrojstva, razlikuje upravo izrazito jaka porodična tradicija i hijerarhija. Posebna vera, jezik i pravila u sprezi sa osećajem kolektivnog identiteta ključni su preduslov za širenje albanskog narko-terorizma.
Od „kurira” do „narko-šefova” i preuzimanja „posla” turskim narkodilerima, Albanci su došli upravo zahvaljujući visokom stepenu organizacije i discipline. Pravila kao što su strogo poštovanje interesnih sfera, zona uticaja kao i precizna podela teritorije koje kontrolišu velike porodice nazvane fisovi, dovela su do primata albanskih narko-kartela.
Od pripadnika ovih organizovanih grupa očekuje se stroga disciplina i poslušnost. Izdaja ili prekršeni dogovor povlače za sobom obavezno izvršenje krvne osvete, čime „šefovi” dobijaju skoro potpunu zaštitu. Zbog toga, ali i zbog osećaja pripadnosti i odanosti, retko će se desiti da uhapšeni albanski „kurir” ili vozač oda svog nalogodavca.
D. Vukosavljević
[objavljeno: 01/04/2008.] Izvor : Politika